۶۵ درصد سازمان‌های غیردولتی کشور خیریه هستند

مشهد- ایرنا- معاون مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: از مجموع بیش از ۲۲ هزار سازمان غیردولتی حدود ۱۵ هزار سازمان مردم نهاد و موسسه با موضوع خیریه مجوز فعالیت گرفته اند.

زهرا عابدینی روز چهارشنبه در حاشیه آغاز به کار ستاد هماهنگی مشارکتهای مردمی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر چهار دستگاه متولی صدور مجوز برای سازمان های غیردولتی مردم نهاد هستند که وزارت کشور به عنوان یکی از این نهادها تاکنون بالغ بر هفت هزار مجوز برای موضوعات متعدد همچون محیط زیست، عمران، بهداشت و درمان صادر کرده است که از مجموع این تعداد هزار و ۷۰۰ مورد کارکرد خیریه داشته اند.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین گزارشها نیروی انتظامی مجوز حدود سه هزار سازمان مردم نهاد را صادر کرده که همه آنها موسسات خیریه با فعالیتهای درمانی و آموزشی هستند.

معاون مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: سازمان بهزیستی کشور نیز در حوزه توانبخشی به استناد بند ۱۳ ماده ۲۶ قانون تنظیم مقررات مالی دولت اجازه صدور مجوز به سازمانهای غیردولتی با موضوع خیریه و نیکوکاری در قالب وظایف بهزیستی را دارد، بر این اساس تاکنون ۹ هزار و ۸۰۰ سمن از سراسر کشور در این راستا مجوز فعالیت گرفته اند.

وی افزود: علاوه بر آن وزارت ورزش و جوانان براساس تفاهمنامه با وزارت کشور، سه هزار سازمان غیردولتی جوانان را سازماندهی کرده که بخشی از آنها نیز فعالیت خیریه دارند.

عابدینی ادامه داد: براین اساس در مجوع حدود ۱۵ هزار موسسه خیریه در کشور داریم که در حوزه‌های مختلف از جمله  درمان و پزشکی، توانبخشی معلولان، کودکان و زنان سرپرست خانوار فعال هستند و حمایتهای خود را در قالب آموزش، کارآفرینی و توانمندسازی برای این اقشار ارائه می دهند.

وی با بیان اینکه برخی موسسات خیریه فعالیت های دانش بنیان نیز دارند گفت: برخی موسسات خیریه در حوزه محرومیت زدایی به فعالیتهای عمرانی پرداخته و پروژه های زیرساختی از قبیل مدرسه سازی، ساخت راه و آبرسانی را در کنار دولت و در مناطق دور افتاده در دست گرفته اند. 

بر اساس اعلام وزارت کشور، ۱۴ هزار سازمان و تشکل مردم نهاد طی سال ۱۳۹۷ در کشور فعالیت داشته اند که ۶ هزار تشکل از این تعداد با وزارت کشور مرتبط بوده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها