آتش‌سوزی جنگل نوشهر مهار شد

نوشهر - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کجور از مهار آتش‌سوزی عرصه جنگلی ارتفاعات نهررودبار در بخش کجور شهرستان نوشهر خبر داد و گفت که بر اساس برآورد اولیه انجام شده ۲۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی این منطقه طمعه آتش شد.

محسن پورداودی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : این آتش سوزی که عصر روز گذشته شروع شده بود، ساعت چهار بامداد امروز با تلاش نیروهای منابع طبیعی، بسیج ، هلال احمر، محیط زیست و مردم منطقه مهار شد.

وی ادامه داد: با وجود به کارگیری تمامی تجهیزات موجود و حضور نیروها، باد با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت که هر لحظه تغییر جهت می داد موجب شکسته شدن بیش از ۳۰ اصله درخت سالم شد که به همراه تعداد بالای درختان خشک شده بر دشواری مهار آتش در آن منطقه صعب العبور و شیب دار افزود.

پورداودی به در دست بررسی بودن علت آتش سوزی اشاره کرد و گفت : براساس برآورد اولیه ۲۰ هکتار از عرصه های جنگلی نهررودبار دچار آتش سوزی شد که بیشتر آن سطحی بود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کجور با اشاره به مه آلود بودن منطقه افزود : صبح امروز هم  ۲۵ نیرو به ارتفاعات منطقه رفتند تا نظارت بیشتری بر وضعیت منطقه داشته باشند.

این آتش سوزی در ارتفاع یکهزار تا یکهزار و ۴۰۰ متری از سطح دریا رخ داده که دارای درختان پهن برگ افرا ، ممرز ، راش و بلوط است.

بخش کجور دارای ۷۸ هزار هکتار عرصه جنگلی و مرتعی است که از این مقدار ۳۵ هزار هکتار جنگل است.

مازندران دو اداره کل منابع طبیعی دارد که حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه نوشهر با وسعتی بیش از ۶۶۰ هزار هکتار جنگل ، مرتع و سواحل معادل ۲۸ درصد از مساحت مازندران را در بر دارد.

شهرستان های نور ، نوشهر ، چالوس ، عباس آباد ، تنکابن ، رامسر و کلاردشت از نظر حوزه منابع طبیعی زیر پوشش حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر هستند.

حوزه منابع طبعی مازندران منطقه ساری هم حدود ۷۰ درصد از اراضی ملی و جنگل های استان را زیر پوشش مدیریتی خود دارد.

استان مازندران ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که حدود ۲ میلیون هکتار از این مساحت را منابع طبیعی  شامل جنگل ها و مراتع تشکیل می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =