وعده بانک توسعه بین‌آمریکایی برای اشتغالزایی درآمریکای لاتین

تهران- ایرنا- رئیس «بانک توسعه بین آمریکایی» در حوزه آمریکای لاتین، درباره کمک مالی این نهاد برای ایجاد ۱۵ میلیون شغل تا سال ۲۰۲۵ در این منطقه ابراز امیدواری کرد.

به گزارش چهارشنبه ایرنا، «مائوریسیون کلاور کارونه» رئیس بانک توسعه بین آمریکایی (BID) در گفت و گو با خبرگزاری افه اسپانیا گفت: این نهاد مالی در چارچوب برنامه راهبردی خود تا سال ۲۰۲۵ قصد دارد برای ایجاد ۱۵ میلیون شغل رسمی در آمریکای لاتین کمک کند تا از این طریق مانع شکل گیری «دهه از دست‌رفته» در این منطقه شود. «دهه از دست رفته» اصطلاحی اقتصادی است که به یک دوره رکود در بازه زمانی ده ساله اشاره دارد. این عبارت نخستین بار در انگلیس برای ارزیابی یک دهه پس از جنگ به کار رفت.

کلاور کارونه این اظهارات را در پایان افتتاحیه میزگرد شرکای بخش خصوصی برای آینده آمریکای لاتین و  حوزه کارائیب مطرح کرد؛ نشستی که با حضور ۴۰ تن از رهبران تجاری برگزار شد و در آن اعضای جلسه بر مشارکت در زمینه بازسازی منطقه آمریکای لاتین متعهد شدند.

رئیس بانک توسعه بین آمریکایی افزود: «امروز با اتحاد تاریخی ۴۰ نفر از مدیران شرکت های بزرگی چون آمازون، بانک سانتاندر، مایکروسافت و ... گرد آمده ایم تا برای پیشبرد و جذب سرمایه گذاری خصوصی در آمریکای لاتین تلاش کنیم.

کلاور کارونه که پیشتر مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در حوزه آمریکای لاتین بود، با آشنایی نسبی به این منطقه اظهار داشت: هیچ چیز مانند ایجاد اشتغال رسمی نمی توند در بهبود اقتصادی آمریکای لاتین موثر باشد.

کلاور کارونه فراتر از بازار جهانی، با مثبت ارزیابی کردن صد روز اول مدیریت خود در این نهاد، اطمینان داد که هدف اصلی مجموعه تحت ریاست وی «به دست گرفتن ابتکار عمل» برای مقابله با «بدترین بحران اجتماعی اقتصادی ۱۲۰ ساله» منطقه آمریکای لاتین است.

با این وجود، مداخله کاخ سفید و حمایت های دونالد ترامپ در انتصاب کلاور کارونه، مشاور امنیت ملی اسبق دولت آمریکا به عنوان نخستین ریاست این نهاد کلیدی منطقه که تابعیت آمریکای لاتین نداشته و پیش از این به واسطه موضع مخالف نسبت به کشورهای کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه شهرت داشته است، با موجی از اعتراض‌ها از سوی کشورهای مختلف روبرو شد. به این ترتیب تلاش آمریکا، نقض یک سنّت شش دهه ای در انتخاب ریاست آن بانک از بین نامزدهایی از آمریکای لاتین است که پرسش‌های فراوانی از انگیزه ترامپ برای به دست آوردن کنترل یک سازمان بین‌المللی تا اهداف پشت پرده برای آمریکای لاتین را در ذهن به وجود آورد.  

بانک توسعه آمریکایی پیشتر نیز، در حالی که کمتر از یک ماه از انتصاب «مائوریسیو کلاور کارونه» به ریاست این نهاد مهم اقتصادی نمی گذشت، از طرح کمک هشت میلیارد دلاری برای احیای اقتصادی ونزوئلا مشروط به برکناری دولت مشروع «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری این کشور خبر داده بود.

«مائوریسیو کلاور کارونه» از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا جزو منتقدان سرسخت کوبا بود و سیاست های ضدکوبایی او شهرت زیادی دارد. او بخش زیادی از عمر خود را صرف براندازی حکومت فیدل کاسترو کرد. کلاور کارونه افرادی را در کنار خود داشت که همچون او ضدکوبایی و ضدونزوئلا بودند.

با این همه، انتظار می رود اغلب دولت های آمریکای لاتین، به دلیل سنت دیرینه کاخ سفید در پیشبرد اغراض خصمانه خود در نقاب شعارهای بشردوستانه، حتی  با وعده کمک های مالی و ادعای احیای اقتصادی منطقه، به این موضوع به دیده تردید بنگرند؛  اگرچه «جو بایدن» رئیس جمهوری جدید آمریکا در شعارهای انتخاباتی و برنامه‌های سیاست خارجی خود،  از رویکرد بهبود روابط واشنگتن نسبت به بخش نیمکره غربی دولت خود بارها سخن به میان آورده است.

واشنگتن با رویکرد مالکانه خود، همواره آمریکای لاتین را به عنوان حیاط خلوت خود دانسته و با توجه به تجربه تاریخی از سیاست‌های کلی حاکم بر آمریکا، به سختی می توان انتظار تغییر این سیاست را در دولت‌های بعدی داشت.

بانک توسعه بین آمریکایی (با حروف اختصاری BID در زبان آمریکای لاتین و IDB انگلیسی)، سازمان بین‌المللی تجاری است که مقرّ آن در واشنگتن دی‌سی است و در سال ۱۹۵۹ با هدف تامین مالی برنامه‌های توسعه اقتصادی در منطقه آمریکای لاتین و کارائیب تشکیل شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha