نماینده مجلس: کسب علم و فناوری از مولفه‌های قدرت است

بیرجند - ایرنا - رییس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مولفه‌های توسعه، قدرت است و دستیابی به علم و فناوری نیز از مولفه‌های قدرت در هر کشور و جامعه محسوب می‌شود.

حسین خسروی اسفزار روز پنجشنبه در آیین تجلیل از نخبگان علمی و دانش‌آموزان برتر آزمون سراسری ۹۹ مرکز استان که در دبیرستان استعدادهای درخشان شهید بهشتی بیرجند برگزار شد، افزود: باید بکوشیم با کسب علم و فناوری‌های نوین، قدرت‌افزایی کنیم.

وی اظهار داشت: اگر قدرت نداشته‌ باشیم، مغلوب و شکست خورده خواهیم بود و چنانچه به دنبال این هستیم قدرت خود را که خداوند متعال به برکت خون شهدا به ما داده است، افزایش بدهیم باید دنباله‌روی علم باشیم.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: ما علم را برای سلطه نمی‌خواهیم بلکه برای نجات انسان‌ها و پیشرفت می‌خواهیم.

وی با بیان اینکه یکی از درس‌های انقلاب این است که ما می‌توانیم، عنوان کرد: امروز این مدل‌های مختلف پیشرفت به برکت انقلاب و خون شهدا و البته با همت خودتان بر گردن شما دانش‌آموزان آویخته می‌شود.

خسروی افزود: علم بدون تهذیب و اخلاق تاکنون جواب نداده و بدانید به ضرر انسانیت است؛ به عنوان مثال در هیروشیما و ناکازاکی که چندین نفر کشته شدند، محصول علم دانشمندان بی‌دین بود.

وی گفت: گاهی مهاجرت مغزها به دلیل کمبود امکانات است و البته یکی از دلایل مهاجرت مغزها، کمبود الگوها است.

رییس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی اظهار داشت: اگر بخواهیم دو بال علم و تهذیب را با هم داشته باشیم باید مشارطه، محاسبه، مراقبه و مواخذه را حتما مدنظر قرار دهیم.

وی از شهدای هسته‌ای به ویژه شهید محسن فخری زاده به عنوان عالم و دانشمند پرورش یافته در مکتب اسلام یاد کرد و افزود: دانشمندان ما مانند دانشمندان غرب در زمینه هسته‌ای گام برداشتند اما تفاوت حرکت آنان با دانشمندان غرب دستیابی به بمب اتم نبود بلکه خدمت بی‌منت به جامعه بشری بود از همین رو جبهه استکبار وجودشان را تحمل نکرد و با ناجوانمردانه‌ترین شکل این عزیزان را از ما و جامعه بشری گرفت.

خسروی گفت: استحاله فرهنگی از آنجایی که هویت فردی، اجتماعی، اخلاقی و اعتقادی جوامع را هدف می‌گیرد، خطرناک‌ترین نوع استعمار به شمار می‌رود و باید در این زمینه هوشیار باشیم.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه همه ما نسبت به یکدیگر مسوول هستیم گفت: اگر این کشور در این ۴۲ سال در مقابل دنیایی از هجمه‌های متنوع سرپا مانده، به برکت خون شهداست.

وی تصریح کرد: امروز وظیفه شما دانش‌آموزان است که آرمان‌های شهدا را با درس خواندن و تلاش علمی حفظ کنید و به تکامل برسانید.

وی افزود: امروز می‌بینید که آمریکا به عنوان ابرقدرت دنیا در تهیه ماسک مانده ولی جمهوری اسلامی با تمام تهدیدهای دشمنان به نسبت کشورهای دیگر به پیشرفت رسیده است.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجند هم در این آیین گفت: ۳۵ هزار دانش‌آموز در ۳۳۱ آموزشگاه این شهرستان مشغول به تحصیل هستند.

محمدحسین یکه‌خوانی افزود: بیرجند به عنوان شهر علم و فرهنگ شناخته می‌شود و یکی از قطب‌های تولید محتوای فرهنگی، فرهنگیان این منطقه هستند.

وی بیان کرد: امسال ۱۰۷ رتبه زیر هزار را در کنکور سراسری داشتیم و کسب مدال برنز المیپاد علمی کشور از دیگر افتخاراتی است که دانش‌آموزان بیرجند به خود اختصاص داده‌اند.

مدیر آموزش و پرورش بیرجند گفت: بیش از ۲ میلیارد تومان همکاران فرهنگی ما در نهضت کمک مومنانه مشارکت داشتند که جای تقدیر دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها