برخی آثار مکتوب مرحوم آیت الله فاضلیان در همدان رونمایی شد

همدان- ایرنا- برخی از آثار مکتوب آیت الله سیدرضا فاضلیان و همچنین کتاب «فراق» در وصف این عالم ربانی در آئین بزرگداشت این روحانی برجسته در همدان رونمایی شد.

به گزارش ایرنا،  آئین بزرگداشت مرحوم آیت الله سیدرضا فاضلیان روز پنجشنبه با حضور جمعی از علما و فضلای حوزه علیمه و امام جمعه موقت تهران و استاندار همدان برگزار شد.

در این آئین کتاب «فراق» شامل دلنوشته هایی در فراق آیت الله فاضلیان که توسط نوه وی حجت الاسلام سیدصادق فاضلیان تهیه شده، رونمایی شد.

چند جلد کتاب از آثاری که در زمان حیات این عالم مجاهد تالیف و چاپ شده بود نیز امروز در این آیین رونمایی شد. 

کتاب «میرزای همدانی» شامل زندگینامه آیت الله میرزا محمد ثابتی، کتاب «اخلاق» شامل درسهای اخلاق سیدرضا فاضلیان، اثری به نام «فنا» شامل خاطرات آیت الله فاضلیان از آیت الله آخوند معصومی همدانی و همچنین کتاب «سیمای بزرگان» خاطرات آیت الله فاضلیان از علما و بزرگان همگی از آثار این فاضل عارف است که با همکاری فرهنگ و ارشاد اسلامی به زودی چاپ می شود.

به گزارش ایرنا؛ آیت الله سیدرضا فاضلیان سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در محله شالبافان شهر همدان دیده به جهان گشود. جدّ پدری ایشان آقا سید محمود فاضل بود که سلسله جلیل القدر فاضلیان به ایشان منسوب است و جدّ مادری ایشان آقا سید علی رضوی که ایشان نیز از علمای زمان خود بود.

پدر بزرگوار ایشان مرحوم سید باقر است که جواز عمامه را از آیت الله ­العظمی نائینی و نیز آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی گرفته بود. ایشان در مسأله­ گویی تبحر خاصی داشته و به این عنوان مشهور بود تا آن جا که روز عاشورا هم مساله می­‌گفت و برای این کار زحمات فراوانی را متحمل می‌شد، به طوری‌که گاه پیش می­‌آمد برای بیان مسأله­ رساله­‌های متعددی را مطالعه می­‌کرد.

آیت الله فاضلیان قبل از ورود به حوزه مدت کوتاهی را جهت امرار معاش در بازار به کار پرداخت، اما به زودی از آن دست کشید و برای تحصیل به حوزه رفت و با جدیت و پشتکار فراوان مشغول تحصیل شد.

وی “معالم” را نزد آقا شیخ محمد تقی نجفی خوانده، “شرح لمعه” را از محضر ۲ عالم جلیل القدر آقا شیخ محمد حسین بهاری و مرحوم حاج محمد علی دامغانی استفاده کرد، “رسائل و قوانین” را نزد حاج میرزا آقا دامغانی و “کفایه” را محضر پر نور آیت الله آخوند ملّا علی معصومی همدانی تلمذ کرد و نیز در فلسفه “شرح منظومه” را نزد حاج شیخ ابوالقاسم ربانی شاهنجرینی خواند.

آیت­ الله فاضلیان در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی به عتبات عالیات مشرف و در درس خارج کفایه حضرت آیت ­الله سید ابوالقاسم خویی و آیت ­الله حاج شیخ حسین حلی شرکت کرد.

وی جزوه­‌ها و رساله­‌هایی را همچون رساله فی الحجاب، رساله فی الربا، رساله فی التداخل الاسباب و المسببات و قاعده علیت تالیف کرده است.

ایشان در سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌ عنوان امام ‌جمعه ملایر منصوب‌ شد و پس از ۳۴ سال که عهده‌دار این مسوولیت بود، شهریور سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره‌گیری کرد.

آیت الله سیدرضا فاضلیان  پنجم آبان ۹۹ پس از تحمل یک دوره بیماری در سن ۹۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =