فرماندار: ۵۵ هزار تن سیب مازاد در سردخانه‌های اشنویه انباشته است

مهاباد- ایرنا- فرماندار اشنویه گفت: امسال بیش از ۱۵۰ هزارتُن سیب در این شهرستان تولید شده که از این مقدار بیش از ۱۰۰ هزار تُن برای صادرات و میوه شب عید در سردخانه‌های این شهرستان انبار شده و ۵۵ هزار تن در سردخانه‌ها مانده است.

عبدالسلام مام‌عزیزی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از سردخانه‌ها و نشست با فعالان بخش کشاورزی و باغداران این شهرستان در گفت و گو با  خبرنگار ایرنا افزود:در این شهرستان بیش از ۳۵ واحد سردخانه فعالیت می‌کند که ظرفیت اسمی آنها بیش از ۱۰۰ هزار تن است اما امسال به خاطر افزایش تولید، بیش از ظرفیت اسمی در سردخانه‌ها میوه نگهداری می‌شود.

وی گفت: امسال یکی از مشکلات باغداران، ممنوعیت صادرات سیب به کشورهای همسایه بود که باعث شده سیب زیادی در سردخانه‌های این استان انباشته شود و مدیران استان در تلاش هستند با رایزنی با وزارتخانه‌های امور خارجه، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی روند صادرات این محصول را تسریع و مشکلات صادرکنندگان را حل کنند.

فرماندار اشنویه اضافه کرد: خوشبختانه تهاتر سیب با موز به عنوان یکی از مطالبات مدیریت ارشد استان از رییس جمهوری برای حل مشکل صادرات سیب، شکل اجرایی به خود گرفته است.

وی افزود: سیب اشنویه از لحاظ کیفیت، محل پرورش و کمیت، توانایی تبدیل به برند ملی را دارد و باید در زمینه معرفی آن به بازارهای مختلف داخلی و خارجی اقدامات موثری صورت گیرد که مقدمات برند جغرافیایی سیب آغاز شده ‌است و به زودی اجرایی می‌شود.

مام‌عزیزی ادامه داد: شهرستان اشنویه بنابر وضعیت جغرافیایی و خاص از پتانسیل و ظرفیت ویژه ای جهت تولید محصولات باغی و زراعی برخوردار است و برنامه‌ریزی جهت توسعه صنایع تکمیلی و فراوری میوه در اولویت مسوولان این شهرستان است.

وی گفت: در این راستا از سرمایه‌گذاران دعوت به عمل آمده تا نسبت به توسعه صنایع فرآوری، سورت و بسته‌بندی با واگذاری زمین‌های شهرک صنعتی نالوس به این بخش فعالیت کرده و بازار سیب را از حالت سنتی خارج کنند.

فرماندار اشنویه با بیان اینکه در حوزه سردخانه‌های این شهرستان نیز چالش‌هایی وجود دارد، افزود: برای رتبه‌بندی سردخانه‌ها و نظارت دقیق بر آنها، جلساتی با حضور سردخانه‌داران، سرمایه گذاران، فعالان کشاورزی و غرفه‌داران میدان میوه و تره‌بار برگزار شده تا با تشکیل اتاق فکر ، مشکلات این حوزه رفع ‌شود.

وی گفت: کمبود نیروی کار و دستمزد در فصل برداشت میوه از مشکلات اصلی این شهرستان بود  که در این راستا نیز تعاونی خدمات کارگران فصلی زراعت پیشه‌گان جهت ساماندهی کارگران فصلی در قالب شرکت تعاونی در این شهرستان با همت باغداران و کشاورزان راه اندازی شده است.

شهرستان اشنویه از جمله شهرهای مرزی آذربایجان‌غربی است که با داشتن هزار و ۴۷۰ متر ارتفاع از سطح دریا یکی از مناطق حاصلخیز و مستعد جهت پرورش انواع محصولات کشاورزی به شمار می‌رود.

شرایط ویژه آب و هوایی، اشنویه را به یکی از قطب‌های مهم باغداری آذربایجان‌غربی تبدیل کرده است به طوری که علاوه بر محصول با کیفیت سیب این شهرستان، محصول گیلاس آن نیز در داخل و خارج از کشور مشتریان فراوانی دارد.

این شهرستان دارای بیش از ۱۲ هزار هکتار باغ سیب است.

اشنویه در ۶۵ کیلومتری ارومیه و در هم‌مرز با کشورهای عراق و ترکیه قرار داشته و بیش از ۷۴ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha