یک میلیون تن به محصولات کشاورزی استان اردبیل افزوده می‌شود

اردبیل-ایرنا-معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل گفت: با تکمیل پروژه پایاب سد خداآفرین در دشت مغان سالانه یک میلیون تن به محصولات کشاورزی استان افزوده می‌شود.

به گزارش  ایرنا، ارژنگ عزیزی روز چهارشنبه اظهار کرد:عملیات اجرایی پروژه بزرگ پایاب سد خداآفرین در شمال استان با اختصاص یک میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی با اجازه مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳ آغاز شد.
وی اراضی پایاب این پروژه در محدوده استان اردبیل را ۴۵ هزار هکتار اعلام کرد  و افزود: ۱۰ هزار هکتار از این اراضی در سفر سال گذشته رئیس جمهوری به استان اردبیل افتتاح و به بهره برداری رسید.
عزیزی ادامه داد: چهار هزار و ۴۰۰ هکتار آن نیز نیمه اول بهمن ماه امسال بصورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید و بقیه پروژه نیز بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و چنانچه کسری اعتبار مورد نیاز وزارت نیرو و جهاد کشاورزی تامین شود به مرور در سال بعد به بهره‌برداری خواهد رسید.
معاون اقتصادی استاندار اردبیل اضافه کرد: در توسعه کشت‌های متراکم گلخانه‌ای استان نیز میزان سطح زیر کشت در دولت تدبیر و امید از پنج هکتار به ۸۵ هکتار افزایش پیدا کرده و ۳۵۰ هکتار هم در حال احداث است. 
وی با بیان اینکه طراحی و آماده سازی بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای کشور به مساحت ۱۶۰۰ هکتار در پارس آباد مغان ایجاد می شود گفت: این امر موجب حضور سرمایه گذاران بزرگ در استان شده و ۲۰ درصد از کل تسهیلات بانکی از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه برای گلخانه‌های کشور در ۲ سال گذشته توسط استان اردبیل جذب شده است.
عزیزی اظهار کرد: از جمله موفقیت‌های دیگر استان در بخش کشاورزی در این دولت می توان به افزایش سامانه‌های نوین آبیاری از ۲۰ هزار هکتار به ۶۵ هزار هکتار و جذب محصولات کشاورزی در صنایع تبدیلی از ۵۸۰ هزار تن به ۱۸۰۰ تن اشاره کرد.
این مسوول با اشاره به موفقیت‌های استان در بخش صنعت نیز گفت: در حال حاضر هفت واحد بزرگ شیرآلات بهداشتی با ظرفیت تولید سالانه سه میلیون عدد، ۵۰ درصد نیاز کشور و ۵۶ هزار تن انواع لاستیک خوردو ۲۵ درصد نیاز کشور سالانه در استان اردبیل تولید می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل تصریح کرد: همچنین سالانه ۶ میلیون ورق روکش درب ملامینه ۹۰ درصد نیاز کشور و سالانه ۲۰۰  هزار مترمکعب ام دی اف ۲۰ درصد نیاز کشور  در استان تولید و به بازارهای داخلی و خارجی ارسال می شود.
به گفته عزیزی ظرفیت تولید ام دی اف استان با راه اندازی سه طرح بزرگ جدید تا شهریور ماه سال آینده به ۷۵۰ هزار مترمکعب می رسد.
معاون اقتصادی استاندار اردبیل در رابطه با توسعه کار آفرینی در مناطق روستایی نیز گفت: از سال ۱۳۹۷ تا حال در اجرای قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان اردبیل در بخش‌های مختلف برای سه هزار و ۱۷۵ طرح و واحد اقتصادی ۴۰۶ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها