اتاق بازرگانی کرمان تعامل با بندر چابهار را افزایش دهد

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان با اشاره به اهمیت ویژه و موقعیت استراتژیک بندر چابهار گفت: اتاق بازرگانی با تعامل و گسترش مراودات با این بندر، تجارت خارجی را توسعه دهد.

به گزارش ایرنا، علی زینی وند روز پنجشنبه حاشیه سمینار استانداران منطقه پنج کشور در جمع رسانه ها در بندر چابهار افزود: این بندر، به عنوان بندر اقیانوسی کشور در این چند سال پیشرفت های زیادی داشته و در حال حاضر به گونه ای طراحی می شود که جز بنادر استاندارد دنیا قرار خواهد گرفت.

 وی با بیان اینکه امکانات لجستیکی خوبی در این بندر فراهم شده است، اظهار داشت: انواع و اقسام کشتی ها می توانند در این بندر پهلو بگیرند و انتقال کانتینری مواد و انواع کالا انجام می‌شود همچنین بخش زیادی از واردات کشور افغانستان و آسیای میانه از کشورهای چین و هند از این بندر انجام می شود.

زینی وند با بیان اینکه پیشرفت و توسعه در این بندر تصاعدی بالا می رود، تاکید کرد: با فراهم کردن زیرساخت های اساسی بخش عمده ای از کالا های اساسی و مورد نیاز در شرق و جنوب شرقی کشور از این بندر وارد خواد شد.

به گفته وی این کالا ها و لوازم در حال حاضر از بنادر دیگر حمل می شود که علاوه بر هزینه و بار ترافیکی زیادی هم به جاده ها افزوده است که اگر از این مسیر حمل شوند و کاهش هزینه ها و ترافیک جاده ها را به دنبال خواهد داشت.

استاندار کرمان با اشاره به تقسیم بندی منطقه پنج گفت: این منطقه یک تقسیم بندی است که از اول دولت تدبیر و امید شکل گرفته و شامل استان های خراسان شمالی، جنوبی، رضوی، کرمان، یزد و سیستان بلوچستان است.

وی گفت: در این نشست روی مباحث مشرک و توسعه ای بحث می شود که در جلسه ای که امروز تشکیل شد محور ما بحث انتقال آب بود.

زینی وند افزود: در واقع ضرورت انتقال آب هم از دریای عمان و هم خلیج فارس مورد تایید همه استانداران واقع شد و قرار بود به رئیس جمهوری نیز در این رابطه نامه بنویسیم.

وی تاکید کرد: مطالعاتی برای انتقال آب از دریای عمان برای سیستان‌وبلوچستان و خراسان صورت گرفته که آن هم یک خط ضروری است، اما ما خط دوم خلیج فارس را مورد تاکید قرار دادیم.

وی با بیان اینکه استانداران خراسان رضوی و خراسان جنوبی، انتقال آب از مسیر خط اول خلیج فارس از مسیر استان کرمان را به صرفه تر دانستند، خاطرنشان کرد:  مطالعات و زیرساخت های این پروژه انجام شده اما این به معنای نفی انتقال خط انتقال آب دریای عمان به سیستان‌وبلوچستان و خراسان ها نیست بلکه آن خط بیشتر مورد نظر ماست.

وی ادامه داد: حتی اگر از دریای عمان هم بخواهد انتقال پیدا کند به اعتقاد ما می شود از منتهی الهی خلیج فارس به سمت دریای عمان تاسیسات را احداث کرد و به وسیله خط لوله این را به سمت خط اول خلیج فارس برد که کاملا بصرفه است.

زینی وند با اشاره به این پروژه اذغان کرد: تصمیمات خوبی در این زمینه گرفته و منابع مالی توسط صنایع بزرگ تامین شده است و مورد تاکید قرار گرفته است.

وی افزود: بنا شد دو نامه بنویسیم که نامه اول را استانداران کرمان، خراسان جنوبی و رضوی برای تاکید بر خط دوم خلیج فارس هر چند که از عمان بخواهد انتقال پیدا کند؛ یک نامه هم بنا بر امضای همه برای اهمیت انتقال آب عمان به استان های خراسان ها و سیستان و بلوچستان نوشته شده است.

وی اظهار داشت: اگر این خط احداث شود ما می توانیم بخشی از استان خصوصا شرق استان را بی نیاز کنیم.

استاندار کرمان با اشاره به مصوبات حوزه زیرساخت ها خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این استان محور تاسیس زیرساخت های تاسیسات ریلی و جاده ای است مصوباتی را در این زمینه داشتیم.

وی ادامه داد: همچنین در زمینه تجارت خارجی و هماهنگی برای استفاده بهینه از بندر چابهار و مرزهای استان سیستان و بلوچستان هم مورد تاکید قرار گرفت که بنا شد اتاق های بازرگانی مراودات و تعاملاتشان را با این بندر آغاز کنند.

وی یادآور شد: در حوزه لجستیکی و احداث بندر خشک در استان کرمان به عنوان پس کرانه سواحل مکران قرار می گیرد مصوباتی خوبی داشتیم همه این موارد را جمع بندی می کنیم و به عنوان سند منتشر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها