فجر ۹۹ و  فرازی دیگر در تاریخ توسعه سیستان و بلوچستان

زاهدان- ایرنا- طرح‌ها و پروژه‌های گوناگونی امسال گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر در سیستان و بلوچستان افتتاح و به بهره‌برداری رسید تا این استان جنوب‌شرقی کشورمان را به قله‌ها و اهداف بلند پیشرفت نزدیک و فرازی دیگر در تاریخ توسعه آن ایجاد کند.

به گزارش ایرنا دهه فجر انقلاب اسلامی و دوران چهل و دوساله این انقلاب نماینگر روند توسعه در ایران بویژه سیستان و بلوچستان با همه ویژگی‌های خود و اقدامات جهادی و همه جانبه مسوولان است.

دهه فجر فرصتی مغتنم برای یادآوری روزهای حماسه ملت ایران است که در این میان دولت به عنوان نماد مقابله و گذر با فراز و فرودها و چالش‌های خارجی و داخلی اقداماتی موثر و زیربنایی در کشور بویژه سیستان و بلوچستان انجام داده است.

تأمل دقیق در اوضاع و احوال و شرایط هر دوره‌ای بویژه در روزهایی که به عنوان حافظه تاریخی کشورمان و نقطه حرکت شناخته می‌شود مانند دهه فجر خود میتواند به عنوان یک نقشه راه برای رسیدن بهتر به اهداف باشد بررسی طرح‌های دهه فجر دارای مزیتی این چنینی است.

 کیفیت طرح‌های قابل افتتاح و کلنگ‌زنی سیستان و بلوچستان در دهه فجر امسال، نشانگر اهتمام ویژه دستگاه‌های اجرایی به اجرا و تکمیل طرح‌هایی است که زیرساخت‌های این استان از جمله در بخش عمرانی، صنایع، زیرساخت‌های بهداشتی در مناطق شهری و روستایی را ارتقا دهد.

گزارش حاضر تلاشی در جهت معرفی بخشی از تلاش‌ها برای آبادانی و عمران در تاریخ ایران معاصر برای این خطه جنوب شرق کشورمان در دهه فجر امسال است.

افتتاح پل ملوران نیکشهر

استاندار سیستان وبلوچستان به همراه فرماندار نیکشهر و جمعی از مسوولان پل بزرگ ملوران نیکشهر- بنت را افتتاح کرد و بدین صورت بزرگترین آرزوی مردم این منطقه برآورده شد.

 این پل پایه شمعی بتنی با هفت متر عرض و دارای ۶ دهنه ۲۲ متری به طول ۱۳۵ متر است که در سال ۱۳۸۹ کلنگ زنی شده بود و در دهه فجر امسال افتتاح شد.

افتتاح دفتر سازمان بازرسی در چابهار 

دفتر سازمان بازرسی در چابهار گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر با حضور حجت الاسلام حسن درویشیان رییس سازمان بازرسی کل کشور و استاندار سیستان وبلوچستان به بهره‌برداری رسید.

حجت الاسلام حسن درویشیان رییس سازمان بازررسی کل کشور در باره علت افتتاح این دفتر در چابهار گفت: چابهار موقعیت منحصر بفرد و ویژه در بین همه شهرهای کشور دارد و تصمیم گرفتیم در این منطقه دفتر بازررسی ایجاد شود و فاصله ۷۰۰ کیلومتر تا مرکز استان سیستان و بلوچستان و نیاز شدید دستگاه‌های اجرایی و برنامه‌های توسعه‌ای و اقتصادی ضرورت ایجاد دفتر بازرسی را ایجاب کرده بود.

افتتاح ۷۸ پروژه در راسک سیستان و بلوچستان 

۷۸ پروژه گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر با اعتباری افزون‌بر هشت میلیارد تومان در بخش پارود شهرستان راسک با حضور فرماندار، مسوولان محلی و قشرهای مختلف مردم افتتاح شد.

 افتتاح پروژه ساخت یک کیلومتر توسعه شبکه برق و یک دستگاه ترانس نصب شده در روستای بیدلد با اعتبار ۹۵٠ میلیون تومان،  افتتاح پروژه پیاده روسازی بلوار امام خمینی(ره) شهر پارود با مساحت ۲ هزار و ۲۰۰ مترمربع با اعتبار ۲۴۴میلیون تومان، افتتاح پارک محله بلوچستان در شهر پارودبا مساحت ۱۵۵ متر مربع با اعتبار ۵٠میلیون تومان و افتتاح پارک کودک به مساحت یکهزار و۵۰۰ مترمربع با نورپردازی، کف سازی و تجهیز با اعتبار ۱۵٠ میلیون تومان از مهمترین ویژه برنامه‌های گرامیداشت ایام الله دهه فجر در سرباز بود.

تفاهم‌نامه راه‌اندازی مجتمع فولاد در منطقه آزاد چابهار

تفاهم‌نامه اجرای مقدمات قرارداد واگذاری زمین به منظور اجرا و راه‌اندازی پروژه مجتمع فولاد با ظرفیت ۱۰ میلیون تن با حضور مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و مدیران فولاد سترگ پارس شرق منعقد شد.

با  توجه به سیاست‌های کلی منطقه آزاد چابهار در توسعه صنایع راهبردی مادر و اشتغالزا و در راستای ایجاد توسعه و ارتقای  شاخص‌های اقتصادی و معیشت مردم منطقه، این تفاهم‌نامه به منظور دستیابی به اهداف توسعه پایدار،سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و سند چشم انداز توسعه کشور در افق ۱۴۰۴ منعقد شد.

افتتاح ۲۸ طرح بهداشت و درمان در سیستان و بلوچستان 

بعد از انقلاب اسلامی تاکید بر توسعه گسترش عدالت اجتماعی بویژه در حوزه بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان مورد توجه جدی دولت‌ها قرار گرفت.

افرایش تعداد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، توسعه بهداشتی، افزایش امید به زندگی و کاهش مرگ و میر کودکان زیر یک سال و کاهش مرگ ‌و میر مادران، رشد تعداد پزشکان و متخصصان حوزه سلامت و رشد دانشگاه‌های علوم پزشکی، ارتقا تجهیزات پزشکی و درمانی بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه پزشکی و بهداشت است.

۲۸ طرح بهداشتی و درمانی امسال همزمان با چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان، رییس دانشگاه و جمعی از مسوولان در حوزه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افتتاح شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: مهمترین طرح‌های دهه فجر این دانشگاه مجموعه اتاق عمل بیمارستان خاتم الانبیا زاهدان بوده که یکی از پیشرفته‌ترین و بهترین عمل جراحی در کشور است.

محمد هاشمی شهری افزود: همچنین در ایام الله دهه فجر سه بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان، کودکان و قلبی و دستگاه ماموگرافی در بیمارستان امام خمینی(ره) خاش به بهره‌برداری رسید. 

وی ادامه داد: پنج دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان‌های زاهدان خاش و میرجاوه، ۲ مرکز جامع سلامت روستایی، ۲ مرکز تسهیلات زایمانی، یک پایگاه سلامت شهری، یک خانه بهداشت و ۲ پانسیون پزشک در مناطق روستایی سیب و سوران، سراوان، تفتان، خاش و زاهدان نیز در این ایام افتتاح شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: همچنین بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی، آزمایشگاه سلولی تشخیص سل جنوب شرق، مرکز توانبخشی بیمارستان‌های علی ابن ابیطالب زاهدان و ساختمان ستاد اورژانس پیش بیمارستانی سیب و سوران، پد بالگرد اورژانس هوایی کورین و سه پایگاه اورژانس در خاش و سراوان از دیگر طرح‌های افتتاح شده این دانشگاه را تشکیل می‌دهند. 

وی تاکید کرد: برای راه‌اندازی این طرح‌ها بیش‌از ۶۱ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

افتتاح ۱۴ طرح ورزشی در سیستان و بلوچستان

ورزش به عنوان دومین پدیده فراگیر و گسترده اجتماعی بعد از مذهب در دنیا، نسبت واضحی با شرایط اجتماعی، جغرافیایی، زیستی، اقتصادی و سیاسی جوامع مختلف دارد به گونه‌ای که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ ورزش ایران نیز وارد عصر جدیدی شد.

در دهه فجر امسال سیستان و بلوچستان به عنوان استانی که سال‌های اخیر و با همت و تلاش دولت گام‌های جدی در توسعه برداشته حوزه ورزش به عنوان یکی از عوامل تسهیل‌گر این توسعه اقدامات زیربنایی داشته است.

مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بهره‌برداری از ۱۴ طرح ورزشی با اعتبار ۱۷۰ میلیارد ریال از مهمترین برنامه‌های دهه مبارک فجر در این استان بود.

ادهم کرد زابلی ادامه داد: همچنین در این مدت ۱۹ خانه ورزش روستایی با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی، توسعه ورزش روستایی با مشارکت فدراسیون ورزش روستایی، بازی‌های بومی و محلی و ستاد مبارزه با مواد مخدر تجهیز  شد.

وی با اشاره به اهمیت راه‌اندازی خانه جوانان افزود: همزمان با دهه فجر سه خانه جوانان در شهرستان‌های استان جهت استفاده سمن‌های جوانان راه اندازی و افتتاح شد.

افتتاح ٣٧ پروژه کشاورزی در ایرانشهر 

کشاورزی یکی از مهمترین بخش‌های توسعه در هر کشوری محسوب می‌شود و خودکفایی،تولید و صادرات روز افزون محصولات این حوزه بسیاری از کشورهای جهان را به موفقیت رسانده است.

بعد از انقلاب اسلامی این بخش در راستای تفکرات اصیل استقلال کشاورزی بویژه در سیستان و بلوچستان به عنوان سرزمین میزبان هامون و هیرمند جایگاه قابل توجه و روبه رشدی داشته است.

٣٧ پروژه بخش کشاورزی ایرانشهر امسال در دهه فجر با حضور استاندار سیستان وبلوچستان، مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی در این شهرستان به بهره‌برداری رسید.

مدیرجهاد کشاورزی ایرانشهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: طرح‌های افتتاحیه شامل ١۵ پروژه اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در سطح ۵٠٠ هکتار، مرمت و بازسازی ١۵ رشته قنات و ساخت چهار باب استخر ذخیره آب بوده است.

مجید فیاضی ادامه داد: همچنین کانال آبیاری عمومی بطول سه و نیم کیلومتر، انتقال آب با لوله بطول ٢۵ کیلومتر و یک واحد صنعتی پرورش مرغ گوشتی ٢٠ هزار قطعه‌ای از دیگر طرح‌های افتتاح شده در ایرانشهر بوده است.
وی افزود: برای اجرای این طرح‌ها افزون‌بر ١١٧ میلیارد و ۵٠ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

افتتاح ٢ طرح تولیدی بخش کشاورزی در زابل

مدیر جهاد کشاورزی زابل در شمال سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ٢ طرح تولیدی بخش کشاورزی با اعتبار افزون‌بر ۱۰ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان گرامیداشت دهه مبارک فجر در این شهرستان افتتاح شد.

سید رضا موسوی افزود: این طرح شامل پرورش شترمرغ به ظرفیت ۶٠ قطعه و تولید سالیانه ۶ تن گوشت، با زیربنای ٢ هزار مترمربع و اشتغالزایی سه نفر به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: همچنین کارخانه خوراک دام و طیور به مساحت پنج هزار مترمربع و ظرفیت تولید سالانه١۴ هزار تن در یک شیفت کاری در شهرستان زابل افتتاح شد.

مدیر جهاد کشاورزی زابل افزود: با راه‌اندازی کارخانه خوراک دام و طیور در این شهرستان زمینه اشتغال ٢۵ نفر بطور مستقیم و ٣٠٠نفر غیرمستقیم فراهم شد.

۲۵ خانه محرومان در زهک افتتاح شد

توجه به محرومان آرمان انقلاب و نگاه ایدئولوژیک معمار کبیر انقلاب بوده که در این راستا اقدامات گوناگونی در سیستان و بلوچستان به منظور محرومیت‌زدایی انجام شده است.

فرماندار زهک در شمال سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ۲۵ خانه محرومان در قالب تسهیلات ۴۰ میلیون تومان و ۲۵ میلیون تومان کمک بلاعوض در این شهرستان ایام دهه فجر افتتاح شد.

رضا اربابی افزود: این واحدهای مسکونی به همت بنیاد مسکن سیستان و بلوچستان ساخته شده است.

وی ادامه داد: همچنین در این ایام ۱۳۰ طرح اشتغالزایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با اعتبار ۶ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

فرماندار زهک بیان کرد: گرامیداشت دهه فجر ۱۰ واحد مسکونی امداد خمینی(ره) در این شهرستان افتتاح و ۱۳۰ تنورگازی به منظور حفظ طبیعت بین روستاییان حاشیه جنگل نیاتک توزیع شد.

وی افتتاح ۲ استخر پرورش ماهی و زمین چمن مصنوعی روستای محمد شاه کرم را از دیگر طرح‌های افتتاح شده دهه فجر شهرستان زهک عنوان کرد.

افتتاح ۲مجموعه بزرگ کارآفرینی در زاهدان

مدیر صندوق کارآفرینی امید سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این طرح‌ها شامل یک کارخانه تولید باتری خودرو در شهرک کارگاهی زاهدان و مجموعه بزرگ بسته بندی میوه و سبزیجات در این شهرک صنعتی بود که طرح بسته بندی میوه و سبزیجات برای نخستین بار در سطح استان اجرا می‌شود.

ادریس دینارزهی ادامه داد: با افتتاح این طرح‌ها افزون‌بر ۶ نفر از جوانان جویای کار در شهرستان زاهدان به صورت مستقیم مشغول بکار شدند.

وی با اشاره به اینکه اعتبار این ۲ طرح از محل تفاهم‌نامه این صندوق با شرکت شهرک‌های صنعتی تامین شده است افزود: برای هر کدام از این طرح‌ها ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات چهار درصد پرداخت شده است.

حرکت شتابان در مسیر توسعه

 مسیر توسعه هر چند ناهموار و سخت است اما جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب نشان داد می توان بدون وابستگی و تنها با اتکا به توان داخل و ظرفیت‌های فکری همین مردم به طراز کشورهای نخست جهان نزدیک شد.

دهه فجر هر سال و امسال به صورت ویژه نشان‌دهنده اراده ملت و مسوولان نظام است که در شرایط سخت جنگ تحریمی اقدامات بنیادی برای رسیدن به توسعه در همه کشور بویژه سیستان و بلوچستان انجام داده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =