یخبندان مرگبار در آمریکا؛ شمار جانباختگان به ۲۵ نفر رسید

تهران – ایرنا – موج شدید برف و سرما که در روزهای اخیر بخش های وسیعی از آمریکا بویژه  ایالت تگزاس را فرا گرفته، علاوه ایجاد مشکلات فراوان، تاکنون موجب جان باختن دست کم ۲۵ نفر شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شبکه ان بی سی نیوز خبر داد تنها در ایالت تگزاس، چهار میلیون نفر بدون برق مانده اند.

سرما و برف شدید کم سابقه در چند ایالت آمریکا، زندگی بیش از ۱۵۰ میلیون نفر از مردم این کشور را به شکل های مختلف تحت تاثیر قرار داده و مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

خاموشی های سراسری در آمریکا، شمال تا جنوب این کشور را فراگرفته است. گفته می شود بحران انرژی ناشی از وقوع توفان زمستانی که سیستم برق تگزاس را فلج کرده و بهای انرژی را به سطح بالایی رسانده، در حال شدت گرفتن است و در حال حاضر دستکم پنج میلیون نفر در تاریکی سراسری فرو رفته اند.

در همین حال خانه ها و محل های کسب و کار از داکوتای شمالی (در مرز کانادا) تا تگزاس (در مرز مکزیک) در میانه سرمای بی سابقه ای که رکورد روزانه دما را در صدها مکان شکسته، بدون برق مانده اند. در این میان باتوجه به پیش بینی تداوم سرما تا چهارشنبه، مدیران شبکه برق هم نمی توانند به طور دقیق بگویند چه زمانی خاموشی ها به پایان می رسد.

استفاده از ابزارهای نا ایمن گرمایشی

همزمان با افزایش تقاضای استفاده از وسایل گرمایشی الکتریکی و بحران  ناشی از آن، مردم آمریکا رو به ابزارهای غیرایمن برای گرم کردن خانه هایشان استفاده می کنند. از این رو به گفته پلیس، یک زن و یک دختر در هوستون پس از روشن گذاشتن ماشین در پارکینگ خانه بمنظور گرم نگهداشتن خود، به علت استنشاق گاز مونوکسید کربن تولید شده جان باختند.

نشریه آمریکایی واشنگتن پست در توصیف وضعیت اسف بار سرما و نبود برق در آمریکا نوشت: چراغ های راهنمایی و رانندگی خاموش است و مردم برای گرمایش به خرید هیزم روی آورده اند. فروشگاه ها، مواد غذایی ضروری از جمله شیر برای عرضه ندارند.

خطر فاسد شدن واکسن کرونا

همزمان مراکز پزشکی هم تلاش می کنند، پیش از فاسد شدن واکسن های کرونا، واکسیناسیون را انجام دهند. پروازها زمین گیر شده و تولید بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز و ۱۰ میلیارد فوت مکعب گاز متوقف شده است ، این در حالی است که خطوط لوله، اعلام وضعیت اضطراری کرده و پالایشگاه های عظیم تولید بنزین و گازوئیل را متوقف کرده اند. «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا اعلام وضعیت اضطراری را برای تگزاس تائید کرده و منابع بیشتری را برای کمک در دسترس قرار داده است.

چنین شرایط جوی به ویژه در مناطقی از تگزاس بسیار نادر است. در هوستون بزرگترین شهر این ایالت، جاده ها یخ زده و مردم برای پر کردن کپسول های گاز خانگی صف های طولانی کشیده اند

سرما باعث کاهش تولید نفت آمریکا شد

اما علاوه بر تأثیرات انسانی، سرما در صنعت انرژی نیز ویرانی هایی ایجاد کرده است. تولید نفت ایالات متحده به ۱.۵ میلیون تا ۱.۷ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و این امر برای نخستین بار در بیش از یک سال گذشته بهای نفت خام آمریکا را به بالای ۶۰ دلار در هر بشکه رسانده است. مجتمع پالایشی منطقه که نزدیک به نیمی از سوخت کشور را تولید می کند در تلاش است تا بدون برق به کار خود ادامه دهد و این در حالی است که برخی از بزرگترین پالایشگاه های نفت به طور کلی تعطیل شده و تهدید به کاهش عرضه بنزین و گازوئیل در سراسر کشور کرده اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha