علیپور: ایران و افغانستان در زمینه کریکت همکاری می کنند

تهران - ایرنا- رئیس فدراسیون انجمن‌های ورزشی از همکاری ایران و افغانستان برای نخستین بار در زمینه کریکت خبر داد.

غلامعلی محمد علیپور روز پنچشنبه در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایرنا افزود: دیداری با هیاتی از افغانستان داشتیم که قرار شد برای نخستین بار با این کشور در زمینه برگزاری اردوهای کریکت و مسابقات آسیایی با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

وی اظهار داشت: این مساله اتفاق خوبی برای کشورمان است و می توانیم مسابقات چند جانبه را با افغانستان در رشته کریکت برگزار کرده و حتی قرار است در این زمینه آکادمی تاسیس کنیم.

علیپور ادامه داد: همکاری‌های متقابل با کشورها در رشته های ورزشی مختلف می تواند زمینه حضور ورزشکاران ایرانی را در عرصه های بین المللی فراهم کند، زیرا توانمندی‌های بسیاری در ایجاد رشته های جدید مانند کریکت داریم و همکاری با افغانستان شروع خوبی برای ما است.

رئیس انجمن های ورزشی تصریح کرد: فدراسیون پرجمعیتی هستیم و الان ۱۸ انجمن و بیش از ۵۷ رشته ورزشی داریم که پنج رشته ما المپیکی است. این فدراسیون نزدیک به ۲ هزار انجمن، کمیته و هیات در سراسر ایران دارد که عدد بزرگی در ورش ایران محسوب می‌شود. راه اندازی رشته‌ها در هر انجمن کار سختی است و نیاز به زمان بیشتری دارد. بسیاری از رشته‌ها نیاز به مربی، داور دارد و حتی برای آن امکانات و تجهیزات نیست. می‌توانیم ادعا کنیم که بعد از ۱۰ سال از تاسیس فدراسیون انجمن های ورزشی در بخش زنان و مردان بسیار موفق عمل کردیم.

علیپور ادامه داد: به دلیل تنوع رشته‌ها، به اندازه چند فدراسیون فعالیت داریم. در سال گذشته ۲۶۵ رویداد ورزشی را اعم از اردوها، میزبانی مسابقات، اعزام‌های برون مرزی و مسابقات لیگ و انتخابی تیم ملی را برگزار کردیم. همچنین بیش از ۲۵۰ کلاس آموزشی برپا شد. پایه رشد و ارتقای ورزش آموزش است. در بخش زنان نیز به این مهم توجه زیادی نشان دادیم.

رییس فدراسیون انجمن‌های ورزشی اضافه کرد: در سال گذشته ۱۷ اعزام برون مرزی را با وجود اعتبارات محدود داشتیم. همچنین ۳۹ مدال بوسیله ورزشکاران رشته‌های مختلف کسب شد که ۱۱ مدال آن طلا بود. اولین تیم‌های ملی زنان در برخی از رشته‌ها در فدراسیون تشکیل شد. ما سعی کردیم تا در این سالها به انجمن‌ها استقلال بدهیم. روسای انجمن‌ها بسیار فعال هستند و بیش از ۳۰ کرسی بین المللی در فدراسیون‌های جهانی و آسیایی را بدست آورده‌اند. همچنین بیش از ۹۰ تیم ملی در رشته‌های مختلف در بخش مردان و زنان  داریم.

وی اظهار داشت: امسال به دلیل شرایط کرونایی ، بسیاری از مسابقات بصورت آنلاین برگزار شد که امیدواریم سال جدید شرایط برای فعالیت ورزش بصورت حضوری با مهتر کرونا بهتر شود. در حال حاضر برای بازی های آسیایی سال آینده آماده می شویم و بیشتر تمرکز فدراسیون انجمن های ورزشی در بحث حمایتی و نظارتی است و این انجمن ها آینده سازان و مدال آوران هستند. امیدواریم رشته های جدید مانند جت اسکی، بیسبال ، کریکت و غیره بتوانند در بازی های آسیایی فعال باشند.

علیپور درباره راه اندازی انجمن حقوق ورزشی در کشور گفت: این انجمن با طراحی وزارت ورزش و جوانان ایجاد شده و آیین نامه آن بزودی تدوین می شود. مسائل حقوقی ورزش در دنیا پیچیده است و موضوعات مختلفی در این حوزه بوجود می آید که باید رسیدگی و بررسی شود.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =