موردی از کرونای انگلیسی در اردبیل مشاهده نشده است

اردبیل- ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: تاکنون مورد تایید شده‌ای از ابتلا به کرونای انگلیسی در این استان مشاهده نشده است.

به گزارش ایرنا، چهارشنبه شب خبری به نقل از رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل درباره شناسایی ۲۵ فرد مشکوک به کرونای انگلیسی در فضای مجازی منتشر شد.

دکتر شهرام حبیب‌زاده با بیان اینکه هنوز مورد تایید شده‌ای از مبتلایان کرونای جهش یافته موسوم به کرونای انگلیسی در استان ثبت نشده است، اظهار کرد: آزمایش ۲۵ نفر به تهران ارسال شده بود که نمونه‌ها مثبت اعلام نشد.

وی درعین حال با اشاره به بروز کرونای انگلیسی در برخی استان‌های کشور و خطر جدی شیوع آن افزود: پیشگیری از این نوع ویروس، همت جمعی مردم و دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.

حبیب زاده خواستار ایجاد حساسیت بسیار بالا در این خصوص در بین مردم شد و بیان کرد: با توجه به مرگ و میر سه برابری این نوع ویروس جهش یافته، هرگونه بی‌توجهی فاجعه‌بار خواهد بود.

وی با توصیه جدی به رصد و رهگیری افراد مشکوک مبتلا به کرونا بر اساس روند مورد تایید مراکز بهداشتی و درمانی گفت: باید به ازای هر تست مثبت، تعداد ۱۰ نفر رهگیری و شناسایی شود.

او اظهارکرد: افراد جوانی که شدت علائم کرونای آنها زیاد بوده و یا دچار نارسایی تنفسی شدید هستند، افرادی که سابقه تماس با مسافری از اروپا داشته یا اخیرا به اروپا مسافرت کرده و مبتلا به کرونا شده‌اند و نیز کسانی که علائم بالینی غیرمعمول شبیه علائم کرونا دارند، باید در سریع‌ترین زمان ممکن به مراکز درمانی مراجعه کنند تا تمهیدات لازم جهت قرنطینه و مراقبت از این افراد صورت گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همچنین در  بیستمین نشست قرارگاه استانی مقابله با کرونا و بررسی وضعیت اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با اشاره به خستگی کارکنان درمانی و بهداشتی استان به عنوان مدافعان خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا، از مردم استان خواست تا با رعایت جدی دستورالعمل‌های بهداشتی، در مهار کرونا مشارکت کنند.

استاندار اردبیل نیز در این جلسه با اشاره به تداوم اجرای طرح سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در استان گفت: با همکاری بسیج و دانشگاه علوم پزشکی استان، طی یک هفته اخیر ۹ هزار و ۹۸۲ نفر از جمعیت استان غربالگری شدند که از این تعداد ۸۲ نفر مشکوک به ابتلای به کرونا بودند.

اکبر بهنامجو افزود: در این مدت یک هزار و ۷۹۸ مورد بسته معیشتی و کمک مومنانه و بیش از ۳۷ هزار بسته بهداشتی در استان توزیع شد و سه هزار و ۶۰۸ مورد از اماکن عمومی بازرسی به عمل آمد.

وی از صدور اخطار برای ۵۴۲ مورد از اماکن در استان اردبیل طی یک هفته اخیر خبر داد و اضافه کرد: در این مدت بیش از ۲۰ هزار مورد از بیماران مبتلا به کرونا پیگیری شده و مشاوره تلفنی دریافت کردند.

استاندار اردبیل اظهارکرد: در حال حاضر ۶ هزار و ۳۰۷ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در این استان تحت قرنطینه خانگی قرار دارند و سه هزار و ۱۴۵ نفر از مبتلایان نیز دوره قرنطینه خانگی را در طول این هفته به پایان رسانده‌اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =