تولید محتوای الکترونیکی گام اساسی برای تامین عدالت آموزشی است

تبریز- ایرنا - معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: عدالت آموزشی فرصت برابری از لحاظ کیفیت آموزشی ( معلم، تراکم کلاس، فضا، تجهیزات، امکانات و کیفیت همسالان) برای تمامی دانش‌آموزان فراهم می‌کند و تولید محتوا یک گام بسیار اساسی برای تامین عدالت کیفی آموزشی است.

رضوان حکیم زاده روز پنجشنبه در مراسم رونمایی از پروژه های آموزشی شهرستان مرند با اشاره به اهمیت مهارت های خواندن و نوشتن در دوره ابتدایی، گفت: بسته های تحولی خوانا در مدارس بر اساس مفاد سند بنیادین، به دنبال پاسخگویی به یکی از چالش های اساسی دوره ابتدایی تدوین شده است.

وی اظهار داشت: چالش ضعف در مهارت های زبانی پایه شامل گوش کردن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن است و باید تغییری در روش های خود ایجاد کنیم.

معاون آموزش ابتدایی وزیر افزود: بررسی های ما نشان می دهد که ما بیشتر بر روخوانی و رونویسی تمرکز کرده ایم و روخوانی با مهارت خواندن متفاوت است.

حکیم زاده خاطرنشان کرد: مهارت خواندن، مستلزم خرده مهارت هایی است که از درست خوانی و روان خوانی و استفاده درست از لحن مناسب شروع می شود و به درک مطلب و خواندن انتقادی می رسد.

وی با بیان اینکه بسته تحولی خوانا ترکیبی از مهارت های خواندن نوشتن و آداب زندگی است، گفت: از آنجا که در دوره ابتدایی نتایج آزمون های بین المللی نشان دهنده این واقعیت است که متاسفانه مهارتهای خواندن و درک مطلب دانش آموزان سطح مطلوبی ندارد و در عین حال تغییر و تحولاتی که در ساختار نظام آموزشی رخ داده باعث شده تمرکز روی مهارت خواندن و نوشتن کمتر باشد؛ ازین رو نگرانی هایی در سطح سواد مهارت های خواندن و نوشتن و رعایت آداب زندگی در دوره ابتدایی به عنوان محور شکل گیری شخصیت دانش آموزان وجود دارد.

حکیم زاده بیان کرد: دانش آموزان بیش از هر چیز نیاز دارند خوب بخوانند و بنویسند، خوب گوش کنند و خوب صحبت کنند.

وی با اشاره به آیه « بَشِّرْ عِبَادِ، الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِکَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ» بشارت ده به آن بندگان که من به سخن گوش فرا می دهند و از بهترین آن پیروی می کنند، افزود: افراد به میزانی که بتوانند شنونده خوبی باشند و مقصود خود را به درستی بیان کنند و آنچه را در ذهن دارند، به بهترین نحو بنویسند، در تعاملات اجتماعی موفق تر و دقیق تر خواهند بود.

وی اظهار داشت: باید به مهارتی برسیم که تامل  و درک کنیم و صحبت کردن یعنی قادر باشیم با استفاده از زبان توانایی حرف زدن را به صحبت ارتقا دهیم و دانش آموزان با این مهارت ارائه کردن و ابراز وجود می تواند امکان مشارکت کردن در زندگی اجتماعی را داشته باشند و در سطوح شغلی رشد پیدا کنند.

معاون وزیر خاطرنشان کرد: جامعه ای که افرادش مهارت صحبت کردن یاد بگیرند می تواند مشارکت آگاهانه در تعیین سرنوشت پیدا کنند.

حکیم زاده تاکید کرد: اگر این مهارت های پایه ای که گفته شد پرورش یابد دانش آموز ما بعد از فارغ التحصیلی شناسنامه ای دارد که نشان می دهد این فرد آماده است در جامعه مشارکت اجتماعی کند.

وی گفت: عدالت آموزشی سه جزء دارد که جزء اول آن فرصت دسترسی برابر بدون توجه به جنسیت، نژاد، قوم، فرهنگ و زبان است که جمهوری اسلامی ایران جزو پیشگامان این موضوع در جهان است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر یادآوری کرد: قسمتی از عدالت آموزشی که کمتر به آن توجه شده است عدالت تربیتی است و یعنی ما به عنوان یک معلم ، مربی و مدیر و معاون نگاه تعاملی برابری نسبت به دانش آموز داشته باشیم و به همه دانش آموزان از هر قشر و توانایی احترام قائل بوده و ارزش بدهیم.

وی افزود: کار ما راه انداختن دانش آموزان خودکار نیست، بلکه کار ما به عنوان معلم ایجاد تلفیق در بچه هایی است که متفاوت است و کاری که در مدرسه نیکان تبریز برای بچه های فقیر و یتیم انجام شده از این نوع است.

حکیم زاده تاکید کرد: اگر ما به عدالت تربیتی قائل باشیم بسیاری از بداخلاقی های اجتماعی را حذف خواهیم کرد.

محوریت تکالیف مهارتی دانش آموزان ابتدایی در تعطیلات نوروزی «عید و هنر و داستان » خواهد بود

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه چند سالی است که تکالیف سنتی به شیوه مشق ‌نویسی یا انجام دادن پیک نوروزی در نظام آموزش و پرورش کنار گذاشته شده است و ما از سال ۹۷ فعالیتی مبتنی بر خلاقیت به نام «عید و داستان» را جایگزین تکالیف سنتی کردیم، گفت: طی دوسال اخیر تولیدات دانش‌آموزی در بخش «عید و داستان» به اندازه ای خلاقانه و جالب توجه بود که امسال بنا را بر آن گذاشتیم که ضمن تداوم این فعالیت به عنوان فعالیت نوروزی، بخشی به نام «عید و هنر» را به آن اضافه کنیم.

 وی ادامه داد: دانش‌آموزان طبق سال‌های گذشته می‌توانند ایده‌های نوآورانه خود را در قالب «داستان نویسی»، «داستان گویی» و «داستان‌خوانی» با موضوع آزاد و با تاکید بر کرونا (و رویدادهای ناشی از آن) و دلتنگی برای مدرسه تولید کنند؛ با این تفاوت که آنها برای تولید آثار خود می‌توانند از هنرهایی مثل عکس، نقاشی و فیلم برای روایت داستان خود استفاده کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش درباره اهمیت اجرای فعالیت «عید و داستان» در دوره کرونا گفت: در روزهایی که دانش‌آموزان از مدرسه، معلم و همسالان‌شان دور هستند و با توجه به مشکلات و نیز فرصت‌هایی که بعد از شیوع کرونا برای افراد ایجاد شده است، تعطیلات نوروزی امسال می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای بروز خلاقیت‌های دانش آموزی در حوزه‌های ادبی و هنری باشد.

معاون وزیر گفت: ما به عنوان معلم و مدیر و والدین نیازمند یک تغییر هستیم و این تغییر باید از انجام کیفی فعالیت ها چرخشی به گزارش سنجش تحقق اهداف داشته باشد و دنبال این باشیم که تحقق اهداف را اندازه گیری کنیم تا حرکت به جلو را شاهد باشیم.

مرند از شهرستان های پیشتاز در حوزه تولید محتوای آموزشی الکترونیکی است

مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی نیز با اشاره به موفقیت های آموزش و پرورش مرند در حوزه های مختلف از جمله تولید محتوای آموزشی و مشارکت های مردمی افزود: پشتوانه کسب این موفقیت ها، تلاش فرهنگیان، معلمان و مدیران مدارس بوده است.

جعفر پاشایی اظهار کرد: انجام اقدامات موثر در حوزه آموزش و پرورش مرند به دلیل وجود هماهنگی بسیار خوب در مجموعه مدیران و مسئولان شهرستان است.

وی معلمان را مجاهدان حوزه تعلیم و تربیت در دوران کرونایی بیان کرد و افزود: در کنار همه اقدامات انجام شده، باید علاوه بر کمیت، به کیفیت یادگیری نیز بسیار توجه شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی با اشاره به تولید محتواهای آموزشی بسیار خوب با ابزارهای گوناگون در مرند گفت: مرند از شهرستان های پیشتاز در حوزه تولید محتوای آموزشی الکترونیکی بوده و در این زمینه موفق عمل کرده است.

وی ضمن تاکید بر استفاده از کلیه ابزار و امکانات برای رسیدن به اهداف آموزش و پرورش ابراز کرد: دسترسی دانش آموزان به خدمات آموزشی برای ما بسیار مهم بوده و همکاران فرهنگی با اولویت قرار دادن حوزه یادگیری، نباید اجازه دهند هیچ دانش آموزی از سیستم تعلیم و تربیت بیرون بماند.

تعامل آموزش و پرورش با نظام بین‌الملل باید افزایش یابد

فرماندار ویژه مرند نیز با اشاره به اینکه در تعامل آموزش و پرورش با نظام بین‌الملل کمبود داریم، اظهار داشت: باید دانش آموزی را تربیت کنیم که با نظام بین‌الملل تعامل و همکاری داشته باشد چرا که اکنون آموزش و پرورش، جهانی شده است.

داود گرشاسبی تاکید کرد: تربیت دانش آموزان باید به شکلی باشد که بین المللی فکر کرده و بر اساس منافع ملی عمل کنند.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم حرفی برای گفتن در دنیا داشته باشیم باید با داشتن نگاه کلان، دانش آموزانی تربیت کنیم که در نظام بین‌الملل اثرگذار باشند.

۱۱ هزار محتوای آموزشی و پرورشی در مرند تولید شد

مدیر آموزش و پرورش مرند نیز ضمن اشاره به تولید هشت هزار محتوای پرورشی و بیش از سه هزار محتوای آموزشی در شهرستان خاطرنشان کرد: نبض تولید محتوای آموزشی در مرند می تپد و با تلاش همکاران در زمینه تولید محتوای آموزشی در سطح استان و حتی کشور موفقیت هایی برای شهرستان حاصل شده است.

اباذر کاظمی به همت فرهنگیان شهرستان، آموزش و پرورش در مرند توانسته کارهای قابل توجهی در هر دو حوزه نرم افزاری و سخت افزاری داشته باشد و آموزش حتی در دور افتاده ترین نقاط شهرستان جریان دارد.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جاری، کمبود ۶۰۰ نفری نیروی آموزشی را جبران کردیم، اظهار کرد: با توجه به بازنشستگی تعدادی از همکاران فرهنگی، برای سال تحصیلی جدید بیش از ۸۰۰ نفر کمبود نیرو خواهیم داشت که برای رفع آن نیاز به توجه بیشتر مسوولین داریم.

معاون وزیر آموزش و پرورش امروز در کنار رونمایی از تولیدات محتوای الکترونیکی شهرستان مرند و افتتاح استودیو تولید محتوای آموزشی این شهرستان ، یک سالن ورزشی را هم افتتاح کرد.

 استودیو تولید محتوای مقدس زاده شهرستان مرند با هزینه  ۲۰۰ میلیون ریال و سالن ورزشی علامه طباطبایی با زیر بنای ۱۶۵ متر مربع و با هزینه ۵۵۰ میلیون ریال از اعتبارات محلی با کاربری کلاس درس تربیت بدنی با امکانات تشک ایمنی، نردبان سوئدی، تخته تعادلی، چوب موازنه، پل معلق، دیوار صخره نوردی راه اندازی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها