۹۹ طرح پژوهشی کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی لرستان انجام شد

خرم‌آباد - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: ۹۹ طرح پژوهشی توسط این دانشگاه در خصوص پیشگیری، تشخیص، درمان و پیامدهای اقتصادی و اجتماعی کووید ۱۹ مطالعه شده است.

به گزارش ایرنا "محمدرضا نیکبخت"روز چهارشنبه در همایش مجازی دستاوردهای پژوهشی بیماری کووید ۱۹ در قالب پنل های تخصصی دانشگاه لرستان بیان کرد: باتوجه به پیچیدگی این بیماری طبیعی است که مطالعات و تحقیقات متعددی انجام شود تا به پیشگیری و درمان آن دست یافت.

وی اظهار داشت: ویروس کرونا نه تنها سلامت افراد بلکه تمامی ابعاد اقتصادی ، اجتماعی، سیاسی و جغرافیایی جامعه را تحت تاثیر قرار داده و مطالعه آثار زیانبار عوامل محیطی این ویروس بسیار مهم است.

نیکبخت با بیان اینکه مردم لرستان ضررهای اقتصادی فراوانی به دلیل ویروس کرونا متحمل شدند ادامه داد: تاکنون یک هزار و ۳۳۴ نفر از هم استانیها جان باختند و بیش از ۶۵ هزار بیمار در استان شناسایی شده است.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی عنوان کرد: امید است با انجام مطالعات و تحقیقات پژوهشی هر چه زودتر بر این بیماری غلبه کنیم.

وی با بیان اینکه ۲۹ بهمن ماه سال گذشته نخستین بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در شهرستان بروجرد شناسایی شد افزود: لرستان از نظر ابتلا به کرونا در کشور دارای رتبه دوم اما آمار مرگ و میر استان در رتبه های میانی کشور است که در این راستا کارکنان سلامت و کادر درمان استان تلاش بسیاری داشتند.

نیکبخت اظهار داشت: وقوع یک اپیدمی تنها مسله سلامت نیست بلکه انتشار اطلاعات و هرگونه سیاست گذاری بدون پایه علمی دغدغه جامعه جهانی است که بر همین اساس تحقیقات در دنیا سرعت گرفته است و به محض شیوع بیماری کووید ۱۹ در کشور ما نیز مطالعات و پژوهش های ارزشمندی انجام و دستاوردهای زیادی حاصل شد.

وی با اشاره به مراحل موفقیت آمیز تولید واکسن کرونا در ایران عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی لرستان همگام با دیگر دانشگاه ها اقدامات و برنامه ریزی‌هایی انجام داد و روند جدیدی برای بررسی پروژه های پیشنهادی تعریف شد.

نیکبخت گفت: تاکنون ۹۹ طرح پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی لرستان در خصوص کرونا مطالعه شده و تحقیقات در زمینه فناوری در اولویت معاونت تحقیقات و فناوری این دانشگاه قرار گرفته که ۶ طرح کارآزمایی بالینی و ۱۰ طرح تولیدی و آزمایشگاهی نیز حاصل این تلاش ها است.

وی ادامه داد: از ابتدای آذرماه با آغاز طرح شهید سلیمانی در لرستان کاهش قابل توجهی از شیوع ویروس نسبت به ماه های قبلی حاصل شد به نحوی که ۱۷ هزار و ۱۱۴ نفر ابتلای قطعی در آبان ماه به ۶ هزار و ۴۸۸ نفر در آذر کاهش یافت.

وی با اشاره به کاهش ۶۳ و ۷۸ درصدی مبتلایان کرونا در آذر و دی نسبت به آبان ماه اظهار داشت: تا ۲۷ بهمن ماه جاری ۲ هزار و ۷۱۳ نفر مبتلای جدید شناسایی شد که از آمار دی ماه کمتر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان افزود: مرگ قطعی به دلیل کرونا در این استان طی آبان ماه سال جاری ۳۱۵ نفر، آذر ۲۱۴ و دی ۵۱ نفر بود و در بهمن ماه نیز تاکنون ۲۴ نفر بر اثر کووید ۱۹ در استان جان باختند.

نیکبخت با بیان اینکه پنج آزمایشگاه تشخیص تست کرونا در لرستان وجود دارد افزود: میانگین روزانه قطعی کرونا در آبان ماه ۵۵۸ نفر و در بهمن ماه با کاهش ۸۲ درصدی به ۱۰۰ نفر رسیده است.

وی ادامه داد: آبان ماه میانگین مرگ و میر روزانه بر اثر کرونا در لرستان ۱۱ نفر بوده که بهمن ماه به ۹۲ درصد و کمتر از یک نفر رسیده است.

وی گفت: با اجرای طرح شهید سلیمانی یک هزار و ۲۰۰ تیم تشکیل شد و ۲۳ هزار و ۶۱۷ نفر از بیماران زمینه ای، سالمندان و مادران باردار در منزل مراقبت شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با ابراز نگرانی در مورد موج چهارم کووید ۱۹ و شیوع کرونای انگلیسی در استان تصریح کرد: اختلاف در پدیده های ژنتیکی و تغییر رفتار ویروس باعث شده بیش از پیش آمادگی های لازم را داشته باشیم.

نیکبخت افزود: روزهای آینده می تواند روزهای سختی باشد چراکه قدرت بیماری زایی و کشندگی ویروس جدید ده‌ها برابر بیشتر است و حتی یک لحظه نباید غفلت کرد.

رییس دانشگاه لرستان نیز با بیان اینکه پژوهش و تحقیق موتور محرکه جامعه است گفت: همایش مجازی دستاوردهای پژوهشی بیماری کووید ۱۹ در راستای اثرگذاری دانشگاه ها جهت رفع چالش ها به ویژه ویروس کرونا برگزار شده و حدود ۷۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.

"خسرو عزیزی" افزود: در راستای مبارزه با ویروس کرونا با توجه به ابعاد مختلف اثرگذاری ویروس، پنل های تخصصی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در هر بحران فرصت هایی نیز ایجاد می شود که با شیوع ویروس کرونا برگزاری جلسات، همایش و کلاس های درس مجازی نیز جز این فرصت ها به شمار می روند و تاکنون خللی در روند آموزش و برگزاری کلاس های درس دانشگاه لرستان ایجاد نشده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها