با حضور مونسان ۲۰۶  پروژه گردشگری در استان تهران افتتاح شد

تهران - ایرنا - با حضور وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ۲۰۶ پروژه گردشگری و صنایع ‌دستی در استان تهران ظهر امروز( سه شنبه) به ‌صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.

به ‌گزارش روابط عمومی وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، علی‌اصغر مونسان در این مراسم با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: به‌عنوان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از مردم عزیزمان خواهش می‌کنم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، خصوصا موضوع استفاده از ماسک را که همکاران ما در وزارت بهداشت بر آن تأکید دارند، به ‌طور جدی مورد توجه قرار دهند.

وی بیان کرد: تجمع‌ها و نیز برگزاری مراسم‌هایی مثل عروسی و عزا  اصلا به صلاح نیست. باید بتوانیم جلوی انتشار بیشتر این ویروس را بگیریم. اگر قرار است نوروزی داشته باشیم که در آن سفر انجام شود منوط به این است که پروتکل‌های بهداشتی از همین حالا و برای همیشه رعایت شود تا شاهد شیوع پیک چهارم کرونا در کشور نباشیم.

وی به برنامه‌ریزی‌ها برای سفرهای احتمالی نوروزی اشاره کرد و افزود: در این خصوص جلسه‌ای را در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد مقابله با کرونا برگزار کردیم و مفصل در این‌باره صحبت شده است. یک سال است که از شیوع این ویروس می‌گذرد و تأثیراتی را روی گردشگری گذاشته است. به همین خاطر در این خصوص در آن جلسه مفصل بحث شد که درباره نوروز و سفرهای احتمالی نوروزی چگونه باید برنامه‌ریزی کنیم.

** پروتکل‌های بهداشتی در حوزه گردشگری رعایت می‌شود

وزیر میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی افزود: خوشبختانه رعایت پروتکل‌های دقیق بهداشتی در حوزه گردشگری انجام می‌شود، وزارت بهداشت درباره سفرهای مدیریت شده که تحت نظارت ما انجام می‌شود نگرانی ندارد، آنچه که مورد نگرانی آن‌هاست سفرهای انبوهی است که خارج از ضابطه و بدون مدیریت انجام می‌شود. یعنی این که هرکسی با ماشین خود به سفر می‌رود و معلوم هم نیست در کجا اقامت می‌کند؟ این موجب نگرانی است. البته اگر افراد با ماشین شخصی سفر بروند اما در مراکز اقامتی تحت نظارت ما اقامت کنند این نیز قابل قبول است و نگرانی در این خصوص کمتر است.

وی اضافه کرد: بنابراین در مدل اول سفرها یعنی سفرهایی که با تور و تحت نظارت ما انجام می‌شود و در مدل دوم که با تور نیست اما اقامت در مراکز اقامتی تحت نظارت این وزارتخانه انجام می‌شود، کمتر نگرانی داریم و تحت کنترل است. نگرانی ما و وزارت بهداشت برای نوع سوم سفر یعنی سفرهای انبوه و مدیریت نشده است.

مونسان به پروژه‌های افتتاحیه امروز در استان تهران اشاره کرد و گفت: این استان به لحاظ موقعیت سیاسی و تجاری نیاز به اقامتگاه‌ها با ستاره‌های مختلف دارد. نیاز تهران اکنون بیشتر به اقامتگاه‌هایی با ستاره‌های بالا است. دو هتل ۵ ستاره در تهران در دولت دوازدهم افتتاح شده و تا پایان فروردین ۱۴۰۰ نیز یک هتل ۵ ستاره دیگر افتتاح خواهد شد.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، یادآور شد: در دولت دوازدهم قرار شد به تدریج در استان تهران اقامتگاه‌های بوم‌گردی احداث شود که خوشبختانه این اتفاق افتاده است و امروز نیز یک  اقامتگاه بوم‌گردی در استان تهران افتتاح شد.

وی اظهار کرد: در کنار اقامتگاه‌های بوم‌گردی شکل جدیدی از اقامتگاه را در کشور داریم به ‌نام بوتیک‌ هتل که شروع آن با تهران بود که این شکل از اقامتگاه‌ها، استفاده بهینه از ظرفیت‌های حوزه گردشگری است و هوشمندانه کمبود اقامتگاه‌ها در شهرهای مختلف جبران می‌شود.

حذف گذرنامه بین ایران و ترکیه در حد پیشنهاد است

مونسان در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره حذف گذرنامه بین گردشگران ایران و ترکیه، گفت: در سفری که به ترکیه داشتیم آن‌ها تجربه‌ای را که با یکی از کشورهای همسایه داشتند، مطرح کردند و آن هم این است که علاوه بر لغو ویزا، پاسپورت را نیز حذف کرده‌اند، آن‌ها اعتقادشان بر این است که اگر این مدل را با ایران اجرایی کنند می‌تواند به تقویت گردشگری بین دو کشور کمک کند. اخیرا نیز این موضوع مجددا از سوی آن‌ها مطرح شده اما فعلا در حد پیشنهاد ترکیه به ما است به نظرم پیشنهاد بدی نیست باید این موضوع را با وزارت خارجه و دستگاه‌های امنیتی مطرح کنیم.

به گزارش ایرنا ، ۲۰۶ پروژه‌ای که امروز به ‌صورت ویدئوکنفرانسی با حضور علی‌ اصغر مونسان وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، شامل چهار هتل، چهار هتل ‌آپارتمان، یک اقامتگاه بوم‌گردی، یک واحد بوتیک‌ هتل، دو مجتمع گردشگری، ۱۰ سفره‌خانه سنتی، ۳۷ دفتر خدمات مسافرتی است و همچنین ۲۲ گارگاه صنایع‌دستی گروهی و ۱۲۶ کارگاه صنایع‌دستی انفرادی برای ۹۳۶ نفر اشتغال ایجاد شده و در مجموع ۸۱۶ تخت به ظرفیت‌های اقامتی استان تهران اضافه شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha