خِردورزی و اخلاق مداری راهبرد مقابله با جریان وهابیت است

قم – ایرنا - نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر اینکه مقابله با جریان وهابیت معاصر نیازمند توجه به نگاه راهبردی است گفت: خردورزی و اخلاق مداری، انصاف مداری، پرهیز از پیش داوری و همچنین توجه به مشترکات، چهار راهبرد در تبلیغ برای برخورد با جریان وهابیت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب عصر چهارشنبه در مراسم افتتاحیه «دوره شبهه‌پژوهی وهابیت معاصر» با تاکید بر ضروت توجه به پیشینه وهابیت به منظور مقابله با آن افزود: تندرو نه محدود به اسلام و نه مربوط به زمان کنونی است بلکه تندروی از زمان پیامبر اکرم (ص) و در سایر ادیان هم وجود داشته است.

وی یکی از راهبردهای تبلیغ در مقابل وهابیت را خردورزی و اخلاق مداری دانست و گفت: خرد ورزی، تعقل و اخلاق‌مداری پایه و اساس تبلیغ به شمار می‌آید که تحقق آن با صبر امکان پذیر است، به همین دلیل در تبلیغ مبلغان باید در این راه صبور باشد. 

وی با بیان اینکه نیکی کردن و برخورد با ملایمت در تبلیغ بسیار اهمیت دارد، ادامه داد: بر اساس آموزه های قرآنی، نباید بدی دیگران را با بدی پاسخ داد بلکه باید در مقابل بدی به شیوه‌ای که نیکوتر است برخورد کرد.

نواب، دومین راهبرد تبلیغ را انصاف مداری برشمرد و گفت: انسان باید در برنامه تبلیغ انصاف مدار باشد؛ جایی که فرد حق می‌گوید و کلامش درست است، بپذیرد و جایی که کلامش درست نیست، نپذیرد اما روشن کند که به چه دلیل کلامش درست نیست. 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر اینکه باید ما درباره انصاف مداری در برخوردهای خود تجدید نظر کنیم، افزود: در برخی مواقع به دلیل اینکه کسی را که قبول نداریم، کارهای خوب او را نیز نادیده می گیریم که این اشتباه است چرا که‌ اگر انسان همان کار خوب را به رخ او بکشد چه بسا که گرایش پیدا کند، و اگر کار خوبش را نادیده بگیرد، دلزده می‌شود.

وی سومین راهبرد را پرهیز از پیش داوری دانست و با بیان اینکه انسان نباید پیش داوری کند، ادامه داد: پیش داوری کردن برای انسان و جامعه مشکل ساز است، ریشه بسیاری از تفرقه های اجتماعی و اختلافات پیش داوری است.

نواب، توجه به مشترکات را چهارمین راهبرد در تبلغ دانست و تاکید کرد: در تبلیغ انسان باید مشترکات را به صورت برجسته در نظر بگیرد و با استفاده از ظرفیت خوب مشترکات به سراغ مواردی برود که مشترک نیست و آن‌ها را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها