مشکلات بنگاه‌های اقتصادی استان‌های کشور شناسایی می‌شود

شهرکرد- ایرنا- معاون امور استان‌ها و تشکل‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: مشکلات بنگاه‌های اقتصادی استان‌های شناسایی و راهکارهای علمی و عملی رفع آن ارائه می‌شود.

مظفر علیخانی روز سه‌شنبه در دیدار از واحدهای تولیدی صنعتی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: آشنایی با کسب و کار و بنگاه‌های اقتصادی به‌عنوان فعالان بخش خصوصی کشور جزو برنامه‌های اولویت‌دار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران قرار دارد.
وی افزود: در همین راستا با بازدیدهای میدانی از واحدهای تولیدی صنعتی استان‌ها نسبت به بررسی ظرفیت‌ها و دریافت پیشنهادات برای کاهش مشکلات این حوزه اقدام می‌شود.
علیخانی تصریح کرد: پوشش بازارهای داخلی، دسترسی به بازارهای خارجی و عمل به تعهدات در شرایط سخت کنونی از مهم‌ترین برنامه‌های اولویت‌دار بخش خصوصی به‌شمار می‌رود.
وی یادآور شد: هم‌اکنون بسیاری از واحدهای تولیدی صنعتی کشور با مشکل تامین مواد اولیه، سرمایه در گردش، بیمه، مالیات، گمرک، امور بانکی، پرداخت نشدن مشوق‌های صادراتی و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی مواجه هستند.
معاون امور استان‌ها و تشکل‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار داشت: این مشکلات در حالی است که بسیاری مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی صنعتی ایران در داخل کشور تولید می‌شود اما این مواد اولیه به‌جای تامین نیاز داخلی، صادر شده و بخش تولید را با چالش مواجه می‌کند.
علیخانی تاکید کرد: تورم 2 رقمی، هزینه‌های بالا، گرانی مواد اولیه و نوسانات اقتصادی در تمامی روند تولید و بازار اثر می‌گذارد.
وی افزود: امروزه افزایش قیمت‌تمام شده یک چالش جدی برای تولید، صادرات و اقتصاد به‌شمار می‌رود.
معاون امور استان‌ها و تشکل‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: افزایش قیمت‌ها و ثابت بودن قدرت خرید مردم منجر به کوچک شدن بازار شده است و متغیر قیمت، هنگام رقابت در بازار، اثرگذاری بیشتری نسبت به کیفیت دارد، در حالی که کشورهای همسایه ایران از قدرت خرید بالا برخوردار نیستند، اما در عین حال، رقابت در این بازارها بالاست.
وی برخورداری از روادید را نخستین پله برای ورود به بازارهای جهانی دانست و گفت: باید از دیپلماسی سیاسی و اقتصادی برای رفع این مشکل بهره‌گیری شود.
معاون امور استان‌ها و تشکل‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: ایجاد زیرساخت‌ها برای صنعتی شدن کشور و کمک به واحدهای تولیدی بایستی بیشتر مورد توجه دولت باشد.
وی با اشاره به فعال بودن ۳۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت واحدهای تولیدی و صنعتی افزود: باید برای افزایش بهره‌وری و رساندن ظرفیت تولید در واحدهای صنعتی به ۱۰۰ درصد، تلاش شود.
علیخانی تصریح کرد: صنایع کشور در حوزه طراحی، برندسازی و دور زدن تحریم‌ها موفق عمل کرده‌اند.
وی یادآور شد: تکیه بر تولید داخلی و افزایش صادرات غیرنفتی، فراوانی کالا در بازار، افزایش رقابت در بازارهای خارجی، تقویت صادرات، کمک به بهبود محیط کسب و کار و اصلاح فرآیندهای غیرضروری منجر به شکوفایی اقتصادی و صنعتی در کشور خواهد شد.
علیخانی اظهار داشت: چهارمحال و بختیاری واحدهای تولیدی و صنعتی مطلوب و اثرگذاری در حوزه اقتصاد، اشتغال و صادرات کشور دارد.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: صنایع و واحدهای تولیدی این استان با مشکلات جدی در حوزه تامین مواد اولیه، سرمایه در گردش، بیمه، مالیات، گمرک، نوسانات اقتصادی و تسهیلات بانکی دست و پنجه نرم می‌کنند.
آیت‌الله احمدی تاکید کرد: اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران مشکلات فراوانی برای تولیدکنندگان کشور و چهارمحال و بختیاری به‌خصوص در حوزه صنعت ایجاد کرده است.
وی افزود: تقویت رابطه بین دولت و بخش خصوصی نقش مستقیم در تدبیر برای کاهش مشکلات کنونی و ارایه راهکارهایی به‌منظور تقویت حوزه صادرات دارد.
به گزارش ایرنا، معاون امور استان‌ها و تشکل‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از واحدهای تولیدی صنعتی چهارمحال و بختیاری مانند کارخانه‌های نساجی و موکت در بروجن و تولید لوازم‌خانگی و مخزن‌های گاز در شهرک صنعتی شهرکرد دیدن کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها