۳۰ بهمن آخرین مهلت بیمه محصولات کشاورزی آذربایجان غربی است

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: کشاورزان استان در مهلت باقیمانده تا ۳۰ بهمن ماه بیمه محصولات خود و تنه درختان را انجام دهند.

رسول جلیلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دلیل کاهش بارندگی ها نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته احتمال وقوع خسارت سرمازدگی و خشکسالی در برخی محصولات زراعی و باغی استان وجود دارد و از کشاورزان و بهره برداران استان درخواست می شود قبل از اتمام این مهلت با مراجعه به کارگزاران مربوطه نسبت به بیمه محصولات زراعی و باغی خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: در ۱۰ سال اخیر به دلیل پرداخت دیرهنگام غرامت و خسارات توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی و عدم تامین منابع مالی این صندوق، کشاورزان رغبت کمتری نسبت به بیمه محصولات خود دارند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ۱۳۷ هزار هکتار از اراضی باغی و زراعی آذربایجان غربی در سال زراعی گذشته تحت پوشش بیمه صندوق کشاورزی قرار گرفت، اضافه کرد: خطرپذیری فعالیت در بخش کشاورزی به علت وابستگی زیاد آن به شرایط جوی، همواره مقوله پوشش بیمه محصولات کشاورزی در منطقه را با اهمیت کرده است.

وی با اشاره به وارد شدن خسارت ۹ هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی استان گفت: این خسارت ها ناشی از حوادث غیر مترقبه در سال زراعی گذشته بود.

جلیلی با اشاره به وقوع سالانه حوادث و بلایای طبیعی و حادثه خیز بودن استان، اضافه کرد: در سال زراعی گذشته بیش از ۲۶۰ میلیارد ریال غرامت در بخش محصولات زراعی و باغی استان پرداخت شد که ۱۵۶ میلیارد ریال غرامت در بخش محصولات زراعی و بیش از ۱۰۴ میلیارد ریال غرامت به محصولات باغی استان تعلق گرفت.

وی ادامه داد: از ابتدای سال زراعی جاری تا کنون نیز بیش از ۳۶۰ میلیارد ریال به دلیل کاهش بارندگی های پاییزه، وقوع سیل و عدم پوشش  مناسب برف و سرمازدگی به محصولات زراعی و باغی استان خسارت وارد شده است.

جلیلی اضافه کرد: صندوق بیمه کشاورزی با هدف حمایت از کشاورزان تاسیس شده و محصولات کشاورزی را در برابر هر گونه خطری از جمله سیل، تگرگ، یخبندان، سرمازدگی و خشکسالی و عدم پوشش برف به ۲ صورت عمومی و پایه و انفرادی بیمه می‌کند.

سالانه از ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان بین ۱۵ تا ۲۵ درصد این اراضی تحت پوشش بیمه میرود.

آذربایجان غربی استانی با ۱۲۰ هزار هکتار باغ و ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار هکتار زمین زراعی است که سالانه خسارتهای بسیاری به بخش کشاورزی استان براثر حوادث وبلایای طبیعی وارد می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =