گفتگوی وزیران خارجه روسیه و ارمنستان درباره اجرای توافق قره باغ

مسکو - ایرنا - «سرگئی لاوروف» و «آرا آیوازیان» وزیران امور خارجه روسیه و ارمنستان در خصوص روند اجرای توافق های قره باغ مذاکره و تبادل نظر کردند.

 به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) در بیانیه ای با اشاره به دیدار لاوروف و آیوازیان در مسکو اعلام کرد: در این دیدار همه جوانب اجرای توافق های سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان مورخه ۹ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۹۹) و توافق روز ۱۱ ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ بررسی شد.

در گفت و گوی دو طرف به مسائل مربوط به مبادله اسرا، کمک های انسانی به ساکنان قره باغ و گشودن راههای ارتباطی در منطقه از جمله در چارچوب گروه کاری سه جانبه در سطح معاونان نخست وزیر روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان توجه خاص شد.

 وزیران خارجه روسیه و ارمنستان از روند توسعه روابط دو کشور که به رغم شیوع کرونا گسترش می یابد ابراز خرسندی کردند.  

دو طرف برای افزایش های تماس ها و سفر هیات های دو کشور پس از پایان شیوع کرونا تفاهم کردند.  

در ادامه این دیدار برخی موضوعات منطقه ای مربوط به وضعیت منطقه قفقاز هم بررسی شد.  

روز گذشته نیز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت و گوی تلفنی کرد و دو طرف جوانب عملی اجرای بیانیه سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان مورخه ۱۱ ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ (۲۲ دی ۹۹) درباره همکاریها در منطقه قفقاز را بررسی کردند.  

پوتین و پاشینیان برخی موضوعات همکاریهای روسیه و ارمنستان را بررسی کرده و توافق کردند که تماس ها بین دو طرف در سطوح مختلف بین دو کشور ادامه بیابد.  

جمهوری آذربایجان در درگیری های نظامی ۴۴ روزه که از ششم مهر ماه آغاز شده بود، توانست سرزمین های تحت اشغال خود را از دست نیروهای ارمنستان در قره باغ آزاد کند.

 این درگیری های نظامی ۲۰ آبان ماه گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha