۳۰ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۰۳
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 84233941
۳ نفر

برچسب‌ها

نواب: حج نماد قدرت نرم اسلام است

قم - ایرنا - نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه حج یکی از واجبات بین المللی اسلام گفت: حج دارای شاخص‌های متعددی است که کانون آن عبودیت، معنویت ، وحدت، همبستگی، اقتدار اسلامی و قدرت نرم اسلام است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب روز پنجشنبه درهمایش بین‌المللی دیپلماسی حج و زیارت در پژوهشکده حج و زیارت درقم ، با اشاره به ظرفیت‌های عظیم حج اظهار داشت: بیش از هشت میلیون نفر از مردم ایران وچندین میلیون از سراسر جهان، از سال‌های گذشته در صف اعزام به حج هستند و هیچ سفری دردنیا وجود ندارد که این حجم از شیفتگان را داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه مخاطبان حج نه تنها تمام مسلمانان بلکه تمام انسان‌های عالم است، گفت: ظرفیت‌های حج به قدری بالاست که می‌تواند تمام سیاستمداران و زورگویان عالم را از جایگاه خود پایین بکشد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه متاسفانه شاهد برگزاری یک حج ظاهری هستیم افزود: حج اثرگذاری عمیق فردی، اجتماعی و بین المللی در ابعاد اقتصادی، اعتقادی، فرهنگی و سیاسی دارد که دستیابی به این ویژگی‌ها وابسته به توجه به اقامه حج واقعی است.

نواب با اشاره به ظرفیت‌های دیپلماسی و بین‌المللی حج، اظهار داشت: شکل گیری رشد اندیشه و آگاهی مسلمانان ، افزایش تاب آوری و همزیستی مسالمت آمیز، رشد اخلاق اسلامی، تجربه اهتمام به محیط زیست و حفظ آن، خودباوری و تقویت هویت اسلامی و تمرین عملی برای تشکیل امت اسلامی از دیگر ویژگی‌های حج است.

وی با بیان اینکه متاسفانه پوسته و ظاهری از حج اقامه می‌شود، ادامه داد: اگر حج واقعی اتفاق می‌افتاد، فلسطین هرگز غصب نمی‌شد و مسلمانان عالم به زیر سلطه مستکبران نمی‌رفتند.

وی تقویت بنیه اعتقادی و معنوی افراد را از دیگر ویژگی‌های حج دانست و اظهار داشت: ارعاب دشمنان و برائت از مستکبران از دیگر شاخص‌های حج است که تحقق آنها در گرو اقامه حج واقعی می‌باشد.

نواب، حج ابراهیمی را حجی دانست که در آن به همه کارکردهای این فریضه مهم و اثرگذار توجه شود، گفت: جامعه اسلامی از ظرفیت‌ها و دستاوردهای مهم و بی‌بدیل حج به دلیل بی‌اعتنایی به باطن آن و توجه به ظاهر این فریضه مهم اسلامی بی‌بهره است.

بیش از ۴۵ مقاله به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و اردو به دبیرخانه این نشست ارسال شده است که ۱۸مقاله برتر در کتاب مجموعه مقالات دیپلماسی حج و زیارت منتشر شده است. همچنین دراین نشست از سه جلد کتاب نیز رونمایی خواهد شد. 

این همایش با حضور میهمانان و اساتید برجسته داخلی و خارجی و ارائه مقالات برتر در نوبت صبح و عصر برگزار می‌شود که بخش صبحگاهی این همایش به صورت حضوری و در نوبت عصر به صورت مجازی خواهد بود.

همایش بین‌المللی دیپلماسی حج و زیارت به همت پژوهشکده حج و زیارت و با همکاری ۱۲ مرکز و موسسه مرتبط در قم در حال برگزاری است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha