مردم را نسبت به عواملی که اقتصاد کشور را دچار مشکل کرده آگاه کنیم

شیراز-ایرنا- استاندار فارس گفت: فعالان اقتصادی و افراد صاحبنظر باید با واقع بینی و تسلط بر مسائل، روشنگری لازم را انجام دهند و مردم را نسبت به عواملی که اقتصاد کشور دچار مشکل کرده است، آگاه کنند. 

عنایت‌الله رحیمی، پنجشنبه در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان فارس در شیراز افزود: حرف‌های پوپولیستی (عوام فریبانه) فقط برای کشور هزینه ایجاد می‌کند اما حرف علمی و منطقی زدن و مردم را روشن کردن، می‌تواند حق مطلب را ادا کند.
وی ادامه داد: باید به مردم گفته شود اینکه اقتصاد کشور دچار مشکل شده و سفره آنها کوچک شده در اثر کدام سیاستگذاری و قانونگذاری است و کدام نهاد، گروه یا صنف چنین قانون و سیاستی را ترسیم، انشاء و یا تحمیل کرده است.
او اظهار داشت: باید اینها را به مردم بگویید چرا که مردم صاحبان اصلی نظام و انقلاب هستند و هدف نهایی نظام هم رفاه مردم است.
استاندار فارس، با بیان اینکه کشورها هرگونه حرکتی را بر مبنای منافع ملی خود تعریف می‌کنند، گفت: وقتی تعریف منافع ملی با یک وفاق ملی صورت می‌گیرد بعد از آن باید به سراغ راهبرد توسعه اقتصادی برویم.
رحیمی اضافه کرد: باید دید که راهبرد توسعه اقتصادی ما باید کدام باشد؟، آیا باید یک اقتصاد درون گرا داشته باشیم یا یک اقتصاد برون گرا و در تعامل با جهان؟
وی بیان داشت: اگر به سراغ اقتصاد درون گرا رفتیم حتما در ادامه خواهیم گفت که باید جایگزینی واردات داشته باشیم و به جای اینکه روی تجارت تاکید کنیم باید بکوشیم که استقلال اقتصادی داشته باشیم آن هم با هرگونه هزینه‌ای، و این در حالی است که مقوله اقتصاد بر مبنای هزینه و فایده است.
او گفت: اگر سراغ اقتصاد برون گرا رفتیم، توسعه صادرات باید ملاک حرکت ما قرار گیرد.
استاندار فارس افزود: راهبرد توسعه صادرات و یا جایگزینی واردات، به عنوان راهبردهایی که بعضا اندیشمندان اقتصادی راجع به آن صحبت می‌کنند، متاثر از مولفه‌هایی است که ترکیب آنها می‌تواند یک کار عقلایی و منطقی باشد، یعنی هم به جایگزینی در صورتی که سود و هزینه پاسخ دهد باید بیندیشیم و هم به توسعه صادرات به عنوان موتور محرک توسعه اقتصادی فکر کنیم.
رحیمی بیان کرد: اگر ترکیبی از جایگزینی واردات و تاکید بر صادرات داشته باشیم باید به عوامل و مولفه‌هایی نیز توجه کنیم که کشور ما هم از آن برخوردار است از جمله نیروی انسانی به عنوان اصلی‌ترین و ارزشمندترین عامل، دانش و فناوری، مواد کانی، معدنی و نفت و گاز است.
او گفت: هنگامی که انرژی ارزان در خدمت صنعت و تولید کننده قرار می‌گیرد، قدرت رقابت او را در بازارهای جهانی افزایش می‌یابد و ما باید از این مزیت برای توسعه صادرات بهره لازم را ببریم.
استاندار فارس اضافه کرد: باید به این موضوع نیز توجه داشت، کشوری که نتواند ارز آوری داشته باشد و خلق ثروت کند، نمی‌تواند رفاه و آسایش اجتماعی مردم خود را تامین کند.
رحیمی همچنین اظهار داشت: مزیت دیگری که کشور و استان فارس از آن برخوردار است موقعیت راهبردی (استراتژیک)، جغرافیای سیاسی (ژئوپولتیک) و موقعیت اقتصادی (ژئواکونومیک) و دسترسی ارزان به راه‌های مختلف حمل و نقل است.
استاندار فارس افزود: از دیگر مزیت‌هایی که باید مد نظر داشت، تجربه تجارت است که در فارس از گذشته دور وجود داشته و نهادینه شده و می‌تواند اثرگذار باشد.
رحیمی ادامه داد: از دیگر مباحث حائز اهمیت، سرمایه است و اینکه بتوانیم از راه‌های مختلف و ارز آوری و همچنین جذب سرمایه‌های جهانی بتوانیم سرمایه لازم را فراهم کنیم چرا که اگر ضریب تشکیل و تولید سرمایه ما پایین باشد نمی‌توانیم بگوییم که به رشد و توسعه اقتصادی دست یافته‌ایم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها