اجرای عدالت موجب اقتدار قوه قضاییه می‌شود

خرم‌آباد - ایرنا - رئیس‌کل دادگستری لرستان گفت: اجرای عدالت موجب رضایت مردم، صلابت و اقتدار قوه قضائیه می‌شود چراکه امروز بشریت تشنه عدالت است.

به گزارش ایرنا محمد رزم روز چهارشنبه در دیدار با رئیس مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضائیه اظهار کرد: بخشنامه‌های متعدد، مختلف و مورد نیاز در سطح قوه قضائیه به منظور اجرای عدالت صادر شده و تلاش دستگاه قضایی لرستان نیز تحقق این سیاست‌های محوری و اولویت‌دار است.

 وی گفت: الگوی واقعی اجرای عدالت امام اول شیعیان است که به دلیل دقت، جدیت و شدت در اجرای عدالت به شهادت رسیدند.

رزم با اشاره به اینکه وکلا، کارشناسان و قضات، اضلاع تشکیل دهنده یک دادرسی عادلانه را در پرونده تشکیل می‌دهند ادامه داد: تعامل ارزشمندی با هدف عدالت و کمک به مردم ولایت‌مدار لرستان بین مجموعه دادگستری و مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه وجود دارد.

رئیس‌کل دادگستری لرستان با اشاره به اینکه قضات و وکلا باید با همفکری به تحقق اجرای عدالت کمک کنند یادآور شد: هر زمان وکلا با دستگاه قضایی تعامل داشته باشند و زوایای پنهان پرونده را باز کنند، اجرای عدالت به درستی و بهتر محقق می‌شود.

رزم وظیفه کنونی مسئولان را حفاظت همه جانبه از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران دانست و گفت: اجازه ندهیم در هر قشری، حزبی و صنفی که به نحوی وابسته به قوه قضائیه است با رفتار و عملی، به حیثیت نظام ضربه وارد کند.

وی تصریح کرد: مراجع حفاظتی ارزشیابی و دادسرای انتظامی مراکز وکلا و کارشناسان در صیانت از ارزش‌های نظام دقت داشته باشند.

رزم افزود: باید شئونات لازم وکلا و کارشناسان رعایت شود کمااینکه التزام عملی به اسلام، قانون اساسی و احراز شرایط عمومی برای اخذ مجوز وکالت لازم و ضروری می باشد.

وی افزایش سهمیه آزمون وکلا و کارشناسان را ‌جهت استفاده از ظرفیت جوانان و اشتغال، مثبت ارزیابی کرد و گفت: جلسات هم‌اندیشی دستگاه قضایی با وکلا و کارشناسان بر اساس برنامه ریزی برگزار و در تمام دوره های آموزشی از وکلا و کارشناسان برای حضور در کلاس ها دعوت می‌شود.

وی افزود: مجموعه مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضاییه وابسته به قوه‌ای هستند که تحت امر ولایت مطلقه فقیه ایفای نقش می‌ کند بنابراین باید رعایت ظواهر و شئونات اسلامی متناسب با اهمیت این جایگاه مدنظر قرار گیرد.

رئیس‌کل دادگستری لرستان با اشاره به اینکه یکهزار و ۲۰۰ مورد وکالت و کارشناسی معاضدتی در استان انجام شده است تصریح کرد: اطاله دادرسی یک معضل است و کارشناسان می‌توانند با تسریع در کار تخصصی و اظهار نظر خود به کاهش زمان رسیدگی پرونده ها کمک کنند.

به گفته رزم در تعیین تعرفه‌ها و دستمزد کارشناسان هم وضعیت مالی، تمکن افراد و حجم کار ارجاعی مورد توجه قرار می گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها