ابوترابی فرد: آیت الله فاضلیان افتخار امت اسلامی است

همدان- ایرنا- امام جمعه موقت تهران گفت: آیت الله فاضلیان از چهره های پر افتخار کشور و سرمایه‌ای ارزشمند برای امت اسلام محسوب می شود به نحوی که همچنان و بعد از ارتحال نیز محبوب دلها است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین "سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" روز پنجشنبه در آئین بزرگداشت آیت الله سیدرضا فاضلیان اظهار داشت: این عالم مجاهد نقش موثری در تحولات سیاسی و اجتماعی، تربیت جوانان برومند در موضوع قرآن و عترت و حضور آنها در دفاع مقدس و رسیدن به مقام شهادت داشت‌.

وی اضافه کرد: او از چهره های پر افتخاری است که با تربیت جوانان سلحشور و انقلابی اقتدار و امنیت امروز را برای کشور به ارمغان آورد.

امام جمعه موقت تهران، آیت‌الله فاضلیان را سرمایه ای برای امت اسلامی دانست و گفت: رسیدن او به این مقام حاصل وارستگی از هوا و هوس بود. 

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: واژه های متعدد در وصف این عالم ربانی، ناظر بر تقوا و بریدن او از تعلقات دنیوی است. 

وی گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب آیت‌الله فاضلیان عالم انقلابی، مردمی و موثر در دوران دفاع مقدس و محبوب دلهاست که به استان همدان نورانیت بخشیده است. 

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: آیت الله فاضلیان در طول بیش از۹۰ سال عمر، زندگی مقرون با ادب و علم داشت و خانواده وی نیز راه پدر را تداوم بخشیده و به فضل و دانش آراسته هستند.

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد از استاندار همدان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر برگزاری آیین بزرگداشت مفاخر قدردانی کرد و خواستار مرور آثار به جا مانده از این این عالم ربانی شد. 

به گزارش ایرنا؛ آیت الله سیدرضا فاضلیان سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در محله شالبافان شهر همدان دیده به جهان گشود. جدّ پدری ایشان آقا سید محمود فاضل بود که سلسله جلیل القدر فاضلیان به ایشان منسوب است و جدّ مادری ایشان آقا سید علی رضوی که ایشان نیز از علمای زمان خود بود.

پدر بزرگوار ایشان مرحوم سید باقر است که جواز عمامه را از آیت الله ­العظمی نائینی و نیز آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی گرفته بود. ایشان در مسأله­ گویی تبحر خاصی داشته و به این عنوان مشهور بود تا آن جا که روز عاشورا هم مساله می­‌گفت و برای این کار زحمات فراوانی را متحمل می‌شد، به طوری‌که گاه پیش می­‌آمد برای بیان مسأله­ رساله­‌های متعددی را مطالعه می­‌کرد.

آیت الله فاضلیان قبل از ورود به حوزه مدت کوتاهی را جهت امرار معاش در بازار به کار پرداخت، اما به زودی از آن دست کشید و برای تحصیل به حوزه رفت و با جدیت و پشتکار فراوان مشغول تحصیل شد.

وی “معالم” را نزد آقا شیخ محمد تقی نجفی خوانده، “شرح لمعه” را از محضر ۲ عالم جلیل القدر آقا شیخ محمد حسین بهاری و مرحوم حاج محمد علی دامغانی استفاده کرد، “رسائل و قوانین” را نزد حاج میرزا آقا دامغانی و “کفایه” را محضر پر نور آیت الله آخوند ملّا علی معصومی همدانی تلمذ کرد و نیز در فلسفه “شرح منظومه” را نزد حاج شیخ ابوالقاسم ربانی شاهنجرینی خواند.

آیت­ الله فاضلیان در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی به عتبات عالیات مشرف و در درس خارج کفایه حضرت آیت ­الله سید ابوالقاسم خویی و آیت ­الله حاج شیخ حسین حلی شرکت کرد.

وی جزوه­‌ها و رساله­‌هایی را همچون رساله فی الحجاب، رساله فی الربا، رساله فی التداخل الاسباب و المسببات و قاعده علیت تالیف کرده است.

ایشان در سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌ عنوان امام ‌جمعه ملایر منصوب‌ شد و پس از ۳۴ سال که عهده‌دار این مسوولیت بود، شهریور سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره‌گیری کرد.

آیت الله سیدرضا فاضلیان  پنجم آبان ۹۹ پس از تحمل یک دوره بیماری در سن ۹۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها