ستاد هماهنگی مشارکتهای مردمی در خراسان رضوی فعال شد

مشهد- ایرنا- نخستین ستاد هماهنگی مشارکتهای مردمی خراسان رضوی با هدف ساماندهی کمکهای مردمی در حوزه مقابله با کرونا و جلوگیری از سیوع ویروس همه‌گیر روز چهارشنبه در مشهد برگزار و فعالیت این ستاد بطور رسمی آغاز شد.

معاون مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور در این نشست گفت: دستورالعمل تشکیل ستاد هماهنگی نیروهای مردمی برای مبارزه با ویروس کرونا دو ماه پیش از سوی وزیر کشور به استانها ابلاغ شد. 

زهرا عابدینی افزود: همه استانها کارشان را در این خصوص شروع کرده اند اما خراسان رضوی نخستین استانی است که به صورت متمرکز ستاد اجرایی هماهنگی مشارکتهای مردمی را راه اندازی کرده و از نظر زیرساختی و در حوزه فناوری اطلاعات نیز اقدامات مناسبی در این ستاد صورت گرفته است. 

وی ادامه داد: فعالان این حوزه، نرم افزاری را طراحی و با استفاده از آن ظرفیتهای سازمانهای خیریه و فعالان اجتماعی را گردآوری کرده اند تا بکارگیری، سازماندهی و بهره مندی از ظرفیتها و نیروی تشکلهای مردم نهاد و شهروندان خیر و نیکوکار به بهترین نحو صورت گیرد. این مرکز با همکاری استانداری خراسان رضوی و بنیاد بین المللی آبشار عاطفه‌ها راه اندازی شده است.  

معاون مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور همچنین گفت: در دوران بحران شیوع ویروس کرونا همه از طریق تامین ماسک بهداشتی صورت و سایر کمکهای پیشگیرانه و درمانی برای اقشار آسیب پذیر تلاش کرده و به کمک دولت آمدند.

وی افزود: پس از این کمکها و با تاکید مقام معظم رهبری موضوع مواسات و همدلی و حمایت از خانواده هایی که اقتصادشان در جریان همه گیری کرونا تحت تاثیر قرار گرفته آغاز شد که در این راستا علاوه بر نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی، خیرین و مردم وارد میدان شده تا بخشی از آلام مردم را تسکین دهند.

عابدینی ادامه داد: در جریان همه‌گیری کرونا برخی خانواده‌ها عزیزانشان را و برخی دیگر شغل و کارشان را از دست دادند و به اشکال گوناگون تحت تاثیر بحران کرونا قرار گرفتتند اما با اجرای برنامه مواسات و همدلی نه تنها این اقشار حمایت شدند بلکه امروز شاهد سرریز شدن ظرفیت عظیمی از حمایتهای مردمی هستیم.

وی گفت: از همه شهروندان خیر و نیکوکار، مردم، گروههای جهادی و جوانان که تاکنون دولت را برای مبارزه با بحران شیوع ویروس کرونا یاری داده‌اند تشکر می کنیم. 

رییس ستاد هماهنگی مشارکتهای مردمی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این ستاد پیرو ابلاغ وزارت کشور برای بسیج همه اقشار جامعه به ویژه نیکوکاران، نهادهای مردمی و گروههای جهادی در امر مقابله با شیوع ویروس کرونا، مهار آسیبهای اجتماعی و اقتصادی آن و در تعامل با قرارگاه مرکزی مقابله با کرونا راه اندازی شد. 

محمدجواد فولاد افزود: خراسان رضوی به عنوان نخستین مجری دستورالعمل ابلاغی وزیر کشور، ستاد هماهنگی مشارکتهای مردمی را در قالب ۱۰ کمیته از جمله کمیته سلامت، امور اجتماعی و دیگر رده ها تشکیل داده تا زمینه فعالیت فعالان نیکوکاری را فراهم کرده و ساماندهی نماید.

وی حضور مردم در امور خیریه را مهمترین سرمایه اجتماعی توصیف و بیان کرد: استفاده از مشارکت مردم و بهره گیری از این ظرفیت مورد تاکید مقام معظم رهبری است لذا این ستاد تلاش دارد در راستای تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت نهادهای مردمی به بهترین شکل در این حوزه استفاده کند.

استانداری خراسان رضوی تاکنون برای فعالیت هزار و ۱۴۰ سازمان مردم نهاد در سطح این استان مجوز صادر کرده است. ۳۰ درصد این تعداد سازمانهای مردمی به اقشار کم برخوردار و آسیب پذیر جامعه خدمات حمایتی و خیریه ارائه می‌دهند.   

بر اساس اعلام وزارت کشور مجموع تشکلهای مردمی و سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه امور خیریه بالغ بر ۱۵ هزار سمن است. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۴ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان ۵۹ هزار و ۱۱۷ نفر را در کشورمان گرفته است. تاکنون یک میلیون ۳۱۰ هزار و ۸۲۱ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا هم در ایران بهبود یافته‌اند.  

بر اساس آخرین تحلیلهای آماری اعلام وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی ۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی شیوع ویروس همه‌گیر قرار دارند.

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان ۱۰۹ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۶۴۹ نفر را بیمار کرده و جان دو میلیون و ۴۲۰ هزار و ۳۳۸ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۸۴ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۴۴ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در سطح جهان، تاکنون درمان شده‌اند.

در این میان آمریکا با ۲۸ میلیون ۳۱۷ هزار ۷۰۳ بیمار کووید ۱۹ و ۴۹۸ هزار و ۲۰۳ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند. 

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول مبتلایان پاندمی کرونا جایگاه پانزدهم را در میان کشورهای جهان دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها