صادرات دانش بنیان ها با راه اندازی پایگاه های بین المللی قوت می گیرد

تهران- ایرنا- رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه‌اندازی پایگاه های بین‌المللی تبادل فناوری یا خانه های نوآوری و فناوری در کشورهای سوریه و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (C.I.S) در آینده با هدف صادرات فناوری دانش بنیان های ایرانی خبر داد.

مهدی قلعه نوی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این خصوص توضیح داد: صادرات و تبادل فناوری محصولات شرکت های دانش بنیان ایرانی به کشورهای دیگر از برنامه های مهم و کلیدی مرکز توسعه فناوری­‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که در مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دستور کار قرار گرفته و در همین راستا اولین مرکز نوآوری و فناوری مشترک ایران و کنیا در ابتدای بهمن ماه امسال در نایروبی کنیا افتتاح شد.

وی با بیان اینکه خانه نوآوری و فناوری ایران به عنوان دفتر تبادل فناوری در چین نیز راه اندازی شده است، گفت: تبادل فناوری با کشور سوریه و کشور روسیه به عنوان یکی از کشورهای مستقل مشترک‌المنافع  (C.I.S) در دستور کار معاونت علمی و فناوری قرار دارد.

قلعه نوی در خصوص هدف راه اندازی این پایگاه ها یا دفاتر بیان کرد: تلاش می کنیم تا دروازه های صادرات محصولات دانش بنیان با فناوری های پیشرفته ایرانی را به کشورهای دیگر به خصوص کشورهای آفریقایی که شاید کمتر به آنها توجه کرده ایم یا کشورهای آسیای جنوب شرقی باز کنیم که هم باعث افزایش سطح درآمد شرکت ها می شود و هم به نوعی مقابله با تحریم ها هست؛ به خصوص تلاش داریم در کشورهای هدفی که معمولا در سال های گذشته کمتر از فرصت صادراتی آنها برای شرکت های ایرانی استفاده می کردیم، بتوانیم استفاده بیشتری برای تبادل فناوری داشته باشیم ضمن اینکه خیلی از فناوری های ما قابل انتشار و صادرات هستند.

رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با اشاره به اینکه امیدواریم راه اندازی خانه های نوآوری در حوزه بین المللی سلسله وار بر اساس بازارهای صادراتی ادامه داشته باشد، افزود: این پایگاه های صادراتی یا خانه های نوآوری ایران عمدتا با سرمایه گذاری و حمایت بخش خصوصی شکل می گیرد و بخش خصوصی فعال است در این زمینه و زیرساخت لازم را برای صادرات خود بر اساس این خانه های نوآوری فراهم می کنند.

قلعه نوی گفت: مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک برنامه ویژه با کشور افغانستان در نظر دارد تا بتوانیم از این کشورهای هدف که بازار بلقوه ای برای شرکت های دانش بنیان ایرانی هستند، استفاده کنیم. به عنوان مثال ما فقط در منطقه آسیای جنوب غربی و منطقه منا و آسیای مرکزی با جمعیتی حدود ۹۰۰ میلیون نفر مواجه هستیم، این می تواند بازار بسیار بزرگ و مهمی برای صادرات و تبادل فناوری برای شرکت های دانش بنیان ایرانی باشد.

وی گفت: این شکل گیری مراکز نوآوری بین المللی در حقیقت ایجاد پایگاه های صادراتی برای شرکت های دانش بنیان است که بتوانند دانش فنی  و محصولات فناورانه خود را که قطعا در خیلی از مواقع با کیفیت بالا و قیمت رقابتی بسیار خوب حتی با برندهای اروپایی به خصوص در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته مورد استفاده قرار گیرند، عرضه کنند.

رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری افزود: مرکز نوآوری بین المللی مشترک که به تازگی در کنیا راه اندازی شده و امثال این مراکز که در آینده راه اندازی خواهند شد در حقیقت پایگاه تبادل فناوری است که با رویکرد صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان راه اندازی می شود تا شرکت های دانش بنیان ایرانی بتوانند بازاریابی کنند و در کشورهای آفریقایی یا کشورهای همسایه آنها که بازار بکر و بلقوه ای برای شرکت ها است، حضور داشته باشند.

وی یادآور شد: اگر هدفگذاری درستی کنیم و شرکت های ایرانی در بازار حضور داشته باشند، یک بازار خوبی در انتظار شرکت ها است تا بتوانند از آن استفاده بهینه داشته باشند، سال گذشته تقریبا ۸۰۰ میلیون دلار صادرات شرکت های دانش بنیان بوده و پیش بینی ما این است که در سال آینده تا ۲ میلیارد صادرات این شرکت ها را داشته باشیم.

قلعه نوی گفت: ما کشورهای هدف صادراتیمان را بر مبنای اینکه کدام محصول و به کجا امکان صادرات دارد، انتخاب می کنیم. آفریقا یکی از حوزه های صادراتی و بازار هدفمان است، کشورهای همسایه و کشورهای اوراسیا و آسیای جنوب شرقی از دیگر بازارها و اولویت های هدف صادراتی هستند و امیدواریم در تمام این ها خانه ها نوآوری و فناوری ایران را ایجاد کنیم.

رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری گفت: در این پایگاه ها بر اساس قوانین و ضوابط کشورهای هدف شرکت های دانش بنیان می توانند از تسهیلات و ضوابط مرکز تبادل فناوری استفاده کنند  تا در بازار کشور هدف ورود  کنند. به طور مثال برای ورود محصولات به بازار برخی از کشورها به استاندارد کیفیت محصول اروپا (CE) نیاز است این پایگاه  ها در اخذ استاندارد به شرکت های دانش بنیان کمک می کنند، همچنین برای صادرات تجهیزات پزشکی، مواد اولیه دارو، داروهای گیاهی که شرکت ها توانستند تولید کنند نیاز به مدارک معتبر است که این مراکز و پایگاه های بین المللی با اخذ این مدارک راه ورود محصولات دانش بنیان را به کشورها تسهیل می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش