شب چهارم جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر؛ پنجره‌ای رو به جهان

تهران- ایرنا- شب چهارم سی و ششمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر بیشترین تمرکز را روی موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی روز جهان خواهد گذاشت؛ گویی جشنواره امشب پنجره را به روی موسیقی بین‌الملل می‌گشاید.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر مهم ترین رویداد موسیقی سالانه کشور، عصر امروز (جمعه ۱ اسفند) میزبان گروه هایی از داخل و خارج کشور است که بیشترین اجراها را در بخش موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی روز جهان روی صحنه خواهند برد. این برنامه ها به ترتیب ساعت پخش به شرح زیر خواهد بود.

دوئت سان موس (اتریش)؛ ساعت ساعت ۲۰
دوئت سان موس، با کشف امکاناتِ سازی خود به شیوه‌ای گیرا و روح‌نواز، در پی آفرینش محیط‌های آوایی منحصر به فرد است. اعضای  این دوئت را فیلیپ ارزموس نوازنده‌ گیتار و ادوات موسیقی الکترونیک و کِلمنس زاینیتسا  نوازنده‌ ویُلنسل و  ادوات موسیقی الکترونیک تکشیل می‌دهند.

اعضای این گروه خود را  به هیچ یک از استانداردهای موسیقایی محدود نکرده‌اند و بیشتر به تولید صداهای شورانگیز جدید در سبک‌های متفاوت و متضاد می‌پردازند. این دو نوازنده، هم در زمینه‌ ساخت موسیقی گوش‌نواز، شورانگیز، زیبا و رویاگونه تبحر دارند و هم در زمینه‌ خلق اصوات دیسونانس، پرانرژی، دراماتیک و پراگرسیو از استادانی چیره‌دست قلمداد می‌شوند.

دیسونانس آمیزه‌ای از صداهایی است که کیفیتی ناپایدار دارد. کیفیت پُرتنش و بی‌قرار یک دیسونانس، حرکت به سمت آکوردی پایدار را ایجاب می‌کند. در اغلب کتاب‌های موسیقی فارسی بر مبنای دیدگاه‌های هارمونی سنتی، برای دیسونانت واژه نامطبوع را آورده‌اند. 

 دوئت سان موس گریزی از به‌کارگیری هیچ فرم آزاد نوازندگی ندارد. با بهره‌گیری از طیف گسترده‌ای از  سبک‌های متفاوت، قطعات این دوئت از موسیقی مجلسی تا آهنگ‌سازی آکوستیک مدرن، راک، بلوز، محلی و جز را شامل می‌شود. زاین موس به‌عنوان  اجرای برتر «آوای موسیقی جدید اتریشی» در سال ۲۱-۲۰۲۰ برگزیده شده است.


رسیتال پیانو؛  ساعت ۲۱:۳۰
رسیتال پیانو با نوازندگی دیبا پیشدادی، لیلی زمان احمدی و امیربهادر نصیری فر  امشب ساعت ۲۱:۳۰ پخش می شود. دیبا پیشدادی در سال ۱۳۸۱ متولد شد. او از کودکی به موسیقی و ادبیات علاقه داشت و ‌اکنون در هنرستان موسیقی نزد گاگیگ بابایان به فراگیری پیانو می‌پردازد. او از مسترکلاس دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین بهره برده و در جشنواره‌ پیانوی یاماها ۲۰۲۰ و نمایشگاه هنری «فرای مرزها» لهستان شرکت کرده است. وی اخیراً دوره‌های آهنگسازی را نزد کارن کیهانی می‌گذراند.
لیلی زمان احمدی در سال ۱۳۷۲ در کاشان متولد شد. یادگیری پیانو را از سن چهارده‌سالگی آغاز کرد و از سال ۱۳۹۳ نوازندگی پیانو را نزد امیر صراف ادامه داد. او در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته‌ نوازندگی جهانی دانشگاه هنر تهران است و در آنجا از تعلیمات استاد ربکا آشوقیان بهره می‌برد. او تاکنون در اجراهای متعددی به عنوان تک‌نواز و همنواز روی صحنه رفته است.
امیربهادر نصیری‌فر دانشجوی کارشناسی رشته‌ موسیقی است. دوره‌های نوازندگی جَز را نزد حمزه یگانه آغاز کرد و پنج سال است زیر نظر گاگیک بابایان به فراگیری نوازندگی پیانو ‌می‌پردازد. او از مسترکلاس‌های استادانی چون اولاف جان لنری، النا کریستودولو و پیام پهلوانیان بهره برده است. وی  در چهاردهمین جشنواره‌ ملی موسیقی جوان (کسب مقام دوم) و سیزدهمین جشنواره‌ ملی موسیقی جوان شرکت کرده است.


دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه جامع علمی کاربردی؛  ساعت ۲۱:۳۰
سارا نادری
 یکی از شرکت کنندگان از سوی بخش دانشگاهی در این دوره از جشنواره موسیقی فجر است. او متولد سال ۱۳۷۸ است، نوازندگی ویلن را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و زیر نظر استادانی چون ابراهیم لطفی و گلریز زربخش آموزش دید. او با ارکسترهای متعددی از جمله ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر سمفونیک صدا و سیما، ارکستر فیلارمونیک و ارکستر آرکو همکاری کرده و در ضبط آثار موسیقایی برخی از آهنگسازان شرکت داشته است. او دارای سه رتبه پیاپی در یازدهمین، دوازدهمین و سیزدهمین جشنواره‌ موسیقی جوان و در حال حاضر دانشجوی کارشناسی موسیقی کلاسیک است.  


دانشگاه علمی کاربردی؛ ساعت ۲۱:۳۰
نیما شناوری
 دیگر شرکت کننده دانشجو در این دوره از جشنواره موسیقی فجر است. او در سال ١٣٧٧ در تهران متولد شد. نواختن پیانو را از کودکی نزد پدر آغاز کرد و در هنرستان موسیقی نزد استاد رضا طاهری و سپس رافائل میناسکانیان ادامه داد و از مسترکلاس‌های تامارا دولیزه و گوتلیب والیش نیز بهره گرفت. او دانشجوی کارشناسی موسیقی و دارای عنوان نخبه‌ هنری از بنیاد ملی نخبگان در رشته‌ موسیقی است. او همچنین موفق به کسب رتبه‌ نخست جشنواره‌ ملی موسیقی جوان در سال ١٣٩٧ و رتبه‌ نخست دومین دوسالانه‌ جایزه پیانوی «باربد» شده است. این هنرمند طی این سال‌ها در تالارهای رودکی، وحدت، ارسباران، فرهنگسرای نیاوران و برج آزادی روی صحنه رفته است.


ارکستر سمفونیک تهران-  ساعت ۲۳
ارکستر سمفونیک تهران در سال ۱۳۱۲ به رهبری غلامحسین مین باشیان و با نام «ارکستر سمفونی بلدیه» (شهرداری) فعالیت خود را آغاز کرد. این ارکستر در سال ۱۳۲۴ توسط پرویز محمود سازماندهی شد و به شکل امروزی درآمد. طی این سال‌ها این گروه تحت رهبری اساتیدی چون پرویز محمود، روبیک گریگوریان، مرتضی حنانه، هایمو تویبر، حشمت سنجری، فرهاد مشکات، نادر مرتضی‌پور، فریدون ناصری، علی رهبری، نادر مشایخی، منوچهر صهبایی کار کرد. این ارکستر طی دوران‌های مختلف از رهبری اساتید مهمانی چون منوچهر صهبایی، ایرج صهبایی، شهرداد روحانی، مجید انتظامی، لوریس چکناوریان، نادر مشایخی، ماتیاس کروگر، نازنین آقاخانی، درک گلیسون و نادر مرتضی‌پور بهره برده است. این ارکستر در ایران و کشورهایی چون آلمان، ایتالیا، بلژیک، هلند، فرانسه، سوئیس و قطر اجراهای موفق بسیاری داشته است.

سی‌وششمین جشنواره موسیقی فجر در یک نگاه

در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر و در بخش غیر رقابتی ۱۰۰ گروه موسیقی در حوزه موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک و تلفیقی از طریق فراخوان ثبت نام کردند که در مرحله نخست ۶۱ گروه انتخاب شدند و در نهایت ۱۰ گروه برای اجرا به جدول جشنواره راه یافته اند.

با توجه بههمه‌گیری ویروس کرونا و اضافه شدن بخش رقابتی، جدول برنامه ها تغییرات اجرایی نسبت به جشنواره های قبل دارد. بر اساس تقسیم‌بندی هیات انتخاب در هر بخش، ۴۰ درصد گروه‌ها از بخش فراخوان و ۶۰ درصد گروه‌ها با تایید هیات انتخاب به جشنواره دعوت شدند.

تجلیل از چهار هنرمند موسیقی کشورمان بانو ملیحه سعیدی و آقایان احمد علی راغب، حسن ناهید و محمدرضا اسحاقی گرجی از جمله برنامه‌های جنبی این دوره از مهم ترین رویداد موسیقی کشورمان خوهد بود.

همزمان با این جشنواره و در بخش جنبی، دومین دوره مسابقه موسیقی و رسانه و بخش پژوهشی به دبیری حسن ریاحی برگزار خواهد شد. و این رویداد  موسیقی که از سه شنبه (۲۸ بهمن) کار خود را آغاز کرده،  چهارم اسفندماه همزمان با پخش آخرین اجراها در فضای مجازی، با معرفی برگزیدگان بخش رقابتی، جایزه موسیقی و رسانه، جایزه ترانه به ایستگاه پایانی خود خواهد رسید.

اجراهای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر تا چهارم اسفند از سایت جشنواره، انجمن موسیقی ایران، تیوال، تماشاخونه، بیپ تونز، گپ فیلم، نواک  پخش می شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha