اولین محموله واکسن روسی کرونا امروز وارد غزه می‌شود

تهران- ایرنا- ساعاتی بعد از هشدار گروههای مقاومت فلسطینی به رژیم صهیونیستی درباره ممانعت از ورود واکسن کرونا به غزه ، خبرگزاری‌ها گزارش دادند که نوار غزه امروز (چهارشنبه) اولین محموله واکسن روسی کووید- ۱۹ را دریافت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نوار غزه که دو میلیون فلسطینی در آن ساکن هستند بیش از ۵۳ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۵۳۸ مورد مرگ را ثبت کرده است اما مقامات فلسطینی گفتند که این محموله حاوی دوزهای کافی برای واکسیناسیون تنها هزار نفر است.

مقامات فلسطینی گفتند که تحویل محموله واکسن که قرار بود روز دوشنبه انجام شود  لغو شد و اسرائیل مقصر آن است.

این در حالی است که سیاستمداران راست گرای اسرائیل از ارسال واکسن روسی (اسپوتنیک وی) توسط تشکیلات خودگردان فلسطین به نوار غزه انتقاد کرده اند.

واحد هماهنگی فعالیت های اسرائیل که مسئول اجرای سیاست این رژیم در سرزمین های فلسطین است و نیز مقامات وزارت بهداشت فلسطین  گفتند که محموله واکسن در مسیر رسیدن به مرز نوار غزه است و روز چهارشنبه وارد این منطقه خواهد شد.

وزارت بهداشت فلسطین دوشنبه اعلام کرد که ۲ هزار دوز واکسن «اسپوتنیک وی» را برای ورود به نوار غزه منتقل کرده است، اما مقامات رژیم صهیونیستی از ورود این محموله جلوگیری کردند. 

این وزارتخانه اظهار داشت که این دوزها برای کارکنان پزشکی که در اتاق‌های مراقبت ویژه و تیم هایی که در بخش‌های اورژانس مشغول درمان بیماران کرونا هستند در نظر گرفته شده است. 

از سوی دیگر، رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که تشکیلات خودگردان فلسطین محموله‌ای از واکسن‌های کرونا را به گذرگاه «بیتونیا» انتقال داده که آماده انتقال به نوار غزه است، اما در صورت اجازه ندادن انتقال آن‌ها از سوی اسراییل، این واکسن‌ها بازگردانده می‌شوند. 

همزمان گروه‌های مقاومت فلسطین امروز چهارشنبه به رژیم صهیونیستی درباره ممانعت از ورود واکسن کرونا به نوار غزه هشدار دادند.

این گروه‌ها در بیانیه‌ای تاکید کردند که جهانیان به ویژه سازمان جهانی بهداشت باید برای تحت فشار قرار دادن رژیم صهیونیستی دست به تحرکاتی فوری زده و این رژیم را وادار کنند اجازه ورود واکسن کرونا به نوار غزه را بدهد.

گروه‌های مقاومت در ادامه همچنین بر ضرورت تحقق وحدت ملی بر پایه حفظ اصول ملی و توافق بر سر یک راهبرد یکپارچه ملی جهت مقابله با چالش‌ها و تهدیدات پیشِ روی مسأله فلسطین تاکید کردند.

پیش از این، فوزی برهوم سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس در این ارتباط تصریح کرد: ممانعت از ورود واکسن کرونا به غزه، یک جنایت ضد بشری و اقدامی مغایر با قوانین بین‌الملل است. 

برهوم افزود که جامعه جهانی باید ورود واکسن کرونا برای مردم غزه را تضمین کند و اجازه ندهد جنایات دشمن صهیونیستی در حق این ملت بیش از این ادامه داشته باشد.

از سوی دیگر، یوسف الحساینه، عضو دفتر سیاسی جهاد اسلامی نیز عنوان کرد که این اقدام دشمن صهیونیستی پرده از چهره کریه این رژیم جنایتکار برداشت و قطعاً ملت فلسطین و جریان‌های پویا و فعال آن در برابر چنین جنایتی ساکت نمی‌نشینند.

وزارت بهداشت فلسطین در دوم ماه جاری میلادی کار تزریق واکسن کرونا به کارکنان پزشکی در کرانه غربی را آغاز کرد در حالی که تاکنون هیچ واکسنی به غزه نرسیده است. 

پیش‌تر نیز وزیر بهداشت فلسطین گفته بود: مقام‌های رژیم صهیونیستی برخلاف تمامی قوانین و مقررات بین المللی همچنان به آزار و اذیت اسرا و عدم رسیدگی به وضعیت آنان ادامه می‌دهند و عمدا از کرونا برای سرکوب آنان بهره می‌برند.

وزارت بهداشت فلسطین تاکنون بارها از کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان بهداشت جهانی خواسته تا برای نجات جان اسرا به ویژه اسرای بیمار اقداماتی اتخاذ نمایند به ویژه با توجه به اینکه تعداد زیادی از اسرا به طور فشرده در درون سلول‌های زندان‌ها بسر می‌برند و زندان‌ها به کانون‌هایی برای انتشار ویروس کرونا تبدیل شده‌اند.

مقام های فلسطینی بارها از تعلل رژیم صهیونیستی در انجام واکسیناسیون اسرا و بیماران فلسطینی خبر داده اند واین اقدام ظالمانه را منافی با قوانین و توافق‌های بین‌المللی می دانند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

سرخط اخبار جهان