۲۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۴۹
کد خبرنگار: 1235
کد خبر: 84232216
۰ نفر

برچسب‌ها

تقویت روابط بین پارلمانی ایران و جمهوری آذربایجان بررسی شد

  باکو – ایرنا – "مجتبی ذوالنور " رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران و هیات همراه روز سه شنبه در دیدار با " ضیافت عسگراف " رییس کمیسیون  امور امنیتی، دفاعی و مبارزه با فساد مجلس ملی جمهوری آذربایجان تقویت روابط بین پارلمانی دو کشور را بررسی کردند.

  به گزارش ایرنا به نقل از واحد مطبوعاتی مجلس ملی جمهوری آذربایجان ، عسگراف در این دیدار با اشاره به عزم و اراده رهبران دو کشور جمهوری آذربایجان و ایران برای توسعه روابط فیمابین در عرصه های مختلف ، اسناد امضا  شده در سفرهای متقابل روسای جمهوری دو کشور را بستر حقوقی بسیار مهم برای توسعه روابط دوجانبه عنوان کرد .

  وی همچنین روابط بین پارلمانی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران و اهمیت  سفرهای متقابل هیات پارلمانی دو کشور را مورد اشاره قرار داد و ابراز اطمینان کرد که در دوره پسا کرونا این ارتباط بیش از پیش تقویت شود .

  رییس کمیسیون  امور امنیتی ، دفاعی و مبارزه با فساد مجلس ملی جمهوری آذربایجان جرای طرح های اقتصادی مشترک میان باکو و تهران را به نفع هر دو کشور دانست  .

  عسگراف آزادسازی همچنین به آزاد سازی سرزمین های اشغالی جمهوری آذربایجان در قره باغ اشاره کرد و ادامه داد که جمهوری آذربایجان ترجیح  می دهد مانند سایر کشور های دوست ،  ایران نیز در بازسازی این سرزمین ها مشارکت فعال داشته باشد .

  وی درباره با موضع گیری عادلانه جمهوری اسلامی ایران در جریان  اقدام جمهوری آذربایجان برای آزادسازی   سرزمین های اشغالی خود در قره باغ ، ابراز قدردانی کرد .

همچنین رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در این دیدار که " سید  عباس موسوی " سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشت ،  آزادسازی سرزمین های جمهوری آذربایجان را تبریک گفت و با اشاره به مشترکات تاریخی و فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان  گفت : برای توسعه روابط فیمابین  شرایط مناسب و ظرفیت های زیادی وجود دارد و مجالس دو کشور می تواند در این زمینه کمک کنند .

  ذوالنور مساعی مشترک دو کشور برای توسعه دالان های حمل و نقل بین المللی شمال –جنوب و جنوب -  غرب را با اهمیت عنوان کرد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاری با جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف را مورد تاکید قرار داد .

  وی با اشاره به تجربیات شرکت های ایرانی که علاقه مند برای مشارکت در بازسازی سرزمین های آزاد شده جمهوری آذربایجان  هستند ، اعلام کرد که این شرکت ها آمادگی لازم برای ارایه تجربیات خود در این زمینه هستند .

   هییات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در نخستین روز سفر به جمهوری آذربایجان همچنین با " صمد سیداف " رییس کمیسیون روابط بین المللی و ارتباطات بین پارلمانی مجلس ملی این کشور و اعضای این کمیسیون دیدار کرد .

  سیداف در این دیدار حمایت جمهوری اسلامی ایران  از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و بیانیه های مقام های ایرانی در این زمینه چه قبل از جنگ اخیر در قره باغ و چه در جریان این درگیری را برای کشورش مهم دانست و سخنان " الهام علی اف" رییس جمهوری آذربایجان در جریان سفر به یکی از مناطق آزاد  شده در قره باغ در مرز ایران که مرز های جمهوری آذربایجان و ایران را مرزهای دوستی عنوان کرده بود ، یادآور شد .

  به  گفته رییس کمیسیون روابط بین المللی و ارتباطات بین پارلمانی مجلس ملی جمهوری آذربایجان،  دو کشور همسایه در دوره همه گیر ویروس کرونا  نیز به یکدیگر  کمک کردند .

  سید اف همچنین به شکل گیری شرایط جدید در منطقه  اشاره کرد و توضیح داد که این شرایط جدید به گسترش روابط بین پارلمانی نیز تحرک خواهد بخشید و  " صاحبه غفاراوا " رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان نیز علاقه مند به توسعه روابط بین پارلمانی با جمهوری اسلامی ایران است .

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران  نیز علاقه مندی کشورمان برای برقراری همکاری های نزدیک با جمهوری آذربایجان در همه حوزه ها را مورد تاکید قرار داد.

  ذوالنور با یادآوری اینکه شرکت های ایرانی آماده برای مشارکت  در طرح های مهم در بازسازی سرزمین های آزاد شده در قره باغ هستند ، همچنین آمادگی کشورمان برای بازسازی رایگان  مساجد و دیگر اماکن دینی تخریب شده در این منطقه را اعلام کرد .

  هیات مجلس شورای اسلامی ایران در جریان این سفر همچنین قرار است با " حکمت حاجی اف " مسوول روابط بین المللی دفتر ریاست جمهوری آذربایجان دیدار کند .

  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران و هیات همراه در ادامه این سفر از نخجوان دیدار و با "واصف طالب اف " رییس مجلس عالی این جمهوری خودمختار ملاقات خواهد کرد .  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

سرخط اخبار جهان