نگرانی مکزیک از نابرابری توزیع و اکسن کرونا

تهران– ایرنا – "مارچلو ابرارد" وزیر امور خارجه مکزیک گفت : کشورش به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه فردا ( چهارشنبه) این شورا ضمن اعلام ابراز نگرانی خود در دسترسی و توزیع نابرابر واکسن های کووید– ۱۹ در جهان، توجه همگان را نیز یه این بی عدالتی جلب می کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ ابرارد افزود : دولت مکزیک که اکنون عضو شورای امنیت است روز چهارشنبه نگرانی های خود و کشورهای آمریکای لاتین را درباره نابرابری در دسترسی به واکسن کرونا در این نهاد جهانی مطرح خواهد کرد.

به گفته ابرارد؛ نرخ بسیار بالای واکسیناسیون کشورهای تولید کننده واکسن، در برابر نرخ بسیار پائین کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب، عادلانه نیست.

آندرس ماونوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری مکزیک نیز در این نشست گفت که دولتش مایل است شاهد توجه سازمان ملل متحد به چگونگی ذخیره سازی واکسن و برابری در دسترسی به آن باشد تا همه کشورها امکان واکسیناسیون شهروندانشان را داشته باشند.

مکزیک در کنار تاخیرها و کمبودهای جهانی در عرضه و دسترسی به واکسن های کرونا، قراردادهایی با شرکت بین المللی داروسازی برای دریافت میلیون ها واحد واکسن برای ۱۲۶ میلیون شهروند خود امضا کرده است.

مکزیک با ثبت نزدیک به 2 میلیون مبتلا به ویروس کرونا و بیش از ۱۷۴ هزار جانباخته، چهارمین کشور در منطقه آمریکای لاتین با بیشترین آمار ابتلا به کووید ۱۹ و از نخستین کشورهای آغاز کننده واکسیناسیون کرونا در این منطقه به شمار می رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان