روسیه درخواست اتحادیه اروپا برای آزادی ناوالنی را رد کرد

مسکو - ایرنا- وزارت دادگستری روسیه اعلام کرد که مسکو نمی تواند درخواست اتحادیه اروپا برای آزادی الکسی ناوالنی (فعال سیاسی مخالف دولت روسیه) را در چارچوب پرونده «ایو روشه» بپذیرد.

به گزارش ایرنا، یک مقام وزارت دادگستری روسیه روز سه شنبه به خبرگزاری تاس گفت: روسیه نمی تواند در پرونده ایو روشه، ناوالنی را آزاد کند و تصمیم گرفتن اتحادیه اروپا برمبنای اصل ۳۹ دادگاه اروپایی حقوق بشر برای آزادی این فرد، دخالت آشکار در امور داخلی یک کشور مستقل است.  

ایو روشه یک شرکت اروپایی است و ناوالنی و برادرش اولگ ناوالنی متهم شده اند که از شعبه روسیه این شرکت ۲۶ میلیون روبل (۳۸۰ هزار دلار) اختلاس مالی کرده اند.

دادستانی کل روسیه الکسی ناوالنی را پیشتر در این پرونده متهم کرد اما دادگاه اروپایی حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ ناوالنی را تبرئه و دولت مسکو را موظف به پرداخت ۸۰ هزار دلار غرامت به وی کرد.  

مقام وزارت دادگستری روسیه امروز درخواست اتحادیه اروپا برای آزادی ناوالنی را عبور از خط قرمز خواند و تصریح کرد که  این  درخواست ازنظر قوانین بین المللی قابل اجرا نیست.  

یک مقام نزدیک به شورای اروپا نیز به تاس گفت که این شورا ممکن است از طریق دادگاه اروپایی حقوق بشر از روسیه بخواهد تا ناوالنی را آزاد کند.  

ناوالنی یکی از منتقدان مطرح پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ میلادی روسیه است  که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت سال ۲۰۲۰ (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند : نشانه‌هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه‌های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرد که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

روسیه این ادعای آلمان و نیز سوئد و هلند در مورد مسمومیت ناوالنی را رد کرد و این فعال سیاسی مخالف دولت مسکو در بازگشت از برلین در روز ۱۷ ماه ژانویه در مسکو دستگیر و به سه سال و نیم زندان محکوم کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار جهان