۱۹.۵ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی هستند

مشهد- ایرنا- معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: گرچه در سال ۸۲ بالغ بر ۷۰ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی بودند اما امسال ۱۹.۵ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی هستند.

مهرالله رخشانی مهر روز چهارشنبه در سفر به کاشمر و نشست با مسوولان این شهرستان افزود: خیران در سال جاری بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای مدرسه سازی تعهد کردند که این رقم در سال گذشته حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود.

وی با بیان اینکه بیشتر از ساختمان و بنا، توسعه فرهنگ مدرسه سازی مهم است ادامه داد: براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به دنبال توسعه فرهنگ مدرسه سازی هستیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: برای توسعه فرهنگ مدرسه سازی طرح آجر به آجر راه‌اندازی شده که تعداد افرادی که در مدرسه سازی مشارکت می کنند افزایش یابد و هر کس بتواند با خرید یک آجر در مدرسه سازی مشارکت کند.

وی افزود: تاکنون در پویش ملی "من مادرم بچه های ایران فرزند من" ۴۰۰ هزار نفر و در پویش اول هم ۲۰۰ هزار نفر مشارکت کردند که هدف گذاری ما حدود پنج میلیون نفر است که با تلاش همه همکاران در مناطق مختلف به این رقم دست خواهیم یافت.

رخشانی مهر ادامه داد: امسال ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان برای مشارکت با خیرین تخصیص یافت و در بین استانها توزیع گردید که سهم خراسان رضوی از این مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان بود.

وی گفت: با توجه به تعریف اعتبار ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومانی برای سال ۱۴۰۰ حداقل سهم خراسان رضوی برای سال آینده هم همین ۱۵۰ میلیارد تومان خواهد بود. 

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: براساس قانون درصد مشارکت خیران برای مناطق شهری ۵۰ درصد و برای مناطق روستایی ۳۰ درصد تعیین شده که اگر این سهم رعایت شود خواهیم توانست پروژه‌های بیشتری را تحویل ادارات کل آموزش و پرورش استانها دهیم.

وی ادامه داد: در عرصه استاندارد سازی سیستم های گرمایشی نیز پرونده بخاری‌های نفتی در مدارس بسته شده مگر در مناطقی که زیرساخت‌های مناسبی برای استاندارد سازی فراهم نیست.

رخشانی مهر گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ نیز بخاری گازی در مدارس کشور نخواهیم داشت و به دنبال تعویض موتورخانه‌های فرسوده هستیم و از سال ۱۴۰۰ اعتبارات را به اصلاح سیستم‌های گرمایشی و موتورخانه‌های فرسوده اختصاص خواهیم داد. 

وی با بیان اینکه هزینه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در سال جاری توسط خیرین مدرسه ساز در استان خراسان رضوی کار بسیار ارزشمندی است، از خیرین به عنوان بازوی آموزش و پرورش یاد کرد و افزود: ورود خیرین در عرصه های مختلف خیرات و برکات بسیار به همراه داشته است.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با مصوبه کمیسیون تلفیق اعتبارات عمرانی وزارت آموزش و پرورش را از ۱.۵ درصد سهم عمرانی کشور در سال ۹۶ به پنج درصد در سال جاری رساندیم.

وی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته سهم آموزش و پرورش از اعتبارات گازرسانی برای استانداردسازی سیستم های گرمایشی و سرمایشی ۵۰ درصد شده است.

رخشانی مهر افزود: با پیگیری نمایندگان مردم در مجلس دولت مکلف شده است تا سقف ۲ هزار میلیارد تومان از فروش املاک و اموال در اختیار وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی مسکن و زمین برای ساخت مدرسه در مناطق محروم تامین کند. 

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در پی سفر معاون وزیر آموزش و پرورش به این منطقه تفاهم‌نامه‌ای برای چهار شهرستان این منطقه به امضا رسید که براساس آن آموزش و پرورش برای هر شهرستان یک پروژه تخریب و بازسازی معرفی کند تا در صورت تامین ۳۰ درصد اعتبار از سوی خیران ۷۰ درصد دیگر از سوی آموزش  پرورش تامین اعتبار گردد.

حجت الاسلام جواد نیک بین تامین اعتبار برای یک پروژه نیمه تمام، امکانات گرمایشی برای مدارس فاقد سیستم گرمایشی و تجهیز مدارس با اولویت هنرستانها و مدارس فنی و حرفه ای را از دیگر مفاد این تفاهم نامه اعلام کرد.

فرماندار  کاشمر نیز گفت: در جلسات شورای آموزش و پرورش همیشه بر توجه به حوزه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آموزش و پرورش تاکید شده است.

مسلم ساقی با بیان اینکه نگاه ‌ما به حوزه آموزش و پرورش هزینه‌ای نبوده است افزود: هر اندازه در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم در آینده نزدیک ثمرات و برکات آن به مردم خواهد رسید.

وی ادامه داد: در حوزه مقابله با کرونا بیش از هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان توسط مردم و خیران برای کمک‌های مومنانه و بسته‌های حمایتی اهدا شده است.

فرماندار کاشمر گفت: خیران و سرمایه گذاران به جایی وارد می شوند که اعتماد باشد اگر بستر اعتماد عمومی فراهم نشود و سطح سرمایه اجتماعی افزایش نیابد هیچ گاه بخش خصوصی و خیران ورود نخواهند داشت.

در این مراسم ضمن افتتاح یک دبستان ۱۰ کلاسه خیرساز با نام "امیر آقایی"، عملیات آبرسانی به اردوگاه دانش‌آموزی کاشمر نیز آغاز شد.

همچنین پروژه رصدخانه آموزشی و تامین برق اردوگاه دانش‌آموزی کاشمر از دیگر طرحهای عمرانی آموزشی خیرساز هستند که عملیات اجرایی آنها در کاشمر آغاز شد.

۱۹۰ مدرسه، آزمایشگاه، پژوهشسرا و کانون تربیتی با فعالیت هزار و ۲۵۰ معلم در کاشمر دایر است. مرکز شهرستان ۱۳۸ هزار نفری کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها