آمریکا تعهد ۲۰۰ میلیون دلاری به بهداشت جهانی را می‌پردازد

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در نخستین سخنرانی خود در سازمان ملل متحد از قصد این کشور برای پرداخت تعهد ۲۰۰ میلیون دلاری خود به سازمان جهانی بهداشت سخن گفت.

به گزارش ایرنا، آنتونی بلینکن روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع «اطمینان از دسترسی مناسب به واکسن‌های کوید ۱۹» برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

پرداخت تعهد ۲۰۰ میلیون دلاری به سازمان جهانی بهداشت در حالی انجام می‌شود که دولت دونالد ترامپ با خروج از این سازمان، سهم این کشور را هم قطع کرد و در بحبوحه همه‌گیری کرونا، این سازمان را که نقش محوری در مقابله جهانی با کرونا داشت را تضعیف کرد.

دولت بایدن در نخستین اقدام خود طی نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از قصد خود برای بازگشت به سازمان جهانی بهداشت خبر داد.

وزیر خارجه آمریکا، چند جانبه‌گرایی را ضروری دانست و گفت سازمان ملل و سازمان جهانی بهداشت نه تنها به عنوان یک واکنش بین‌المللی بهداشتی و انسانی کووید-۱۹ موثر است، بلکه همچنین باعث ایجاد ظرفیت و امنیت سلامت جهانی برای آینده می شود.

بلینکن افزود: ما چالش فوری کووید-۱۹ را داریم. ما یک چالش طولانی‌تر، اما به همان اندازه حیاتی در ایجاد قوی‌ترین ساختار ممکن بهداشت جهانی در پیش رو داریم. ما باید کووید-۱۹ را شکست دهیم و از همه گیری‌های آینده جلوگیری کنیم. برای این منظور ، ما برای تقویت و اصلاح سازمان جهانی بهداشت با شرکای سراسر جهان کار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: طی دو دهه گذشته، ایالات متحده بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار کمک به بهداشت جهانی ارائه داده است. اکنون ما تنها بزرگترین مشارکت کننده در پاسخ بین المللی به کووید-۱۹ هستیم. ما باید از سیاست های مختلف کووید-۱۹ دبیر کل در مورد جنسیت، افراد دارای معلولیت و سایر گروه‎‌های آسیب‌پذیر و حاشیه‌ای حمایت کنیم.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: کشورها باید پاسخگوی تعهدات خود در زمینه حقوق بشر باشند. هیچ کشوری مجاز نیست از کووید-۱۹  بهانه‌ای برای نقض حقوق بشر یا آزادی‌های اساسی استفاده کند. ما همچنین خواستار مقابله همه کشورها با اطلاعات غلط ضد واکسن هستیم. اگر چنین نکنیم، رسالت خود را به طور جدی به خطر می‌اندازیم.

بلینکن خاطرنشان کرد: شفافیت، اشتراک اطلاعات، دسترسی کارشناسان بین‌المللی باید از ویژگی‌های اصلی رویکرد مشترک ما نسبت به آنچه واقعا یک چالش جهانی است، باشد.

وی همچنین یادآور شد: کشورهای آسیب دیده از درگیری‌ها ناشی از جنگ، خشونت و زیرساخت‌های بهداشتی ضعیف، همچنان در معرض بیماری‌های همه‌گیر و سایر بیماری‌هایی هستند که می‌توانند با ایمنی بخشی جلوگیری شوند. این همه‌گیری، بحران‌های بشردوستانه و سیاسی را که هم اکنون وخیم است، وخیم‌تر کرده و نیازهای بی‌سابقه‌ای ایجاد کرده است.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: ایالات متحده به عنوان یک شریک برای مقابله با چالش‌های جهانی کار خواهد کرد. این همه‌گیری یکی از آن چالش‌هاست و به ما فرصتی می‌دهد تا نه تنها از بحران کنونی عبور کنیم بلکه برای آینده نیز آماده‌تر و مقاوم‌تر شویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار جهان