کیفیت هوای مشهد در آستانه وضعیت هشدار است

مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: هوای کلانشهر مشهد که دیروز ناسالم بود با کاهش اندک حجم آلاینده‌ها صبح امروز ۲۹ بهمن ماه در وضعیت سالم اما در آستانه هشدار قرار دارد.

تورج همتی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین کنونی شاخص کلی کیفیت هوای مشهد ۹۸ ای.کیو.آی به معنای هوای سالم است اما با افزایش حجم آلاینده‌ها و رسیدن به عدد ۱۰۱ وارد وضعیت هشدار می‌شود.

وی به اطلاعات دریافتی از ایستگاههای سنجش کیفیت هوا مستقر در مناطق ۲۳ گانه مشهد اشاره و بیان کرد: هم‌اکنون کیفیت هوا در مناطق وحدت، سجاد، لشگر و طرق این شهر در وضعیت هشدار و آلوده برای افراد حساس قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: کیفیت هوا در ۱۹ منطقه دیگر کلانشهر مشهد سالم است. 

وی همچنین گفت: شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضروری و با استفاده از خودرو، نقش مؤثر خود را در بهبود وضعیت هوای این شهر ایفا کنند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی نشانگر وضعیت سالم است.

همچنین شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای "افراد حساس و کودکان" و این شاخص بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای "همه سنین" محسوب می‌شود.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی نیز نشانگر وضعیت "اضطراری" و بالاتر از عدد ۳۰۰ نمایانگر وضعیت "بحرانی" آلودگی هوا است.

روزانه افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو در کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد رفت و آمد می‌کنند.

اخبار مرتبط

  • هوای مشهد ناسالم است

    هوای مشهد ناسالم است

    مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: هوای کلانشهر مشهد که دیروز سالم بود با…

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =