۲۹ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۰۹
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84233613
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام یمنی: انگلیس ارسال ویروس سلاح به یمن را متوقف کند

تهران - ایرنا- "محمد علی الحوثی" عضو شورای عالی سیاسی یمن چهارشنبه شب در واکنش به ادعای انگلیس مبنی بر اهدای واکسن ضد کرونا به یمن گفت: لندن ابتدا ارسال ویروس سلاح به کشورمان را متوقف کند.

به گزارش ایرنا، الحوثی در توئیتی افزود: به انگلیس می‌گوییم که ارسال ویروس سلاح‌ به کشورهای حاشیه خلیج [فارس] را که در تجاوزگری علیه یمن استفاده می‌شود، متوقف کنید.

وی ادامه داد: این ویروس‌ها (سلاح‌ها) را متوقف کنید که کشنده‌تر از [ویروس کرونا] است، چرا که این سلاح‌هاست که مردم یمن را به قتل می‌رساند و موجب تجهیز گروه‌های تروریستی متحد کشورهای متجاوز به سلاح‌های مدرن می‌شود.

اظهارات الحوثی پس از آن صورت می‌گیرد که روزنامه گاردین چاپ انگلیس  در این باره گزارش داد، با وجود اینکه آمریکا و برخی از کشورهای دیگر فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف کرده‌اند، اما انگلیس همانند گذشته همچنان فروش سلاح به ریاض ادامه می‌دهد.

فعالان حقوق بشری دولت لندن را متهم می‌کنند که منافع مالی ناشی از فروش تسلیحات به رژیم سعودی را به جان مردم یمن ترجیح می‌دهد. آن‌ها دریافته‌اند که در فاصله زمانی جولای تا سپتامبر (خرداد تا مهر) ۲۰۲۰ انگلیس مجوز فروش ۱.۳۹ میلیارد پوند سلاح به عربستان را صادر کرده که بخش عمده آن را موشک و بمب تشکیل می‌دهد.

بنابر همین گزارش، «بل ریبریو ادی» چندی قبل به همراه ۲۳ نفر دیگر از اعضای پارلمان انگلیس در نامه‌ای به وزیر خارجه این کشور به تداوم حمایت لندن از ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن اذعان کردند و خواستار توقف آن شدند.

بل ریبریو اِدی که عضو حزب کارگر انگلیس است، در صفحه توئیتر خود نامه ارسالی این ۲۴عضو پارلمان انگلیس را منتشر کرده بود. در این نامه خطاب به «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس آمده بود: «ما این نامه را در حمایت از «۲۵ ژانویه» که به عنوان روز جنبش «جهانی به جنگ یمن، نه می‌گوید» تعیین شده، می‌نویسیم؛ ما از صمیم قلب با اقدام این دولت محافظه‌کار در ادامه تجهیز تسلیحاتی ائتلاف به سرکردگی سعودی برای بمباران یمن مخالف هستیم».

این ۲۴ قانونگذار انگلیس تاکید کرده اند که «از بمب‌های ساخت انگلیس در حملات هوایی سعودی که باعث مرگ هزاران نفر از غیرنظامیان یمنی شامل زنان و کودکان شده، استفاده می‌شود. تخمین زده شده که از آغاز این جنگ، حدود ۱۵ میلیارد پوند تسلیحات ساخت بریتانیا به عربستان سعودی فروخته شده است.»

اصرار انگلیسی‌ها به فروش سلاح به عربستان در حالی جریان دارد که همین هفته سازمان ملل در هشدار تازه ای نسبت به فاجعه انسانی در یمن، از تهدید ۴۰۰ هزار کودک یمنی در قبال گرسنگی خبر داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

سرخط اخبار جهان