آشنایی با قالب جدید لیگ قهرمانان اروپا از سال ۲۰۲۴ به بعد

تهران- ایرنا- قالب جدید لیگ قهرمانان اروپا در مارس ۲۰۲۱ (اسفندماه ۱۳۹۹) پذیرفته و تایید خواهد شد و در این فاصله بد نیست به برخی از ویژگی‌های فرمت جدید معتبرترین تونمنت باشگاهی قاره کهن اشاره کنیم.

به گزارش ایرنا، فرمت جدید از سال ۲۰۲۴ شروع شده و در آن ۳۶ تیم حضور خواهند داشت و به احترام لیگ‌های داخلی کشورها، بازی‌ها در روزهای آخر هفته برگزار نشده و در لیگ‌ها تعداد تیم‌ها نیز کاهش نخواهند یافت.

براساس گزارش «خوآن آنتونیو آلکالا» از نشریه مارکا، دلیل اعمال تغییرات، تصمیم اتحادیه فوتبال اروپا(یوفا) برای رسیدگی به تهدید ناشی از طرح پیشنهادی ایجاد سوپرلیگ اروپایی است.

یوفا می‌داند که به منظور بروزرسانی لیگ قهرمانان باید در آن تغییراتی ایجاد کند اما به سه حوزه اصلی احترام خواهد گذاشت: لیگ قهرمانان همچنان در طول هفته برگزار می‌شود؛ صعود به این تورنمنت همچنان از طریق لیگ‌های داخلی است و تعداد تیم‌های لیگ‌های داخلی دست نخوره باقی خواهد ماند.

فرمت جدید که تا سه سال دیگر آغاز به کار خواهد کرد، تا سال ۲۰۳۳ پابرجا خواهد بود. در فرمت جدید لیگ قهرمانان به ازای هر کشور محدودیت پنج یا ۶ سهمیه وجود خواهد داشت و چهار سهمیه اضافی از طریق فرمول زیر مشخص خواهد شد؛ دو تیم از طریق ضریب رتبه بندی یوفا انتخاب می‌شوند؛ یک تیم دیگر از لیگ رده پنجم (لوشامپیونه) تعیین می‌شود و سهمیه چهارم برای بهترین لیگی است که هیچ نماینده‌ای ندارد.

مرحله نخست از سپتامبر تا ژانویه برگزار خواهد شد و هر تیم ۱۰ بازی متفاوت برابر حریفان مختلف انجام خواهد داد. هشت تیم برتر به طور مستقیم به یک هشتم راه می‌یابند و تیم‌های نهم تا بیست و چهارم برای تعیین هشت تیم دیگر حاضر در یک هشتم در پلی‌آف به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

دیدارها در روزهای سه شنبه و چهارشنبه برگزار شده و در چهار پنجشنبه نیز بازی‌های لیگ قهرمانان را خواهیم داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

سرخط اخبار ورزش