سینمای کوتاه در ایران جلوتر از سینمای بلند است

تهران- ایرنا- کارگردان سینما و از مشاوران انتخاب چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی معتقد است کسب جوایز متعدد و معتبر بین‌المللی در سینمای کوتاه نشان می‌دهد که این حوزه بسیار جلوتر از سینمای بلند در ایران فعالیت داشته است.

سروش محمدزاده چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار سینمایی ایرنا درباره آثار شرکت کننده در بخش فیلمنامه نویسی این جشنواره و همچنین مشکلات ایجاد شده برای تولید فیلم‌های کوتاه در سال جاری، اظهار داشت: فکر می کنم که کار ما تعطیلی بردار نیست و اساسا امکان ندارد که فعالیت‌های هنری برای مدتی به طور کامل متوقف شود. به همین جهت نباید صورت مسئله را پاک کرد و به سراغ تعطیلی یا لغو جشنواره‌ها رفت. در بخش فیلم کوتاه اتفاقا باید از جشنواره‌ها حمایت بیشتری به عمل آید زیرا امید و انگیزه فیلمسازان در این حوزه به برگزاری جشنواره‌ها وابسته است.

وی با اشاره به ارسال بیش از ۳۰۰ فیلمنامه به جشنواره رضوی بیان کرد:در بخش کمی تعداد آثار ارسال شده قابل توجه بود اما در میان آثار موضوعات غیر مرتبط با جشنواره نیز دیده می‌شدند. فیلمنامه‌هایی هم وجود داشتند که در لایه‌های درونی خود شاید ارتباطی با موضوعات جشنواره پیدا می کردند اما باید با محورهای جشنواره مطابقت داشته باشد تا به بخش مسابقه راه پیدا کنند. من احساس می کنم برخی از فیلمسازان با دقت کافی به فراخوان‌های جشنواره توجه ندارند.

محمدزاده تصریح کرد:در میان آثار انتخاب شده فیلمنامه‌های بسیار خوبی وجود داشتند که امیدوارم با فراهم شدن زمینه تولید شاهد ساخت آن ها در سال‌های آینده باشیم.

کارگردان سریال «سیاوش» با بیان اینکه سینمای کوتاه در این سال‌ها رو به جلو حرکت کرده و درجا نزده است، عنوان کرد: فیلم‌های کوتاه تولید شده در سال‌های اخیر بسیار به استانداردهای بین المللی نزدیک شده اند و اکثر بچه‌هایی که در جشنواره‌های داخلی جایزه دریافت می کنند در جشنواره‌های خارجی معتیر نیز صاحب عنوان می شوند.

این کارگردان سینما بیان کرد: هر سال نسل جدیدی به بدنه فیلم کوتاه اضافه می شود که با دانش تئوریکی که دارد و همچنین تسلط به تکنولوژی روز در سینما باعث رشد تولیدات در این حوزه شده است.البته طبیعتا این موضوع شامل همه تولیدات نمی شود. موفقیت‌ سال‌های اخیر در جشنواره‌های خارجی گواه آن است که سینمای کوتاه در کشور ما خیلی جلوتر از بخش‌های دیگر است و جا دارد که با حمایت‌های بیشتر ظرفیت‌های سینمای کوتاه را فعال نماییم. 

محمدزاده درباره شرایط تولید در حوزه فیلم کوتاه در سال جاری نیز افزود: متاسفانه به دلیل افزایش هزینه تولید بسیاری از فیلمسازان یا ساخت فیلم خود را به عقب انداخته‌اند یا کلا منصرف شده‌اند. واقعا هزینه که در برآورها یک عددی بوده است در شرایط فعلی ۵ برابر شده است و خیلی کار را در حوزه ساخت فیلم کوتاه با دشواری مواجه کرده است.

چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی با محوریت سیره علمی و عملی امام رضا(ع) به همت و مشارکت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان ۴ تا ۷ اسفندماه امسال برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

سرخط اخبار فرهنگ