۱۵ هزار خانواده کردستانی برای مقابله با کرونا آموزش خودمراقبتی دیدند

سنندج - ایرنا - مدیر گروه آموزش و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ۱۵ هزار و ۲۸۷ خانواده استان در قالب طرح شهید سلیمانی از لحاظ الزام رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برابر کرونا، آموزش های لازم را فراگرفتند.

به گزارش ایرنا، حسن محمودی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: تیم‌های سه گانه مراقبتی، حمایتی و نظارتی به صورت فعال در اجرای برنامه غربالگری در قالب طرح شهید سلیمانی با حضور در سطح شهر و محلات استان، بیماریابی، انجام تست و ردیابی موارد در تماس با بیماران مبتلا به کرونا را انجام می دهند.

وی با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی با محوریت وزارت بهداشت و با همکاری همه جانبه بسیج در زمینه مهار و مقابله با ویروس کرونا در حال اجرا است افزود: پس از شناسایی و رصد خانه به خانه توسط تیم اول، مراقبت از بیماران به تیم دوم محول می‌شود و بعد از شناسایی و دوره درمان، تیم سوم که وظیفه حمایت از بیماران را برعهده دارد وارد عمل می‌شود و به خانواده بیمار در بحث کمک معیشتی، اهدای بسته‌های بهداشتی و گندزدایی منزل و محل کسب و  کار بیماران ورود می‌کنند.

مدیر گروه آموزش و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: شناسایی به موقع افراد مبتلا به کرونا از جمله مهمترین اهداف اجرای طرح شهید سلیمانی است.

محمودی با اشاره به نقش هر خانه یک پایگاه سلامت اشاره و اظهار داشت: در این طرح،  بیماریابی، جداسازی، آموزش و ارتقای دانش مردم نسبت به بیماری در راستای کاهش مبتلایان و مرگ و میرها به صورت محله محور انجام می‌شود.

وی گفت: از هفته گذشته تاکنون ۲ هزار و ۷۷۴ تست کرونا در قالب طرح شهید سلیمانی در استان از افراد دارای علائم  صورت گرفته که از این تعداد تست ۱۲۶  نفر مثبت اعلام شده است.

مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: در مدت زمان یادشده تاکنون ۱۴۷ نفر در منزل تحت مراقبت درمانی و حمایتی از لحاظ بیماری کرونا قرار گرفته‌اند و یک نفر مبتلا به کرونا به بیمارستان جهت مراقبت و درمان در یک هفته اخیر ارجاع داده شده است.

وی بر لزوم تقویت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان تاکید کرد و گفت: در صورت داشتن علائم سرماخوردگی، تب و لرز، گلو درد و سر درد به مراکز خدمات جامع سلامت و یا پایگاه‌های بهداشتی سلامت جهت انجام تست مراجعه نمایند.

مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: به ۲۶۱ خانواده افراد بیمار مبتلا به کووید ۱۹ آموزشهای لازم داده شده است.

۴۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت منتهی به روز چهارشنبه (۲۹ بهمن) در استان شناسایی شد و   ۱۲۷ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

آمار بستری شدگان در کردستان به تفکیک شهرستانهای استان شامل ۷۴ نفر در سنندج، ۹ نفر در سقز، ۱۰ نفر در مریوان، ۱۰ نفر در قروه، هشت نفر در بیجار، ۶ نفر در کامیاران، هفت نفر در بانه و سه نفر در دیواندره است و ۲۳بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) بستری هستند.

دیروز کردستان سومین روز متوالی بدون فوتی کرونا را پشت سر گذاشت.

آمار فوت شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا ( اسفند پارسال) تا کنون در کردستان یکهزار و ۶۹ نفر است که ۴۲۶ نفر در سنندج، ۱۸۲ نفر در سقز، ۷۲ نفر در قروه، ۶۲نفر در کامیاران، ۸۷ نفر در بانه، ۶۲ نفر در دیواندره ، ۴۳نفر در بیجار، ۱۰۳ نفر در مریوان، ۱۷ نفر در دهگلان و سه نفر در سروآباد است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها