تامین واکسن کرونا برای همه منجر به بازیابی اقتصاد جهانی می‌شود

تهران-ایرنا- فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران گفت: تامین مکفی واکسن کرونا دردنیا ممکن است منجر به بازیابی اقتصاد جهانی و رونق اقتصادی ملی و بین المللی حتی در کمتر از سه تا پنج سال شود.

دکتر علیرضا زالی روز چهارشنبه در وبینار نقش بازارهای مالی و همراهی اقتصاد در فضای کرونا با اشاره به آسیب به اقتصاد جهانی در طول شیوع کرونا،افزود:  مجموعه اقتصاد جهانی در طول کرونا آسیب بسیار بزرگی دید، حتی طبق بررسی ها، نسبت به سال ۲۰۰۸ که دنیا دچار بحران اقتصادی شده بود، بحران متاثر از کرونا از دامنه و تنوع تغییرات اقتصادی مهیب تر و سهمگینانه تری برخوردار است.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زالی در ادامه سخنان خود در این وبینار که توسط انجمن مالی ایران برگزار شد افزود: برخی از تحلیل گران معتقدند تا سال ۲۰۲۵ اگر داروهای موثر در سبد دارویی جهانی گنجانده و مطالعات پژوهشگران بالینی منجر به ایجاد بسته های دارویی موثرتر و کاراتر شود، در کنار پوشش کامل واکسن، ممکن است افزایش رشد ناخالص ملی را شاهد باشیم.

وی ضمن تشکر از گروه های مختلف حقیقی، حقوقی و خیریه، و نهادهای مردم مدار که تلاش کردند مدافعان سلامت را در این بحران تنها نگذارند، عنوان کرد: نیازهای رو به استمرار و فرآیند فرسایشی شدن بیماری، تغییر در زیرساخت های اقتصادی و بهداشتی و درمانی، افزایش قیمت های جهانی فرآورده های دارویی و وابستگی آن به نرخ ارز با توجه به تکانه های ارزی سال های اخیر، ورود تکنولوژی های نوین و گران و پیچیده در حوزه اقلام سرمایه ای، تغییر در نسل های جدید تکنولوژی، موجب می شود سال پرتنشی را پیش بینی کنیم؛ به خصوص اینکه اقلام سرمایه ای و وسایل حفاظت شخصی در بیمارستان ها به شدت مورد نیاز است. این عوامل بار مالی مضاعف را به بیمارستان های پیشتاز در مقابله با کرونا تحمیل می کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد: در سال جاری، درآمد اختصاصی بیمارستان ها با کاهش روبرو بوده است و اکثر بیمارستان ها با یک بحران مالی مواجه شدند. هزینه داروها و لوازم شخصی و تغییر در هتلینگ در تناسب با نرخ اقتصادی منطقی بیمارستان های دولتی و آموزشی ارایه دهنده خدمات به بیماران کرونایی نبود. کاهش ارایه خدمات انتخابی و غیرکرونایی موجب شد درآمدهای اختصاصی، مزمن تر کاهش پیدا کند. این موضوع نیازمند حمایت های بیشتر دولت در قالب بودجه سنواتی سال آتی برای تعمیق زیرساخت های بهداشتی و درمانی است.

زالی با اشاره به سهم ۲۰ درصدی صندوق ارزی از فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت در بودجه سال آینده، عنوان کرد: همچنین احتمالا برخی پروژه های عمرانی سلامت که بیش از ۸۵ درصد رشد داشته اند، با دستور وزیر بهداشت و همراهی سازمان برنامه و بودجه در شرف افتتاح خواهد بود. پیش بینی می کنیم در استان تهران تا قبل از پایان اردیبهشت ماه بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ تخت جدید به ناوگان تخت ارایه خدمات بیمارستانی در استان تهران افزوده شود که نیاز به گسترش بودجه عمرانی و تامین نیروی انسانی لازم دارد.

زالی ادامه داد: قرار بر این است که بالغ بر ۳۰ هزار نیروی انسانی جدید در سیستم بهداشتی و درمانی کشور افزوده شود که طبیعتا بار مالی این تعداد نیرو نیز بر دوش دولت خواهد بود، 

پرداخت ۱۹ هزار میلیارد به شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه کرونا

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، ادامه داد: شرکت های دانش بنیان با محوریت کرونا در عرصه تولیدات جهادی توفیقات قابل توجهی داشتند، بالغ بر ۱۹ هزار میلیارد تومان به ۷۳۶ شرکت دانش بنیان که در عرصه کرونا فعال بودند، پرداخت شده است. 

رشد ظرفیت صادرات اتانول بعد از کرونا

زالی افزود:‌ تا قبل از کرونا، کشور ظرفیت تولید سالانه ۲۱۰ میلیون لیتر الکل اتانول را داشت، اگر کمتر از این میزان تولید می شد و فقط ۶ میلیون لیتر اتانول به خارج صادر می شد، بعد از کرونا این ظرفیت رشد کرد. در خصوص شوینده ها نیز بالای ۸۰ درصد نیاز کشور در داخل تولید می شود. بنابراین می توان با بازتوزیع منابع در زمینه کسب بازارهای جهانی و صادرات محصولات با لعاب کرونایی اقدام کنیم.

او اظهار امیدواری کرد که با کمک دولت و ترویج واکسیناسیون و توسعه واکسن های داخلی، امکان صادرات تولیدات داخلی، ترویج شرکت های دانش بنیان، تکمیل حلقه تولید، بازتوزیع خدمات تجارت الکترونیک و تنش زدایی سیاسی برای ایجاد فروش نفتی و میعانات گازی، بخشی از چالش ها مرتفع شود.

وی اضافه کرد:  می توان با حمایت از نهادهای سلامت در این مسیر سخت مدافعان سلامت در خط مقدم مقابله با بحران کرونا را همراهی کرد. بیماریابی و پیشگیری از منظر اقتصادی نیز اهمیت بسیار دارد، اگر به گونه ای عمل کنیم که نیاز به اعمال درمان های گران قیمت نباشد، صرفه اقتصادی بالایی خواهد داشت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص تدوین پروتکل های بهداشتی منعطف برای ایجاد امکان خروج از رکود اقتصادی اعلام آمادگی کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش