گفت‌وگوی برجامی آمریکا و سه کشور اروپایی پنجشنبه برگزار می‌شود

تهران - ایرنا - وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد: وزیران امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه، کشورهای اروپایی عضو برجام روز پنجشنبه هفته جاری با همتای آمریکایی خود در باره توافق هسته ای ایران، گفت و گو خواهند کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه افزود: ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در نشست ۱۸ فوریه (پنجشنبه ۳۰ بهمن ماه) با همتایانش از آلمان انگلیس و آمریکا، اوضاع مرتبط با ایران را بررسی خواهد کرد.
رویترز نوشت: برگزاری این نشست پس از آن رسانه ای شد که در تازه ترین چالش نسبت به جو بایدن رئیس جمهوری تازه به قدرت رسیده ایالات متحده برای برداشتن نخستین گام در مسیر بازگشت به برجام؛ آیت الله سید علی خامنه ای رهبر عالی ایران گفت واشنگتن در صورت تمایل به بازگشت به توافق هسته ای ۲۰۱۵(برجام)، باید به جای سخن گفتن، عمل و اقدام کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز و همزمان با سالروز قیام تاریخی ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ تبریز تاکید کردند: من می خواهم امروز فقط همین یک کلمه را درباره برجام بگویم؛ ما حرف و وعده خوب، زیاد شنیده ایم که در عمل، نقض و ضد آن عمل شده است. حرف فایده ندارد، وعده فایده ندارد، این بار فقط عمل. اگر از طرف مقابل عمل ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد.
همچنین کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین اعلام کرد: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه به تهران سفر می کند.
غریب آبادی افزود: این سفر به درخواست مدیرکل آژانس و به منظور گفتگوهای فنی با سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص چگونگی اجرای مفاد نامه ۲۷ بهمن ماه ایران به این سازمان و ماده ۶ قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی و نحوه ادامه همکاری های دو طرف در چارچوب ترتیبات و تحولات جدید، انجام می شود.
جمهوری اسلامی ایران قصد دارد از پنجم اسفند ماه اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون لغو تحریم‌ها، متوقف کند. مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذر ماه گذشته با تصویب این قانون، دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری در باره کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.
به گفته غریب ابادی؛ نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران، دوشنبه تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است.
 پیش تر رسانه‌های خارجی پیامدهای تصمیم ایران را در باره گستره همکاری‌هایش با آژانس، جدی ارزیابی کرده و احتمال سفر گروسی به تهران را مطرح کرده بودند.

ایران دو سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت و همواره اعلام کرده که در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف‌های این توافق بین‌المللی، گام‌های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار جهان