ظرفیت زیادی برای توسعه همکاری جمهوری آذربایجان و ایران وجود دارد

  باکو –ایرنا – در دیدار امروز (چهارشنبه ) "مجتبی ذوالنور " رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران و هیات همراه با " جیهون بایرام اف " وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان اعلام شد، ظرفیت زیادی برای توسعه بیشتر همکاری‌های دو کشور وجود دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از واحد مطبوعاتی وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان، در این دیدار که " سید عباس موسوی  " سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو نیز حضور داشت، همچنین اعلام شد، مجالس جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان می‌توانند به توسعه روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف کمک کنند.

بایرام اف ابراز اطمینان کرد سفر هیات مجلس شورای اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان به توسعه روابط سطح بالای دو کشور کمک خواهد کرد.

وی پیوندهای تاریخی، فرهنگی و دینی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران را مورد اشاره قرار داد و آن را بستر مناسبی برای گسترش همکاری‌های دو کشور در عرصه های مختلف دانست.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران همواره از حق حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده است، گفت: مردم و دولت جمهوری آذربایجان در رابطه با موضع گیری و کمک‌های ایران در درگیری‌های اخیر در قره‌باغ ابراز قدردانی کردند.

بنا به این گزارش، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در رابطه با آزادسازی سرزمین‌های اشغال شده جمهوری آذربایجان در قره باغ از دست ارمنستان تبریک گفت و حمایت و همبستگی ایران با  جمهوری‌آذربایجان را اعلام کرد .

در این دیدار همچنین شرایط جدید ایجاد شده در منطقه پس از درگیری‌های اخیر در قره باغ  و آزادسازی سرزمین‌های اشغال شده جمهوری آذربایجان و فرصت‌های جدید برای همکاری دو کشور و اجرای طرح‌های اقتصادی مشترک مورد تاکید قرار گرفته و نیز از تعاملات باکو و تهران در سطح بین‌المللی ابراز رضایت شد.

دو طرف در این دیدار همچنین در باره برخی مسایل دیگر مورد علاقه متقابل تبادل نظر کردند.

هیات مجلس شورای اسلامی ایران که روز گذشته ( سه شنبه ) وارد باکو شد، همچنین با روسا و اعضای کمیسیون‌های امور امنیتی، دفاعی و مبارزه با فساد  و نیز  روابط بین‌المللی و ارتباطات بین پارلمانی مجلس ملی جمهوری‌آذربایجان دیدار کرد .

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران و هیات همراه همچنین در قالب این سفر از نخجوان دیدار و با " واصف طالب " رییس مجلس عالی این جمهوری خودمختار ملاقات خواهند کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

سرخط اخبار جهان