معاون استاندار اصفهان: نقش سمن‌ها در تقویت کنترل اجتماعی، کلیدی است

اصفهان - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان گفت: آحاد جامعه بویژه سمن‌ها در تقویت کنترل و نظارت اجتماعی، نقش موثری دارند.

حیدر قاسمی روز چهارشنبه در جلسه شورای مشارکت‌های مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان گفت: مبارزه با مواد مخدر در ۲ حوزه پیشگیری و مقابله قابل بررسی است‌.
وی ادامه داد: اگرچه ممکن است وظیفه مقابله محدود به چند دستگاه خاص باشد ولی پیشگیری حوزه بسیار گسترده‌ و دارای مولفه‌های متعدد است و تمام دستگاه‌های دولتی و غیردولتی می‌توانند در این زمینه موثر باشند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان افزود: سه بخش خانواده، همسالان و فضای مجازی در زُمره ارکانی است که در حوزه پیشگیری و با برنامه‌ریزی و اولویت بیشتر باید مورد توجه قرار گیرند.
وی تصریح کرد: خانواده، بخش هویت ساز فرد و جامعه است از همین‌رو آموزش خانواده‌ها در باره اعتیاد و راه‌کارهای پیشگیری و برون‌رفت از این معظل، یک اصل بسیار مهم در امر مبارزه با مواد مخدر است.
قاسمی همچنین به نقش گروه همسالان در جهت‌دهی به رفتارهای فرد اشاره کرد و گفت: این گروه بویژه در دوره جوانی و نوجوانی می‌توانند در هدایت فرد به سمت مثبت یا منفی نفش‌آفرینی داشته باشند و لذا دستگاه‌های مرتبط با این قشرها  لازم است با بهره‌گیری از ظرفیت‌های هنری و موثر به تبیین مخاطرات اعتیاد و سوء مصرف مواد و ارتقای توانمندی‌های فردی در مواجه با دیگران بپردازند.
وی با اشاره به ظرفبت‌های مثبت و منفی فضای مجازی تاکید کرد: امروز بدلیل فراگیری فضای مجازی و ابعاد مختلف آن، این فضا در جوامع انسانی غالب شده است لذا باید از فرصت‌های آن به نحو احسن استفاده کرد.
معاون استاندار اصفهان همچنین به نقش ‌سمن‌ها اشاره کرد و افزود: ۲ مولفه ساختارمندی و سازمان‌یافتگی سمن‌ها موجب می‌شود تا این بخش‌ها به دور از موازی‌کاری و فعالیت جزیره‌ای و بر اساس تخصص و شرح وظایف خود و طبق ضوابط در مسائل اجتماعی حضور یابند.
وی همچنین به نقش محله‌محوری و کارکرد آن در مبارزه با اعتیاد اشاره کرد و گفت: ورود از طریق محله‌محوری مستلزم آگاهی از کارکرد محله‌محوری و مُخاطب شناسی است.
قاسمی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های قانونی شهرداری‌ها امکان حمایت از سمن‌ها را فراهم کرده است لذا نهادهای مزبور می‌توانند از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کنند.
وی همچنین به ظرفیت معتمدان و اساتید دانشگاه به عنوان گروهای مرجع و دارای نفوذ اشاره کرد و افزود: سمن‌ها در بیان طرح‌ها، پیشنهادها و راهکارهای خود باید از این ظرفیت بخوبی استفاده کنند.

به گزارش ایرنا؛ اکنون چهار هزار و ۳۱۱ تشکل غیردولتی در استان وجود دارد که از ۱۰ دستگاه تخصصی از جمله استانداری و فرمانداری‌ها، ورزش و جوانان، نیروی انتظامی، بهزیستی، تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و فنی و حرفه‌ای مجوز فعالیت دارند.


  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

سرخط اخبار استان‌ها