کنفرانس مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی پایان یافت

تهران- ایرنا- کنفرانس بین المللی مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

به گزارش چهارشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا، کنفرانس بین المللی مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی با هدف تبیین اندیشه های شهید سلیمانی در عرصه تمدنی جهان اسلام و گرامیداشت یاد و خاطره این قهرمان بزرگ ملت ایران و امت اسلامی در طی چهار روز به صورت مجازی برگزار شد.تلاش برای شناخت، تبیین و ترویج مکتب سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی که همانا مکتب شاهدان راه حق در طول تاریخ و شهیدان انقلاب اسلامی است، از مهمترین اهداف این کنفرانس بود.

در بیانیه پایانی این همایش آمده است: فرآیند برگزاری این کنفرانس از ماه ها قبل با همدلی و همراهی اندیشمندان و تعدادی از دستگاه های علمی، فرهنگی و دانشگاهی کشور برنامه‌ریزی و فراخوان آن از طریق رسانه ها و ارسال برای اندیشمندان منتشر شد.

در این بیانیه همچنین آمده است: نظام سلطه قبل از شهادت و بعد از شهادت این شهید والا مقام تلاش های زیادی کرد تا چهره او را مخدوش کند و بدین طریق چهره واقعی، ضد تروریسم، بشردوستانه، عدالت طلب و صلح خواه او را پنهان کند، اما فراخوان این کنفرانس به مرور میان اندیشمندان جهان مورد توجه قرار گرفت و با استقبال بسیار خوبی روبرو شد که هم اینک نیز ادامه دارد، به طوری که با وجود محدودیت زمانی برای دریافت مقالات و سخنرانی ها تاکنون بیش از ۴۰ نشست مقدماتی در کشورهای مختلف برگزارشده، ۵۲ دیدگاه از نخبگان و صاحب نظران از نقاط مختلف جهان به صورت فیلم های ضبط شده و ۱۳۲ مقاله دریافت شده که با در نظر گرفتن زمان اعلام فراخوان، بسیار خوب ارزیابی می‌شوند.

بر اساس این گزارش کنفرانس شهید سلیمانی موفق شد در ارتباط با محورها و برنامه های اعلام شده، ۴۲ دیدگاه از میان آثار دریافت شده را انتخاب و در قالب یک افتتاحیه و چهار کارگروه تخصصی از ۲۶ بهمن ماه تا ۲۹ بهمن ماه، در منظر فرهیختگان و مخاطبین گرامی قرار دهد.

دبیرخانه این کنفرانس با استفاده از نظرات اندیشمندانی که آثار خود را ارائه داده‌اند، بر روی  نکاتی به شرح زیر تاکید می کند:

۱. ‏دبیرخانه کنفرانس با جدیت کار خود را ادامه داده، با یک کار علمی، متناسب و مستمر تا ۲۰ اسفند ماه ۹۹ آثار را دریافت، داوری و مقالات برگزیده را برای تقدیر و انتشار انتخاب کند.

۲.  از دیدگاه‌های مطرح شده در کنفرانس،که از  غنای بالایی برخوردار بود، با کمک اندیشمندان همراه  و دستگاه های همکار در دبیرخانه، کتاب دیدگاه ها آماده‌سازی و منتشر گردد.

۳. این اقدامات شایسته، پیرامون مکتب شهید سلیمانی که موجب تحرک علمی و فرهنگی در جهان شد، استمرار پیدا کرده هر ساله متناسب با ظرفیت های موجود برای این مهم برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

۴. شهید سلیمانی  قهرمان بی بدیل صلح و عدالت در منطقه و جهان است. برای الهام بخشی این مفهوم باید کار مستمر صورت گیرد.

۵. جدای از اقدامات ارزنده دستگاه‌های فرهنگی و علمی در جهان پیرامون تبیین شخصیت این شهبد بزرگ، برای شناخت و تبیین جهانی نیاز مبرم به یک کار مردمی مبتنی بر نخبگان با رویکردی علمی و فرهنگی لازم است. از این رو پیشنهاد می شود تا ائتلافی از نخبگان در جهان برای معرفی این قهرمان اسلامی شکل گیرد.

۶. براساس دیدگاه اندیشمندان،روی چند مخاطره تاکید شد که نیاز است تا دستگاه های علمی و فرهنگی در جهان اسلام برای آن تدبیر کنند:

- اقدامات خردمندانه و به دور ازشعار گرایی برای تبیین درست از شخصیت شهید سلیمانی و جلوگیری از تحریف آن

- جلوگیری از گسست در جامعه اسلامی میان ملت ها و ضرورت اقدامات بایسته برای تقویت مسیر هم افزایی و همبستگی در مسیر منافع امت اسلامی

- خطر بزرگ حضور و نفوذ فرهنگی صهیونیسم و خط سازش درکشورهای اسلامی بسیار جدی گرفته شده، ضمن مقابله هوشمندانه با آن، این خطر بزرگ به کشورهای اسلامی و جوامع نخبگی گوشزد شود.

۷.  ساخت ادبیات مفهومی و روایی مناسب از شهید سلیمانی و ترسیم ابعاد مختلف مکتب شهید سلیمانی برای کتاب‌های درسی و آموزشی و تلاش در جهت بسترسازی برای تمدن نوین اسلامی جدی گرفته شود.

۸. تربیت انسان های فرهیخته در تراز تمدن نوین اسلامی با استفاده از  اندیشه، معارف و الگو سازی از شهید سلیمانی در جهت تحقق آینده مطلوب در سایه تمدن نوین اسلامی و  بیانیه گام دوم انقلاب مورد توجه و برنامه ریزی برای دبیر خانه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، کنفرانس بین المللی مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی به همت انجمن رهپویان فرهنگی ایرانیان و با حضور جمعی از اندیشمندان و نخبگان ایران و جهان، از یکشنبه آغاز شد و امشب با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

سرخط اخبار فرهنگ