دهمین کتابخانه سیار استان تهران در شمیرانات راه‌اندازی شد

تهران- ایرنا- مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان تهران، از راه اندازی دهمین کتابخانه سیار این استان در شهرستان شمیرانات خبر داد .

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، «سید هادی ناصری طاهری» اظهار داشت: با توجه به اقتضائات و شرایطی که در شهر تهران است و محدودیت امکاناتی که وجود دارد، یکی از اقداماتی که در کوتاه مدت باید برای دسترسی به شهروندان به کتاب برنامه ریزی کرد ایجاد و راه اندازی ناوگان کتابخانه سیار است.

وی با بیان اینکه، نهاد کتابخانه‌های عمومی در سطح کشور در این حوزه پیشرو است، عنوان کرد: این نهاد خدمات خاصی را در نقاط مختلف ارائه می‌کنند و بر اساس همین دانش و تجربه در استان تهران نیز تا پیش از این ۹ کتابخانه سیار راه اندازی شده است.

ناصری گفت: اختصاص یک کتابخانه سیار، یکی از برنامه‌هایی بود که ۶ ماه پیش 
برای شهرستان شمیرانات، پیش بینی کرده بودیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران یادآور شد: این دستگاهی که امروز به عنوان کتابخانه سیار افتتاح شد، مدت‌ها متوقف بود و مشکلات فنی داشت که مشکلات آن را رفع و امروز شاهد افتتاح کتابخانه سیار بودیم.

به گفته وی، همچنان بر این باور هستیم که بحث ایجاد دسترسی به کتاب، برای شهروندان یکی از موضوعات مهم و کلیدی برای ترویج کتابخوانی در استان تهران است.

وی با بیان اینکه استان تهران با توجه به شرایط خاص خود نیازمند نگاه و توجه ویژه است، خاطرنشان کرد: آمادگی داریم که اگر دستگاه‌ها در این خصوص آماده باشند و امکانات اولیه را داشته باشند، تجهیز کتابخانه‌های سیار در استان تهران را انجام دهیم.

ناصری همچنین گفت: امیدواریم  شهرداری تهران با انجام  تعهد قانونی خود درباره نیم درصد درآمد، شاهد اتفاقات خوب در زمانی کمتر برای شهر تهران و استان تهران باشیم.

«مهدی ساداتی» فرماندار شهرستان شمیرانات در خصوص راه اندازی این کتابخانه گفت: کار خوب و ارزشمندی اتفاق افتاده و این شیوه، یک روش جدیدی است که از کتابخانه‌های عمومی شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه راه اندازی کتابخانه های سیار موجب می شود که ارتباط مردم با کتاب قطع نشود، افزود: اگرچه نمی توانیم در جایی کتابخانه داشته باشیم، حضور کتابخانه‌های سیار یادآور این است که باید با کتاب قهر نکنیم و با آن آشتی باشیم.

ساداتی اظهار داشت: امکاناتی که این واحد سیار دارد و نشیمنی که برای مراجعان در نظر گرفته و وجود تنوع در کتاب ها قابل ملاحظه است.

به گفته وی، این کتابخانه سیار بیش از ۲ هزار جلد کتاب دارد و پاسخگویی اقشار مختلف در سنین مختلف است.

وی ابراز امیدواری کرد: همه آن هایی که دوست دارند نهاد کتابخانه ها تقویت شود در این کار خوب مشارکت کنند.

فرماندار شهرستان شمیرانات اظهار داشت: امروزه تقویت و تجهیز نهاد کتابخانه ها به ویژه در شرایط کرونا را می توانیم یکی از مولفه ها در امر خیر معرفی کنیم‌.

«پروین بینشیان» رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شمیرانات نیز تاکید کرد: با پایان کرونا، این کتابخانه سیار در سطح شهر شمیران منطقه یک تهران و محلات آن حرکت می‌کند و همچنین با حرکت به سمت روستاهای دو بخش لواسانات و رودبار قصران در شمیرانات خدمات ارائه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه، این کتابخانه برنامه هفتگی در سطح شهرستان خواهد داشت، عنوان کرد: این کتابخانه سیار با بیش از دو هزار نسخه کتاب تجهیز شده و خدمات کتابخانه‌ای ارائه می‌دهد.

وی افزود: این کتابخانه با کتاب‌های به روز در حوزه کودکان و نوجوانان بزرگسالان و رشته های متنوع تجهیز شده است.

به گفته وی، راننده این کتابخانه سیار، خود، کتابدار است و می‌تواند علاوه بر ارائه خدمات کتابخانه ای، خدمات فرهنگی نیز ارائه کند.

بینشیان ادامه داد: این کتابخانه سیار می تواند با مشارکت و همکاری مدارس، پایگاه های بسیج و سایر دستگاه‌ها در ارائه برنامه های فرهنگی از جمله نشست های کتابخانه ای، معرفی کتاب و مسابقات فرهنگی فعالیت داشته باشد.

وی همچنین از  زحمات مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران و همکاران ستادی اداره کل برای کمک در راه اندازی و افتتاح این کتابخانه سیار تقدیر و تشکر کرد .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها