ایران و افغانستان بر ایجاد انجمن‌های مشترک علمی تاکید کردند

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در دیدار با سرپرست آکادمی علوم افغانستان بر لزوم ایجاد انجمن مشترک بین نهادهای علمی و آکادمی علوم افغانستان و مراکز علمی و تحقیقاتی ایران و برگزاری نشست‌های پیوسته و دوره‌ای فیمابین تاکید کرد.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا از وزارت علوم، "حسین سالار آملی" قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در دیدار عبدالظاهر شکیب سرپرست آکادمی علوم افغانستان، راه‌های گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی میان دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

در این دیدار که عصر امروز (چهارشنبه) در محل مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی این وزارت صورت گرفت، سالار آملی با اشاره به اهمیت مشترکات وسیع و غنی فرهنگی و تاریخی بین دو ملت و دو کشور ایران و افغانستان، بر اهمیت جایگاه علمی و فناوری ایران در منطقه و جهان و نقش پیشروی کشورمان در تولید علم منطقه و جهان تاکید کرد.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با تاکید بر لزوم ایجاد انجمن مشترک بین نهادهای علمی و آکادمی علوم افغانستان و مراکز علمی و تحقیقاتی ایران و برگزاری نشست‌های پیوسته و دوره‌ای فیمابین، افزود: تعاملات و همکاری‌های علمی میان دو کشوراز طریق مجاری رسمی و تماس نمایندگان دو طرف باید نظام‌مند بوده و از چارچوب مشخصی برخوردار باشد.

وی همچنین با اشاره به ضرورت تعریف پروژه‌های مشترک تحقیقاتی بین محققان دو کشور و حمایت از آنها، بر تداوم حمایت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران از جامعه علمی و دانشگاهی افغانستان تاکید کرد.

حمایت از اعطای بورس‌های تحصیلی به دانشگاهیان و محققان افغانستان و نیروهای آکادمی علوم این کشور و همچنین اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه کتابخانه دیجیتال آکادمی علوم افغانستان از دیگر مواردی بود که دکتر سالار آملی در این ملاقات به آنها اشاره کرد.

در ادامه این دیدار عبدالظاهر شکیب سرپرست آکادمی علوم افغانستان با ابراز خرسندی از حضور در ایران و برنامه‌های پیش‌بینی شده در این سفر، ابراز امیدواری کرد که روابط و همکاری‌های علمی و دانشگاهی دو کشور بیش از پیش گسترش یافته و تقویت شود.

وی با تشکر از حمایت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران از جامعه دانشگاهی و علمی افغانستان و مهاجران آن کشور، بررغم تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود، افزود: آکادمی علوم افغانستان به عنوان ساختاری مستقل از وزارت تحصیلات عالی افغانستان مطرح بوده و نیازمندی‌های آن آکادمی به‌ویژه در حوزه اختصاص بورس‌های تحصیلی به اعضای هیئت علمی، راه‌اندازی کتابخانه دیجیتال و همکاری در زمینه نشریات و چاپ کتاب از مواردی می‌باشد که به کمک جمهوری اسلامی ایران نیازمند است.

در این دیدار عبدالحمید علیزاده و بهادر باقری معاونان مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم و افشین آخوندزاده مدیرکل دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان نیز حضور داشتند و دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در زمینه گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی ایران و افغانستان را اعلام کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش