فصل جدید روابط فرا آتلانتیک محور نشست وزرای دفاع ناتو

لندن – ایرنا – وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه در نشستی که به صورت کنفرانس ویدیوئی برگزار شد، پس از پشت سر گذاشتن یک دوره روابط سرد در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، درباره اهمیت گشودن فصل جدید در روابط دو سوی آتلانتیک بحث و گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایرنا، نشست امروز با سخنان «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو آغاز شد. او با اشاره به تردیدهایی که در سال‌های قبل نسبت به همکاری های بین این سازمان و آمریکا به وجود آمده بود از لزوم روابط قوی و نهادمند بین دو سوی آنتلانتیک و تقویت همکاری ها سخن گفت و افزود: در سالهای گذشته و در مدت ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روابط آمریکا با ناتو به سردی گراییده بود. ناتو اکنون و با فاصله بسیار کوتاهی از آغاز دوره ریاست جمهوری بایدن و با شتاب این نشست را تشکیل داده است.

استولتنبرگ در مقدمه خود ادعا کرد که «ظهور چین (به عنوان یک قدرت) تهدید بزرگی برای دموکراسی، امنیت و شیوه زندگی ماست.»

وی افزود؛ ادامه رفتارهای هماهنگ (در سطح اعضای ناتو) می تواند بهترین شانس برای بازگرداندن چین به مسیر احترام به مقررات بین المللی باشد. دبیر کل ناتو توضیح نداد که از نظر ناتو چین چه نوع مقرراتی را نقض کرده است. وی حملات سایبری، پراکندن اطلاعات نادرست و پیامدهای امنیتی ناشی از تغییرات اقلیمی را از جمله تهدیدهای که نیازمند همکاری در سطح ناتو هستند برشمرد.

وی از روسیه به عنوان یک تهدید سنتی (قدیمی) و همچنین تروریسم به عنوان سایر تهدید های پیش رو نام برد که نیازمند همکاری اروپا و آمریکاست.

استولتنبرگ افزود: «اکنون ما با چالش‌هایی امنیتی ای مواجه هستیم که هیچکدام نمی توانیم به تنهایی با آنها روبرو شویم.» وی تاکید کرد که اروپا و آمریکا باید برای مواجهه با این تهدیدها هماهنگ عمل کنند.

وی نشست حاضر را گشودن فصل جدیدی از روابط بین دوسوی آتلانتیک معرفی کرد.

دبیر کل ناتو در ادامه توضیح داد که دستور کار این اجلاس پیرامون چشم انداز ۲۰۳۰ ناتو، سهمیه بندی و تقسیم هزینه ها و ماموریت در افغانستان و عراق خواهد بود.

وی عنوان کرد در ادامه ناتو با نمایندگان سوئد، فنلاند و انحادیه اروپا گفتگویی خواهد داشت. فنلاند و سوئد عضو ناتو نیستند.

در پایان اجلاس دبیر کل ناتو در یک کنفرانس خبری آنلاین شرکت کرد و گفت‌وگوها را امید بخش خواند. او گفت این اولین نشست ناتو پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن است و زمینه را برای اجلاس سران ناتو در سال جاری هموار می کند. استولتنبرگ دستاورد این نشست را باز کردن فصل جدیدی در روابط بین اعضای اروپایی ناتو و آمریکا دانست.

وی از چشم انداز ۲۰۳۰ ناتو  سخن گفت و افزایش تعهد به بازدارندگی و دفاع را از اهداف آن برشمرد. استولتنبرگ همچنین حفظ برتری فناورانه ناتو نسبت به رقبا و در نتیجه سرمایه گذاری در این مسیر را حائز اهمیت فوق العاده دانست.

دبیر کل ناتو خواهان همکاری بیشتر بین اعضای ناتو برای رسیدن به اهداف چشم انداز ۲۰۳۰ شد.

استولتنبرگ همکاری «دموکراسی های همفکر» در سراسر جهان برای مقابله با کشورهایی که «ارزشهای ما» را رعایت نمی کنند ضروری دانست. وی از چین و روسیه به عنوان کشورهایی که ارزشهای مورد باور ناتو در زمینه مقررات بین المللی را رعایت نمی کنند و همچنین از تغییرات اقلیمی و پیامدهای امنیتی آن به عنوان یک چالش دیگر برای ناتو نام برد.

به گفته وی سال ۲۰۲۱ هفتمین سال متوالی است که اعضای اروپایی و کانادا سهم خود از بودجه دفاعی را افزایش داده اند. طبق مقررات ناتو، اعضا باید حداقل ۲ درصد از تولید ناخالص ملی خود را به مسائل دفاعی اختصاص دهند.

استولتنبرگ در ادامه عنوان کرد که ۹ عضو اروپایی اکنون آماده هزینه کردن ۲ درصد از تولید ناخالص ملی خود هستند در حالی که در سال ۲۰۱۴ فقط سه کشور در این وضعیت بودند.  به گفته وی، از سال ۲۰۱۴ تا کنون اعضای اروپایی به اضافه کانادا ۱۹۰ میلیارد دلار در این زمینه مشارکت کرده اند.

ناتو در سال‌های گذشته دوران سختی را با دونالد ترامپ سپری کرده است. ترامپ این سازمان را بی فایده و منسوخ دانسته و از اینکه قسمت اعظم بودجه آن به دوش آمریکا افتاده بود ناراضی بود.

ترامپ حتی تهدید کرده بود که ممکن است از ناتو خارج شود. با توجه به اقدام وی در خروج از سایر پیمانهای بین المللی از جمله توافق پاریس، در میان اعضای ناتو این نگرانی وجود  داشت که ترامپ تهدید خود را عملی کند.

نشست فعلی که با فاصله بسیار اندکی از بر سر کار آمدن دولت جدید آمریکا برپا می شود، در واقع مراسم بزرگداشت رفتن ترامپ و بر سر کار آمدن دولت جدید در آمریکاست.

جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا دیدگاه های انتقاد آمیز ترامپ علیه ناتو را ندارد و اعضای اروپایی امیدوارند بتوانند در دوره وی همکاری های دفاعی و امنیتی را تقویت کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha