۳۰ بهمن ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

استان ها - ایرنا - بروز موج چهارم بیماری کووید ۱۹ در کشور دور از انتطار نیست چرا که بر اساس گزارش های آماری مبتلایان به ویروس کرونا در مقایسه با شرایط قبل و ورود ویروس جهش یافته انگلیسی به کشور باید انتطار یک‌ فاز خطرناک از این بیماری را داشته باشیم.

 نگرانی مسئولان وزارت بهداشت و درمان از موج چهارم کرونا در حالی است که ویروس جهش یافته انگلیسی در برخی نقاط کشور چرخیده است و به باور متخصصان حوزه سلامت؛ شیوع این ویروس جهش ‌یافته در صورت عدم پایبندی مردم به دستورالعمل‌های بهداشتی می‌تواند منجر به ایجاد موج خیلی وحشتناکی شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه تاکنون ۲۱ نفر مبتلا به ویروس جهش یافته کرونا در کشور شناسایی شده گفت که این تعداد مبتلایان در استان‌های تهران، البرز، قزوین و خوزستان بوده و از این تعداد، ۴ نفر فوت کرده‌اند.

علی رضا رییسی اظهار داشت : میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور افت قابل توجهی داشته و در میانگین در کل کشور ۱۴ درصد افت رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داریم، اما در برخی استان ها به شدت افت کرده است. مثلا برخی شهرهای خوزستان به زیر ۲۰ درصد رسیده بود. در عین حال در قسمت های مختلف هر استان هم میزان رعایت فرق دارد. مثلا اگر رعایت پروتکل در تهران ۷۰ درصد باشد، اما وقتی در مترو یا بازار می روید، مشاهده می‌کنید که پروتکلی رعایت نمی‌شود.

بر اساس گزارش های آماری ،موارد ابتلابه کووید- ۱۹ طی یک ماه گذشته بیانگر افزایش ملایم مبتلایان به این ویروس همه‌گیر در کشور است و مسئولان بهداشتی ضمن ابراز نگرانی از بروز موچ چهارم کرونا می گویند اینکه مردم فکر کنند که میزان بیماری بسیار کم شده و بیماری عملا از بین رفته، تصوری واقعا خطرناک است.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت و درمان ، روند بیماری کرونا و بستری های مربوط به آن در برخی استان ها شیب افزایشی به خود گرفته ولی در ۲ استان بویژه خوزستان این وضعیت نگران کننده است .

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از قرار گرفتن ۱۱ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی خبر داد.

دکتر فرهاد ابول نژادیان اظهار داشت: شهرستان های اهواز، آبادان، دزفول، شوشتر، خرمشهر، رامهرمز، شادگان، هویزه، کارون، دشت آزادگان و ماهشهر اکنون به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت  قرمز قرار دارند که این موضوع بسیار نگران کننده است.

 فرماندار خلخال نیز با بیان اینکه سیر صعودی و افزایش آمار بستری بیماران کرونا در بیمارستان این شهرستان نگران‌کننده است  گفت : بستری بیماران کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان این شهر افزایش یافته که جای سوال دارد.

 سخنگوی ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا در اصفهان نیز گفت: عادی انگاری و رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی در زمینه استفاده از ماسک و فاصله گذاری در بسیاری از شهرستان‌ها، روند نزولی شیوع کرونا را در این استان متوقف کرده است.

حجت‌اله غلامی اظهار داشت: هم اینک شیوع کرونا و بیماری کووید ۱۹ در برخی شهرهای استان اصفهان صعودی یا ثابت است.

وی ادامه داد: ادامه این روند بیانگر این است که بطور قطع در صورتی که حساسیت ویژه و خاص در زمینه رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی نداشته باشیم به سمت شهرهایی با وضعیت نارنجی پیش خواهیم رفت.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به وضعیت نارنجی پنج شهرستان استان گفت: با وجود تبدیل وضعیت ۲ شهرستان بوکان و سلماس از نارنجی به زرد، شهرستان های ارومیه و اشنویه وضعیت بدتری نسبت به هفته گذشته پیدا کرده اند.

علی مصطفوی افزود: نارنجی شدن وضعیت شهرستان های ارومیه، خوی، میاندوآّب، نقده و اشنویه نشان دهنده کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط شهروندان است.

کرونا جان ۸۰ نفر دیگر را در کشور گرفت

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۵۵۰ هزار و ۱۴۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۰ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۹ هزار و ۲۶۴ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز پنجشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۶۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۷۸ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۵۰ هزار و ۱۴۲ نفر رسید.

شهرستان‌های خرمشهر و رامهرمز در استان خوزستان هم به وضعیت قرمز بیماری تبدیل شدند و تعداد شهرستان‌های قرمز در حال حاضر به ۱۱ شهرستان رسیده است.

به گفته لاری ، شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی ‌و تقارن آن با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، زنگ خطری جدی در جهت ورود به خیز چهارم بیماری است و مطمئنا در صورت ورود به خیز جدید، شرایط بسیار سختی در هفته‌های آتی در پیش رو خواهیم داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =