واکسیناسیون عمومی کرونا در ژاپن آغاز شد

تهران- ایرنا- واکسیناسیون عمومی کرونا در ژاپن با اولویت کادر پزشکی و با استفاده از واکسن فایزر از امروز چهارشنبه آغاز شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری کیودو، نخستین افرادی که در صف واکسیناسیون قرار گرفتند، حدود ۴۰ هزار کادر درمان هستند که توافق کرده اند در یک مطالعه برای ردیابی عوارض جانبی احتمالی و دفعات بروز ویروس کرونا در میان بیماران حاضر شوند.

۳.۷ میلیون نفر دیگر از کارمندان خط مقدم پزشکی قرار است واکسن خود را در ماه آینده یعنی اسفند (مارس) دریافت کنند.

تزریق واکسن به سالمندان احتمالا از فروردین ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد. ۳۶ میلیون نفر از افراد ۶۵ سال یا بالاتر این کشور از اوایل فروردین ۱۴۰۰ واکسینه می شوند. پس از آنها، افراد دارای بیماری های زمینه ای و کارکنان مراکز مراقبت از سالمندان واکسینه خواهند شد.

افرادی که از قبل بیماری های مختلفی مانند دیابت یا بیماری قلبی داشته اند و افرادی که در مراکز مراقبت از سالمندان کار می کنند در مرحله بعدی قرار می گیرند. بعد از این افراد نیز در نهایت واکسیناسیون در میان جمعیت عمومی آغاز خواهد شد.

قرار است فایزر طبق قراردادی که با دولت ژاپن دارد، دوزهای کافی برای واکسینه کردن ۷۲ میلیون نفر را تحویل ژاپن دهد.

توزیع واکسن فایزر در سراسر ژاپن با چالش های لجستیکی زیادی همراه است. این واکسن باید در فریزرهای بسیار سرد و در دمای منفی ۷۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

علاوه بر فایزر، ژاپن توافق نامه هایی با شرکت های آسترازنکا و مدرنا نیز برای دریافت دوزهای کافی برای پوشش ۱۲۶ میلیون نفر جمیعت این کشور امضا کرده است.

 با این حال دولت سوگا یوشیهیده نخست وزیر ژاپن متهم است که در این زمینه به کندی عمل کرده است و برنامه واکسیناسیون را دیرتر از حداقل ۷۰ کشور دیگر آغاز کرده است.

همزمان وزارت بهداشت ژاپن اعلام کرد قصد دارد برای چک کردن هرگونه عوارض جانبی برای سه میلیون نفری که واکسن ویروس کرونا را دریافت می کنند یک بررسی پس از واکسیناسیون را انجام دهد.

وزارت بهداشت قصد دارد این بررسی را در ماه آوریل/ فروردین ۱۴۰۰/  یا کمی بعد از آن در ابتدا با هدف قرار دادن یک میلیون دریافت کننده واکسن که به طور تصادفی انتخاب می شوند، آغاز کند.

از این افراد از طریق رسانه های اجتماعی پرسیده می شود که پس از تزریق واکسن آیا هیچگونه علائمی مانند تورم، خستگی و تب دستکم ۳۷.۵ درجه سانتیگراد داشته اند یا خیر؟ یک هیئت متشکل از متخصصان این داده ها را ارزیابی می کند.

به محض صدور مجوز واکسن های تولید شده توسط آسترازنکا و مدرنا از سوی دولت ژاپن، این بررسی به حدود سه میلیون نفر تعمیم داده خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha