موازی کاری فرهنگی، آسیب جدی برای فرهنگ کشور است

رشت- ایرنا – امام جمعه رضوانشهر با بیان این که موازی کاری از بزرگترین آسیبهای فرهنگی است و تأثیر کارهای فرهنگی را در جامعه کم رنگ می کند .

حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی نژاد روز پنجشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان با موضوع بررسی نقاط قوت و ضعف فرهنگی این منطقه اظهار داشت: هرگونه موازی کاری در این زمینه، آسیب جدی بر پیکره فرهنگ محسوب می شود.

 وی خواستار وحدت رویه همه دستگاه های مرتبط فرهنگی در این زمینه شد و افزود: توسعه فرهنگی با مشارکت، همفکری و وحدت رویه همه دستگاه های مرتبط و تأثیر گذار در این راستا محقق می شود.

  حجت الاسلام والمسلمین مهدی نژاد اظهار داشت: یکی از مهمترین دستاوردهای فرهنگی در سطح جامعه، نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی و مطالعه است که شورای فرهنگ عمومی باید در این راستا گام بردارد.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت های فرهنگی  باید با مشارکت و همفکری هم در این حوزه وارد شویم و موازی کاری های فرهنگی و فعالیت های جزیره ای را کنار بگذاریم .

 همچنین فرماندار رضوانشهر هم در این نشست فرهنگی گفت: حوزه فرهنگ حساس و پیچیده است و با توجه به هجمه‌های فرهنگی علیه کشورمان، باید برای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ غنی ایرانی اسلامی تلاش کنیم.

 محمود قاسمی افزود: موضوع فرهنگ از پیچیدگی خاصی برخوردار است و در بر گیرنده همه موضوعات جامعه می باشد و مجموعه ای از هنجار ها و ارزش های حاکم بر جامعه است که حالت اجباری و رسمی نداشته و عموما به صورت پذیرش و اقناع استوار است.

 وی اضافه کرد: آنچه  در بین مردم به عنوان یافته ها، باورها و عملکردهای رفتاری، اجتماعی و فرهنگی فراگیر است به عنوان فرهنگ عمومی شناخته می شود.

 فرماندار رضوانشهر با اشاره به وجود تنوع قومی و مذهبی در این شهرستان گفت: کلیه فعالیت های فرهنگی باید در یک مسیر منطقی و معقول و با جهت گیری در راستای اهداف والای فرهنگیِ نظام و به نفع مردم باشد.

 قاسمی بیان کرد: موضوع فرهنگ شاخص های بسیاری دارد که تحولات فکری، رفتاری، مشارکت اجتماعی مردم، نظم، رعایت حقوق دیگران و پایبندی به اعتقادات، آسیب های اجتماعی، موضوعات خانوادگی، فرهنگ ترافیک و غیره را در بر می گیرد.

 همچنین در ابتدای این نشست فرهنگی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رضوانشهر ضمن اشاره به مصوبات جلسات گذشته این شورا، گفت: برای نهادینه کردن و گسترش فرهنگ علوم قرآنی از همه بستر های لازم و موجود در سطح این شهرستان برای این امر استفاده شود.

 مجید شافعی افزود: کمبود مراکز فرهنگی و تفریحی در سطح شهرستان مشهود است و کنوانسیون حقوق کودک در این مناطق هنوز بدرستی اجرا نشده است و برای تحقق این امر مهم باید مراکز فرهنگی و تفریحی و همچنین پارک ها را گسترش دهیم.

 شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است و فاقد سینما، سالن های تئاتر و نمایش می باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها