دو ترک عمیق بر پل تاریخی کهگیلویه بر اثر زلزله

تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی کشور از دو ترک عمیق بر روی دهانه‌های پل تاریخی پاتاوه کهگیلویه و بویراحمد به دلیل زلزله شب گذشته خبر داد.

محمد حسن طالبیان روزپنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان این که تیمی هم اکنون برای ارزیابی آثار تاریخی منطقه زلزله زده اعزام شده است، گفت: ارزیابی های اولیه نشان از دو ترک عمیق و ریز ترک بروی این پل خبر می دهد.

وی با بیان این که در دهانه‌های که در این اواخر مرمت انجام شده شاهد، تخریب نیستیم، گفت: اما دو دوهانه دیگر بخاطر زلزله شب گذشته دچار تخریب شده است.

طالبیان با اعلام این که باید ارزیابی های سازه‌ای دقیق تری از دهانه های این پل برای اعلام میزان  دقیق خسارت انجام شود، گفت: تاکنون به جز این پل، تخریب آثار تاریخی ناشی از زلزله ۵.۶ گزارش نشده است.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه شب گذشته چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه، شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند که لرزش آن در شهرستان‌های لردگان، خانمیرزا، بروجن و شهرکرد در چهارمحال و بختیاری نیز احساس شد.

این زمین‌لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در فاصله ۱۰ کیلومتری سی‌سخت در کهگیلویه و بویراحمد، ۱۹ کیلومتری کمه در استان اصفهان و ۲۴ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است.

مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه در سال ۵۲ به ثبت ملی رسیده و اواخر دهه ۷۰ کار مرمت و احیاء مجدد مجموعه پل‌ها شروع شد و پل بزرگ دوره صفویه تقریبا به صورت کامل بازسازی شده است.

شهر پاتاوه از توابع شهرستان دنادر استان کهگیلویه و بویراحمد در ۴۵ کیلومتری شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار فرهنگ