۱.۹ میلیارد دلار، سهم ژاپن از میزبانی نظامیان آمریکایی

تهران- ایرنا- وزیر خارجه ژاپن از توافق کشورش با واشنگتن برای پرداخت ۲۰۰ میلیارد ین (۱.۹۱ میلیارد دلار) به عنوان سهم این کشور برای میزبانی از نظامیان آمریکایی در سال ۲۰۲۱ خبر داد.

به گزارش ایرنا از کیودو، «توشیمیتسو موتگی»  وزیر امور خارجه ژاپن روز چهارشنبه گفت: به دنبال این توافق نامه شفاهی،  انتظار می رود دولت های دو کشور، متن توافقنامه را به زودی امضا کنند تا ژاپن بتواند تا پایان ماه مارس سال جاری /فروردین ۱۴۰۰ / مصوبه پارلمان را بگیرد.

توافق فعلی بین دو طرف در پایان ماه مارس امسال منقضی می شود. این توافق هر پنج سال یکبار صورت می گیرد. ژاپن به دلیل فشارهای مالی سعی در حفظ سطح سال گذشته داشته است.

تحت حمایت کشور ژاپن که از سال ۱۹۷۸ آغاز شده است، توکیو هر ساله هزینه های خدمات، کار و آموزش ارتش ایالات متحده را تحت یک پیمان امنیتی دو جانبه تأمین می کند.

همچنین در دور بعدی مذاکرات انتظار می رود که نقش های متقابل دو کشور در تقویت اتحاد از جمله در زمینه های جدیدی مانند فضا و امنیت سایبری بررسی شود.

ژاپن از متحدان اصلی آمریکا در شرق آسیاست و نزدیک به ۴۰ هزار نیروی نظامی آمریکایی در این کشور مستقر هستند. علاوه بر تجهیزات و ادوات نظامی آمریکا مستقر در ژاپن، ارتش آمریکا ماه آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی ده‌ها بالگرد، جنگنده و هواپیمای جاسوسی برای مقابله با کره شمالی در پایگاه‌هایش در ژاپن مستقر کرد.

ارتش های دو کشور نیز هرچند وقت یکبار رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند.  

بروز حوادث مرتبط با هواپیماها و جنگنده های آمریکایی در اوکیناوا ژاپن که بیشترین تعداد نظامیان آمریکا در آن مستقر هستند، باعث بروز نگرانی های عمده میان مردم این منطقه شده است و آنها خواستار بسته شدن پایگاه نظامی آمریکا هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha